6 YIL ÖNCE KÖYLÜLERİN KOVDUĞU HES ŞİRKETİ YENİDEN GELDİ YENİDEN KOVULDU

6 YIL ÖNCE KÖYLÜLERİN KOVDUĞU HES ŞİRKETİ YENİDEN GELDİ YENİDEN KOVULDU HES BARONLARO KORONA GÜNLERİNİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRMEYE ÇALIŞIRKEN YURTTAŞLARIN DİRENİŞİYLE KARŞILAŞIYORLAR GENÇAĞA KARAFAZLI-RİZE Artvin Yusufeli’de Erarı Elektromekanik Enerji Sanayi ve..

Son Güncelleme: Whatsapp
6 YIL ÖNCE KÖYLÜLERİN KOVDUĞU HES ŞİRKETİ YENİDEN GELDİ YENİDEN KOVULDU

HES BARONLARO KORONA GÜNLERİNİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRMEYE ÇALIŞIRKEN YURTTAŞLARIN DİRENİŞİYLE KARŞILAŞIYORLAR

GENÇAĞA KARAFAZLI-RİZE

Artvin Yusufeli’de Erarı Elektromekanik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, köylülerin tepkisi nedeniyle 6 yıldır yapamadığı HES inşaatı için koronavirüs salgınını fırsat bilerek yeniden harekete geçince köylüleirn direnişiyle karşılaştılar.

17 Ağustos pazartesi günü sabah saatlerinde,Artvin Yusufeli Demirdöven Köyü’nde  Erarı Elektromekanik Enerji Şirketi ve Taşeronu Nuryol İnşaat şirketi ÇED olumlu raporlarının iptal edilmesine aldırmadan tekrar HES için çalışma yapmak isteyince köylü yurtaşların tepkisiyle karşılaştı.

KÖYLÜLER DÖZERİ DEREDEN UZAKLAŞTIRDI

Demirdöven köyü, (Zemovan) Yaylalar köyü (Büyük Hevek) ve Altıparmak köyü (Barhal) yuttaşlar iş makinelerinin çalışma yaptığı alana toplanarak dere içerisnd eçalışma yapmak isteyen dözeri derenin içerisinden çikartarak uzaklaştırdılar.Yurttaşlar dözerin çalışma yaptığı alana tolanan kadar yapılan  kısa süreli çalışmalarla vadide büyük tahribat yaptı.Ağaçları devirerek Derenin vadideki akış yönünü değiştirdiği gözlendi.

Köylü yurttaşlar .Firma çalışabilmek için yeniden izin belgesi almak zorundadır. Firma eski izin belgelerini gösterip çalışmaya hakları olduğunu öne sürmektedir. Bu Yusufeli Demirdöven köyü Yaylalar köyü ve Altıparmak köyü halkı olarak bu oyuna asla gelmeyeceğiz bunu kabül etmeyeceğiz.

Yurttaşlar , “Yıllardır bu vadide ağaçlara , ormanlara, derelerimize,toprağımıza sahip çıkıyoruz koruyup kolluyoruz şirketilerin tüm hukuksuzluklarına karşı bugüne kadar mücadele ettik ,bu katliama bu talana bu acımasızlığa karşı  direnmeye  talana asla izin vermeyeceğiz.Bunu başta şirkete ve kamuoyna bir çok kez deklere ettik.

Burada hayata geçirilmek istenilen  HES projesi, başlangıcında Kaçkar milli parkı ile bitiminde Barhal sit alanı arasında bulunmaktadır.
Bölge endemik bitki ve endemik hayvan türleri açısından dünyada bulunmaz vadilerden biridir burayı yok etmek geleceğimizi yok etmektir.
KÖYLÜLER DİRENEREK ŞANTİYE KURDURMADI
Artvin ili Yusufeli ilçesi Demirdöven Köyü sınırları içerisinde yapımı planlanan Damla HES ve Regratörü projesine yörede yaşayan Demirdöven, Yaylalar ve Altıparmak köyleri yıllardır karşı çıkıyorlar. 2014 yılında bölgeye gelen ve 2015 yılı Ocak ayında HES için şantiye kurma çalışmalarına başlayan Erarı Elektromekanik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin çalışmaları  burada yaşan yaklaşık 500 yurttaşın şantiye yapılacak alanda toplanarak direniş göstermesi sonrası şantiye binalarının yapımını engellemişlerdi.
 Yaylalar köyünün HES’e karşı açtığı dava, yerel mahkemece reddedilmesine karşı Danıştay’a taşındı ve halen sürüyor.

KÖYLÜLER TOPRAKLARINI ŞİRKETE VERMEDİ
2019 yazında daha önce Demirdöven halkı tarafından açılan ve zaman aşımından dolayı reddedilen dava da köylüler tarafından Anayasa Mahkemesine taşınırken, AYM davanın tekrar görülmesine karar verdi. 28 Haziran 2019’da bölgede yapılan bilirkişi keşfinde köylülerin aleyhine verilen rapora hukukçular “Önceki mahkeme de bilirkişi raporu ile çeliştiği” için avukat itiraz ettiler. Rize İdare Mahkemesi bu itirazı da reddederken dava Danıştay’a taşındı. Bu arada Yusufeli Orman Müdürlüğü’ne HES şantiyesi, beton santrali vs gibi işletmeler için başvuran şirkete Bakanlıktan iki tesis için ‘olur’ geldi. Şirket bu ‘olur’un ardından Milli Emlak’a ait bir arazinin kiralanması için müracaat ederken ihaleye köylüler de girip kazandı. Hazine arazilerini köylülerin müdahalesi nedeniyle kiralayamayan şirket şantiye kurma alanı olarak özel şahıslardan arazi kiralama yoluna gitmişti.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.