HABER MERKEZİ – ABD, Suriye’nin Dey el Zor kentinde IŞİD’e karşı yürütülen operasyon için YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu QSD’ye (Suriye Demokratik Güçleri) yeni silah ve zırhlı araçlar gönderdi.

Suriye’deki yerel kaynaklardan alınan haberlere göre gönderilen araçlar arasında 120 zırhlı Hummer Jip de bulunuyor. Teslim edilen araçlara SDG’nin flama ve bayrakları asıldı.

SEMELKA’DAN İÇERİ ALINDI

Bugün Sputnik’e konuşan QSD’den bir yetkili de ABD’nin Deyr el Zor operasyonu kapsamında dün kendilerine zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdiğini söylemişti.

Yetkili, ”120 zırhlı Hummer araç gönderdiler. Bize gönderilen silahlar içerisinde otomatik makineli tüfekler, havan topları ve diğer hafif silahlar var. Bunlar Kürdistan Bölgesi’nden karayoluyla Semelka Sınır Kapısı’ndan sokuldu. Oradan da tırlarla Haseke kentine getirildi. Ve Haseke’den Deyr ez Zor kentinin doğusunda IŞİD’den temizlediğimiz bölgelere bırakıldı. Bu kez zırhlı Hummer araçlar çok geldi, çünkü ihtiyaç vardı. Halen de ihtiyacımız var” diye konuşmuştu.

RAKKA İÇİN DE VERMİŞTİ

ABD, bugüne dek birçok kere QSD’ye ağır silah ve zırhlı araçlar verdi.  ABD, Rakka operasyonu için verilen silahlar gündeme geldiğinde ‘operasyon bittiğinde silahları geri alacağız’ demişti.  QSD’ye silah verilmesi Türkiye-ABD ilişkilerinde krize neden oluyor.