AKP’li Aday Avcı Seçim Geldikçe Demiryolu Diyor - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

AKP’li Aday Avcı Seçim Geldikçe Demiryolu Diyor

Bu haber 09 Mayıs 2023 - 20:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.
AKP’li Aday Avcı Seçim Geldikçe Demiryolu Diyor

AKP Rize milletvekili Muhammet Avcı 14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri tarihi açıklanmadan yaklaşık 1 yıl önce yeniden milletvekilliğine aday olmayacağını,  AKP il genel meclis başkanı İbrahim Türüt’e destek yönünde açıklamalarda bulunan ve bu yönde Türüt’le çalışmalar yürüten Avcı, İbrahim Türüt’ün il meclis başkanlığı görevinden istifa edip adaylığını açıklamasının ardından Türüt’e destek vermedi.

Kuzeyteve-Özel haber

“ERDOĞANA OY VERECEĞİZ AKP’YE VERMEYECEĞİZ”

Avcı’nın neden böyle bir tutum sergilediği  kısa süre sonra , aday adayı olduğunu açıklaması ile ortaya çıktı. Avcı’nu bu tutumu AKP içerisinde ve kamuoyunda  büyük tepki çekti. AKP içerisinde ciddi kırgınlıklara neden oldu. Bu durum AKP’nin Rize de seçim çalışmalarına da yansıdı. Parti çalışmalarında coşku ve heyecanın olmaması Avcı’nın Türüt karşısında ortaya koyduğu tutumdan kaynaklandığı partililer tarafından ala seslendiriliyor. Bu nedenlerden dolayı bir çok AKP üyesinin ise Erdoğan’a oy vereceği ancak AKP’ye oy vermeyeceğini söylediğini duymak görmek mümkün.

Böylesine sıkıntılı bir süreçte yeniden Rize de 1. sıra milletvekili adayı olan Muhammet Avcı ,olası bir mağlübiyetle Erdoğan’ın karşısına çıkmamak için hem partililer hem de Rize’li hemşerilerinin gönlünü yeniden kazanmak ve  Rize’den yeniden 3-0 gibi (zor gözüken)  bir skorla çıkmak için seçim çalışmalarını sürdürüyor yurttaşlara çeşitli vaatlerde bulunarak AKP ye oy istemeye devam ediyor. Bu kapsamda, Güneysu ilçesine bağlı Gürgen, Yeşilköy, Islahiye ve Bulutlu köylerinde vatandaşlarla bir araya gelen Avcı dikkat çekici ancak tartışma yaratan açıklamalarda bulunmaktan da geri durmuyor.

Muhammet Avcı’nın 2020 yılında vaat ettiği hızlı demir yolu projesini 2023 yılında yeniden vaat etmesi dikkat çekti ancak Avcı’nın , vaatlerinin yalan olduğunu partisinin AKP Trabzon milletvekili adayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Trabzon halkına “Trabzon-Sarp demiryolu Projesinin merkezi Trabzon olacak açıklamasıyla ortaya çıktı. Karaismailoğlu’nun açıklamayla ilgili basına verilen güzergâh haritalarında mevcut demiryoluna bağlantının Trabzon-Gümüşhane-Erzincan şeklinde olduğu Rize’nin harita da yer almaması Avcı’nın açıklamalarının yalan olduğunu bir kez daha doğrular nitelikte olmadığı görüldü.

AKP Rize milletvekili ve 1.sıra milletvekili adayı Muhammet Avcı’nın 03.Eylül 2020 tarihinde, ipek Demiryolu denilen Pekin’den-Londra’ya-Bakü-Tiflis’e uzanan, Türkiye’yi birbirine bağlayan İpek Demiryolu Kafkaslar’a en yakın Bölge olan İyidere lojistik limanına ineceğini Erzincan-Gümüşhane-Trabzon güzergahını, Erzurum-Aşkale-İyidere lojistik limanı istikametine döndürdüğünü bu konuda ön proje çalışması yapıldığını Rize kamuoyuna “Rize’li hemşerilerime müjde” diye sosyal medya hesabından açıklama yapmış açıklamayı yerel medya “Avcı’dan Rize’li  hemşerilerine Hızlı Tren Müjdesi” manşetleriyle kamuoyuna duyurmuş ve Rize’de büyük bir sevinçle karşılanmıştı.

Bu açıklamalarda “ulaştırma bakanlığı devlet demiryolları işletmesi genel müdürlüğü etüt ve proje dairesi başkanlığı kılavuz planlama projesinde güzergahın ,Aşkale(Erzurum) -İyidere (Rize) demiryolu olarak belirtilmişti.

“TRABZON LOBİSİ AYAKLANDI RİZE DEVRE DİŞİ BIRAKILDI”

Avcı’nın bu açıklamasından sonra da olanlar olmuştu. Milletvekili Avcı’nın müjdesine Rize’den bir destek çıkmazken, Trabzon kamuoyu ayağa kalktı. Avcı’nın bu açıklamasının ardından yıllardır kendilerine demiryolu sözü verilen Trabzon lobisi devreye girmiş, bir süre sonra da güzergahın yeniden Erzincan-Trabzon şekline dönüştüğüne karar verilmişti.

Bu karar karsında hem siyasiler hem de Rize Sanayi ve Ticaret odası yetkilileri başta olmak üzere bazıları “Bize Aşkale-İyidere değil, Sarp-Samsun demiryolu gerekli” diye açıklamalarda bulunarak Avcı’ya destek dahi olmamıştı. Böylece AKP’li vekil Avcı’nın Rize halkına müjdelediği “hızlı demir yolu projesi” hayal olarak kaldı.

Muhammet Avcı

Muhammet Avcı Demiryolu vaatlinde bulunuyor..

“AVCI 2020 YILINDAKİ VAADINI TEKRARLADI”

2020 yılında Erzurum-Aşkale-İyidere lojistik limanı istikametine indirilecek hızlı demiryolu projesinin çalışmalarına sona gelindiği konusunda açıklamalar yapan ancak Trabzon lobisinin baskısıyla rafa kalkan proje ile ilgili AKP Rize milletvekili, milletvekili adayı Muhammet Avcı yeni bir açıklama daha yaptı.

14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri kapsamında ziyaretlerine devam eden Avcı, Güneysu ilçesine bağlı Gürgen, Yeşilköy, Islahiye ve Bulutlu köylerinde vatandaşlarla bir araya geldi ve yeniden demiryolu vaadinde bulundu.

“LOJİSTİK MERKEZ VE ENDÜSTRİYEL MERKEZİMİZİN TREN YOLU BAĞLANTISINI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Avcı “Lojistik merkezimizin mendirekleri tamamlanmak üzere. Önümüzdeki yıl tüm alt yapısıyla birlikte tamamlanarak hizmete alınacak. Lojistik merkez ve endüstriyel merkezimizin tren yolu bağlantısını gerçekleştireceğiz. Rize Lojistik merkezine gemiyle gelen yük, trenle Anadolu’ya, oradan da Orta Doğu’ya, Asya’ya ilerleyecek. Aynı şekilde Orta Doğu’da üretilen bir ürün kara ve demir yoluyla Rize Lojistik Limanına gelip deniz yoluyla Kafkasya’ya, Karadeniz ülkelerine dağılacak. Rize’miz ticaretin kesişme noktası olacak”. Dedi yurttaşlarda bu açıklamalara alkışla destek verdi.

“AVCI’YI BAKAN KARAİSMAİLOĞLU YALANLADI”

Rize Milletvekili Muhammet Avcı’nın 2020 yılından beri “müjde Rize’ye hızlı tren getireceğiz” vaadiyle ilgili bir adım yol alınmazken Avcı’nın 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan seçimler için yürüttüğü seçim çalışmalarında Rize’li hemşerilerine yeniden hızlı teren sözü vermesi AKP Trabzon milletvekili adayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun konuyla ilgili yaptığı bir açıklama ile yalan olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

“TRABZON-SARP DEMİRYOLU PROJESİNİN MERKEZİ TRABZON OLACAK”

Konuyla ilgili bir yazılı açıklama yapan Ak parti Trabzon Milletvekili adayı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “rabzon-Sarp demiryolu Projesinin merkezi Trabzon olacak. Hızlı tren hattıyla seyahat süresi Trabzon-Sarp arasında 70 dakikaya, Trabzon-Samsun arasında 2 saate, Trabzon-Ankara arasında 4,5 saate düşecektir.” ifadelerini kullandı. Bunun ne demek olduğunu ise açıklığa kavuşturmadı! Ancak, basına verilen güzergâh haritalarında mevcut demiryoluna bağlantının Trabzon-Gümüşhane-Erzincan şeklinde olduğu görüldü. Bakan Karaismailoğlu, Bölgenin nabzını elinde tutmak için de bu yolun Samsun’a kadar uzanacağından bahsetti.

Basına verilen güzergah haritasında Rize yok..

“RİZE SUSUYOR, TRABZON İSTEDİĞİNİ ALIYOR!”

Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamalarının ardından Kaçkar medya Grup başkanı Adnan Onay “Rize susuyor, Trabzon istediğini alıyor!” başlığıyla kaleme aldığı bir yazıda Avcı’nın Rize halkına müjde diye duyurduğu hızlı tren yolu ile ilgili görüşlerini şu sözlerle aktardı.

“Yıllardır yazıyorum; İpek Demiryolu denilen Pekin’den-Londra’ya-Bakü-Tiflis’e uzanan, Türkiye’yi birbirine bağlayan İpek Demiryolu Kafkaslar’a en yakın Bölge olan İyidere lojistik limanına inmeli diye.

Televizyonumda haber yaptım, program yaptım, Sanayi ve Ticaret Odası yetkililerine, Kamuoyuna seslendim, yazdım, çizdim ama kimseyi harekete geçiremedim.

Bakan Karaismailoğlu, Bölgenin nabzını elinde tutmak için de bu yolun Samsun’a kadar uzanacağından bahsetti.

Ne diyelim! Rize kamuoyu susuyor, Trabzon kamuoyu istediğini, imkânsız sanılanı da alıyor…

Biz, böyle olduğumuz sürece kaderimize razı olmaktan başka çaremiz yok…!”

Şimdi merak edilen konu şu: AKP Rize Milletvekili Muhammet Avcı partisinin bakanı ve Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu’nun Rize2nin ismini dahi anmadığı hızl tren yolu ile ilgili açıklaması karşısında cevap verecek mi? Yoksa konuyla ilgili Rize’li hemşerilerini yanıltmaya kandırmaya devam edecek mi?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA