betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

AKP’nin oylarının MHP’den dolayı arttığını belirterek

1 Kasım seçimlerine yönelik analizlerini SODEV ve TÜSES tarafından düzenlenen “Kim kazandı? Kim kaybetti?” başlıklı panelde kamuoyu ile paylaşan Konda Araştırma Şirketi’nin sahibi Bekir Ağırdır, AKP’nin oylarının MHP’den dolayı arttığını..

Son Güncelleme: Whatsapp

1 Kasım seçimlerine yönelik analizlerini SODEV ve TÜSES tarafından düzenlenen “Kim kazandı? Kim kaybetti?” başlıklı panelde kamuoyu ile paylaşan Konda Araştırma Şirketi’nin sahibi Bekir Ağırdır, AKP’nin oylarının MHP’den dolayı arttığını belirterek, “Bu seçimde Kürtler’in oyları AKP’ye gitti” yönündeki söylemin doğru olmadığını söyledi.

Ağırdır, seçimlere katılım oranının Kürtlerin yaşadığı yerlerde az olduğunu belirterek, “Kürtler seçime gitmedi ya da gidemedi” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) ve Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar VAKFI (TÜSES) tarafından, Taksim’de “Kim kazandı? Kim kaybetti?” başlıklı bir panel düzenledi. Çok sayıda kişinin katıldığı paneli Prof. Dr. Burhan Şeatalar yönetirken, konuşmacı olarak Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu ve Konda Araştırma Şirketi’nin sahibi Araştırmacı Bekir Ağırdır katıldı.

Ağırdır, uyguladıkları araştırma yöntemlerine dair bilgi vererek başladığı konuşmasında, 7 Haziran’daki oylar ile 1 Kasım’da verilen oy oranlarını kıyasladı. AKP’nin aldığı oyları 7 Haziran’da seçime gitmemiş ( oy kullanmamış) insanlardan ve MHP’den aldığını ve bu oranın yüzde 4 olduğunu söyledi. Emanet oy kavramını da değinen Ağırdır, emanet oyların HDP’ye sosyal demokratlardan değil Kürtler’den geldiğini belirtti.

‘KÜRTLER SANDIĞA GİTMEDİ YA DA GİDEMEDİ’

1 Kasım’da seçime katılım oranına bakıldığında bu oranın batı kentlerinde çok yüksek olduğunu belirten Ağırdır, Kürtlerin yaşadığı kentlerde Kürtlerin sandığa gitmediğini ya da gidemediğini belirtti.

Kürtlerin oylarının AKP’ye gittiği yönündeki söylemin de yanlış olduğunu belirten Ağırdır, CHP’nin de çok fazla oy kaybı yaşayan partilerden olduğunu belirtti.

‘ERDOĞAN KİTLELERİ KUTUPLAŞTIRDI, ŞİMDİ İYİ YÖNETİYOR’

AKP’nin kutuplaşmaları çok iyi yöneterek iktidarda kaldığını belirten Ağırdır, kutuplaşmanın siyasi parti tercihlerinden daha derin bir sorun olduğunu söyledi.

Ağırdır son olarak, toplumun birbirinden korktuğunu aynı zamanda yakınlaştığını belirterek, Erdoğan’ın önce grupları AKP’lileştirdiğini sonrasında da nefret duygusu yaratarak kutuplaştırmayı derinleştirdiğini söyledi. Ağırdır, şimdi de kutuplaştırmayı iyi yönettiğini belirtti. (DİHA)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.