Alim: “Bu yıl da kâr açıklayacağız”

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, Ziraat Botanik Bahçesi’nde, yardımcıları ve daire başkanlarıyla düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında, 2022 yılı yaş çay kampanyasını değerlendirdi, 2023 yılı yaş çay kampanyası öncesi yapacaklarını..

Alim: “Bu yıl da kâr açıklayacağız”
Son Güncelleme: Whatsapp

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, Ziraat Botanik Bahçesi’nde, yardımcıları ve daire başkanlarıyla düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında, 2022 yılı yaş çay kampanyasını değerlendirdi, 2023 yılı yaş çay kampanyası öncesi yapacaklarını açıkladı.

Haber Gençağa KARAFAZLI – Kamera Emre KOÇ

2022’de 582 bin 497 ton yaş çay, 239 kilogram beyaz çay aldıklarını, yaş çay karşılığında üreticilere 4 milyar 92 milyon lira ödeme yaptıklarını ifade eden genel müdür Alim geçen yıl 162 bin 958 ton kuru çay sattıklarını, ÇAYKUR’un depolarında 65 bin ton kuru çay stokuyla 2023 yılı yaş çay kampanyasına gireceklerini söyledi.

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, yardımcısı Zeki Karaoğlu, Erdinç Hatinoğlu Dr. Turgay Turna, daire başkanları ile birlikte Ziraat Botanik Bahçesi’nde düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında gazetecilerin çeşitli konularla ilgili sorularını cevapladı.

“EMEKLİ OLAN İŞÇİLERİN YERİNE İKİ KATI İŞÇİ ALACAĞIZ”

Gazetecinin,” Çaykur’dan kaç işçi emekli oldu yerine işçi alacak mısınız mı?” sorusuna Alim “Genelde biz her yıl emekli olan kişi sayısı kadar yeni işçi alıyorduk, bu seneki emekli sayısı 497’ de kaldığı için bunun yanında iki yeni fabrikamız var onlara da yeni işçi alınacağından alınacak işçi sayısı iki katına çıkaracağız”.

“ÇAYKUR ZARAR ETMEZ GEÇEN YIL KAR AÇIKLADIK BU YILDA KAR AÇIKLAYACAĞIZ”

Bir gazetecinin,” çaykur her yıl zarar açıklıyor bu yıl hedefiniz nedir” sorusuna Yusuf Ziya Alim “Her zaman söylediğim gibi ÇAYKUR zarar etmez, kar yapar. İmalat yapan bir imalathanenin zarar etme şansı olmaz. Geçen yıl kar açıklayacağız demiştik hesaplarımız tuttu. Bu sene sonu içinde şimdiden yapmış olduğumuz hesaplara göre kar açıklayacağız ama tabi ilk altı ayı da görmek lazım.

“YÖNETİM KURULU KARAR ALMASI İÇİN YETERLİ SAYI VAR”

Sakarya belediye başkanı eski çaykur genel müdürü Ekrem Yüce ve AKP Rize il başkanlığına atanan eski Milletvekili Hikmet Ayar’ın çaykur yönetim kurulu üyeliği görevlerinden istifa etti. Kararları nasıl alıyorsunuz?” sorusuna Alim ; “Yönetim kurulu üyelikleri kararname ile atanıyor. Bizim için önemli olan yönetim kurulunun toplanabilmesi, karar alabilmemiz. Şu anda yönetim kurulu olarak karar alabilecek yeterli sayımız var. Bazı kişilerin ayrılması şu anda bizi fazla etkilemiyor. Karar alabilmek için çoğunluğumuz var.”

“MEVSİMLİK İŞÇİLERİN KADROYA ALINMASI İE İLGİLİ SÖZ SÖYLEME MAKAMI BİZ DEĞİLİZ”

Çaykurda çalışan binlerce mevsimlik işçi kadro talebiyle aylardır çeşitli eylemler gerçekleştiriyor işçileri kadroya alacak mısınız?”  Kadro bekleyen ÇAYKUR işçileri hakkında, bu konuda açıklama ve net bilgi söyleme makamı biz değiliz. Çalışmalar devam ediyor, çalışmalar sonucuna göre nasıl bir yöntem çıkarsa mevzuatlar doğrultusunda gerekli uygulamaları biz yapacağız. Ben kurumun bugün genel müdürüyüm ama yarın hem üreticiyim hem bölgenin insanıyım hem çay sektöründe olan birisiyim. Çay sektörünün, ÇAYKUR’ un devam etmesi için en asgari değerlerde buluşmak lazım. Olayın tasarruf ve ekonomi tarafını da yönetmek lazım. Herhalde herkes kadrolu olmak ister, 12 ay çalışmak ister. Kuruma maliyeti olacağını kadro isteyen de biliyor istemeyen de herkes biliyor. Ama tabii ki asgari isteklerde bir yerde muhakkak ortak bir noktada değerlendirilecektir.”

“DEPREMDE BİZDEN ÖNCE YIKILACAK ÇOK BİNA VAR”

Uzmanlar çaykur hizmet binası ve lojmanların depremde yıkılacak yerlerin başında olduğunu söylüyor tedbirler aldınız mı?” sorusuna çaykur genel müdürü Yusuf Ziya Alim “ de deprem olduğu zaman bizim kuruma sıra gelene kadar çok binalar var. İstanbul depremleri 1999’ da oldu biz o bölgede herkesten önce tedbirleri aldık. O zaman orada misafirhanemiz vardı sağlıklı değildi diye yıktık bir kata indirdik. Yine bölgede deprem olmadan önce Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde İmdat Bey zamanında kurumun depreme dayanıklı olup olmaması anlamında birçok çalışmalar yapıldı. Alt zeminde bazı çalışmalar yapıldı. Korozyona uğramış olan demirler var mı diye tespitler yapıldı. Şu anda kurumumuzun pek sakat bir durumu görünmüyor ancak deprem olduğu zaman sağlam derler sakat çıkar, sakat derler sağlam çıkar onun hakkında bir şey söyleme şansımız yok. Bizim için önemli olan önceden tedbirlerimizin alınmasıdır ki biz depremle ilgili birçok tedbirimizi aldık. Sadece depreme karşı değil fabrikalarımızın bölgede en çok olan sel felaketine karşı çalışmalar yaptık. Ambarlık Çay Fabrikamızda her iki yılda bir arkadan gelen bir ırmak vardı devamlı su basıyordu. Onun içinden geçtiği kanalı yeniden yaptırdık, temizlendi diğer fabrikalarımızın da tehlikeli görünen bir bölümü varsa hepsi gözden geçirilmiş durumda.”

“VAKUMLA PAKETLENEN ÇAYLARIMIZDA KIRILMA OLUYOR KALİTEDE SORUN YOK”

Paketleme fabrikasında çalışma esnasında çayda kırılma renginde değişim olduğu iddialarıyla ilgili Alim “İyidere Paketleme Fabrikası yeni iki yıldır üretim yapıyor. Herhangi bir sıkıntı şu anda gözükmüyor ama vakumlamayla alttan yukarıya doğru çıkıldığı için ister istemez yüzde beş veya on civarında bir kırılma olabiliyor. O işlemler yapılırken o zaman tüm analizler yapıldı ama kırılma oluyor. Renk siyahımsı ama biraz kahverengi olabiliyor ama o tadı, aromayı, kaliteyi, damak tadını bozucu bir olay değil. O yapılırken de yüzde beş ile on arasında kırılma olabilir mantığı bilinerekten yapılmış.”

“KENDİ ÇAYIMA AHIR GÜBRESİ KOYDUM”

Birçok şirketin gübre fabrikası açtığını üreticiye ne gibi gübre kullanımı önerirsiniz sorusuna Alim “Gübre hakkında: Bana kalsa ben gübre olarak ahır gübresi kullanın derim ama kimse onu yapmayacağı için ben yapmadığım bir şeyi de bugüne kadar kimseye önermedim. Ahır gübresi ben kendi çaylığıma koydum. Oradaki kaliteyi kendi gözünle bile görebiliyorsun. Eskiden çay toplarken ‘tık tık’ ses gelirdi ama şimdi asılıyorsun lastik gibi oluyor. Bu hem çay toprağının kazılmaması, havalandırılmamasından hem de kimyasal gübrenin fazlalığından oluyor. Ziraat hocalarının anlattıklarına göre şu anda toprağa hiç gübre vermeseniz bile sadece kazmanız yüzeydeki azotu toprağa karıştıracağı için o yılı gübre vermeden geçiştirebilirsiniz. Kalite verimde de azalma değil yükselme olacağını söylüyorlar. Bu şekilde bakıldığı zaman yapılan diğer çalışmalarda da 25-5-10 EPK gübre öneriliyor ama sadece bunu önermeyle bitmiyor, 15-20 yıldır bu öneriliyor. Üretici olarak aslında bizim her yıl en azından budaması yapılan yerlerin havalandırılmasında yüzde yüz fayda var ki havalandırılan yerlere gübre verilmemesiyle daha sağlıklı ürün vereceği söyleniyor. Ben fırsat buldukça kendi arazimde az da olsa havalandırdığım yerlerin gerçekten çayının farklı olduğunu gördüm.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.