Ardal: “İstanbul Sözleşmesi İvedilikle Geri Getirilmelidir”

CHP Rize Kadın Kolları Başkanı Nurdan Ardal Rize’de inşaat işçisi Ramazan Dursun’un darp ederek bıçakla öldürdüğü eşi (3 çocuk annesi) Özlem Dursun’un ölümüne ve Türkiye’ de artan kadın cinayetlerine tepki..

Ardal: “İstanbul Sözleşmesi İvedilikle Geri Getirilmelidir”
Son Güncelleme: Whatsapp

CHP Rize Kadın Kolları Başkanı Nurdan Ardal Rize’de inşaat işçisi Ramazan Dursun’un darp ederek bıçakla öldürdüğü eşi (3 çocuk annesi) Özlem Dursun’un ölümüne ve Türkiye’ de artan kadın cinayetlerine tepki olarak yazılı bir basın açıklaması yaptı.

“KADINLAR KANUNLARLA KORUNSUN, HAK EDEN HAK ETTİĞİ KADAR CEZA ALSIN”

Açıklamasına İstanbul Sözleşmesi’nin önemini vurgulayarak başlayan Ardal şunları söyledi:

“Bir kadın cinayeti daha…Çok üzgünüz ki bu vahşet Rize’mizde yaşanmıştır. Eşi tarafından hunharca katledilen üç çocuk annesi olan kız kardeşimiz Özlem Dursun dün sabah hayatını kaybetmiştir.

Şimdi soruyoruz çaresiz genç bir kadının kanunların yetersizliği yüzünden derdine çare olamayan adalet sistemimiz bu durum karşısında artık işleyecek mi? Hak, hukuk, adalet yerini bulacak mı?

İstanbul Sözleşmesi uygulanacak mı?

Evde kenevir yetiştirerek uyuşturucu kullanan bir eş tarafından sürekli şiddet gören savunmasız bir kadın, hukuk kuralları olmadığı için maalesef ki bedelini kendi hayatıyla ödemiştir.

KADES’ e başvursa da çocukları ile tehdit edildiği için aynı gün eve geri dönmek zorunda bırakılmıştır. Bu psikolojik baskıyı kız kardeşimiz, çocukları ve tüm ailesi ile birlikte yaşamak zorunda kalmıştır.

Bu baskılara maruz kalan tüm kadınların dayanağı olan İstanbul Sözleşmesi ivedilikle geri gelmelidir. Artık kadın cinayetleri ve kadın istismarı bu ülkede yaşanmasın diyoruz.

Siyaset üstü olan kadın cinayeti davalarında, tüm kadınları ve halkımızı İstanbul Sözleşmesine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Özlem Dursun davasında gereken cezai müeyyide uygulansın. Kadınlar kanunlarla korunsun, hak eden hak ettiği kadar ceza alsın istiyoruz.

“Kadın cinayetleri son bulsun, daha fazla kadın cins kırım yaşamasın.”

Kız kardeşimiz Özlem’in evlatlarına, annesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

Rize’mizin Başı Sağolsun.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.