ARDEŞEN AKP BELEDİYESİ VATANDAŞTAN HARAÇ MI ALIYOR? - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ARDEŞEN AKP BELEDİYESİ VATANDAŞTAN HARAÇ MI ALIYOR?

Bu haber 05 Kasım 2021 - 16:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ARDEŞEN AKP BELEDİYESİ VATANDAŞTAN HARAÇ MI ALIYOR?

Ardeşen Belediyesi Fırtına mahallesin yaptığı alt yapı çalışmalarının bedelini vatandaşa gönderdiği su faturalarına yansıtınca vatandaşlar sosyal medya hesaplarından Belediyenin bu uygulamasına adeta isyan etti.

“BELEDİYE VATANDAŞTAN HARAÇ ALIYOR”İDDİASI
Gençağa karafazlı -Hüseyin Altun -Özel haber

Rize- Geçtiğimiz aylarda Rize’nin Ardeşen ilçesi AK Partili belediyesi Fırtına mahallesinde gerçekleştirdiği alt yapı çalışmalarını tamamladıktan sonra çalışmanın maliyet gideri olan 3 milyon lirayı tahsil etmek için vatandaşların su faturasına 250 TL olarak yansıtması mahalle halkının büyük tepkisine neden oldu.
Ardeşen İyi Parti ilçe başkanı Mehmet Zeki Demiroğlu, uygulamanın hukuki olmadığını uygulamadan vaz geçmesini istedi.
Mahalleli birçok vatandaş ise sosyal medya hesaplarından, belediyenin asıl işi olan hizmeti gerçekleştirip para istemesi açıkça “haraçtır” diyerek tepki gösterdi. Ardeşen Belediyesi mali işler müdürü Adil Erdem, tepkiler sonrası parayı yarıya indirdiklerini uygulamanın yasal olduğunu savundu.


“BELEDİYE ALT YAPI ÇALIŞMASINA HARCADIĞI 3 MİLYON LİRAYI VATANDAŞTAN İSTEDİ”
Ardeşen Belediyesi Fırtına başta olmak üzere bazı mahallerde eskiyen su şebekesi borularını değiştirme çalışmaları başlattı. Altyapı çalışmaları geçen ay tamamlandı. Belediye çalışmanın maliyeti olduğunu iddia ettiği 3 milyon lira parayı vatandaşlara gönderdiği su faturalarına fazladan 250 TL olarak yansıtmasına vatandaşlar sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.


“BELEDİYE BİZDEN HARAÇ KESİYOR”
Osman Dedecan adlı vatandaş “Tamir bakım ücreti adı altında Ardeşen belediyesi su faturasına 250 TL fazla para yansıtıyor. Bizden haraç kesiyor parayı ödemiyorum gerekli mercilere şikâyette bulunacağım. Düşün artık milletin yakasından 10,000 bin konut olsa Ardeşen’de 250 TL’den iki buçuk trilyon para yapar belediye yöneticileri bu parayı cebine mi atacak”
Barış Özkahraman ise “Tamir ücretine bide KDV eklendi vay bu İnsanlar Nasıl Utanmaz ya delinin biri çıkıp temizleyecek bu gidişte bunları derken, Kurkut Aydın, “fatura olayı kapandı, ödemiyoruz. Bu nasıl bir zihniyet böyle. Belediye haraç mı kesiyor. Böyle bir saçmalık olamaz”
Uygulamanın yasal olmadığını belediyenin bu uygulamadan bir an önce geri adım atmasını isteyen İyi Parti Ardeşen ilçe başkanı Mehmet Zeki Demiroğlu, Ücret tahakkuku abonelere değil mülk sahiplerine yapılabilir. 250TL sabit ücretin yasal bir dayanağı yoktur. Vatandaşlarımız mağdur edilmiştir. Bu yanlış uygulamadan belediye vaz geçmelidir.”
“BELEDİYE OLARAK YAPTIĞIMIZ İŞ YASALDIR”
Yaşananlar karşısında vatandaşların gösterdiği tepkileri ve Belediyenin vatandaşlara götürdüğü hizmetlerin karşılığında para talep etmesinin yasal olup olmadığını sorduğumuz Ardeşen belediyesi mali işler idare müdürü Adil Erdem şu şekilde cevapladı; “Belediyelerin gelir kaynaklarından biri de yapmış olduğu yol su kanalizasyon ve su şebekeleri gibi hizmetlerden katılım payı tahsil etmektir bu yasaldır.Su şebeke yenileme maliyetinin abonelere emlak değerleri üzerinden oranlanan emlak vergisi bedelinin %2 sinden az olmaması şartıyla yapılan harcamaları talep edebilir. Önümüzdeki günlerde Yavuz selim mahallesinde çalışmalara başlayacağız burada da aynı uygulamayı yapacağız.”
“BELEDİYE MECLİSİ TEPKİLER SONRASI PARAYI YARIYA İNDİRDİ”
Fırtına mahallesinde yaptıkları alt yapı çalışmasının bedelinin 3 milyon lirayı bulduğunu belirten müdür Erdem; “Pandemi nedeniyle belediye gelirleri zaten azaldı. Belediyemizin hizmetlerinin aksamaması için uygulamayı hayata geçirdik. Biz bu çalışmamızın karşılığını talep etmeseydik yarın Sayıştay inceleme yaptığında bizi “kamuyu” zarara uğratmamızdan dolayı suçlardı.
Vatandaşlarımıza bu durumun açıklamasını yapmakta oldukça zorlanıyoruz tepkiler sonrası toplanan belediye meclisimiz istenilen 250 TL paranın yarısını 125 TL artı KDV ye düşürdük. Bize 250 TL ödeme yapan vatandaşlarımızın yarı paralarını iade edeceğiz.” Dedi.

Ardeşen’li vatandaşlar sosyal medya hesaplarından Belediye ye tepkilerini  böyle dile getirdi..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş