ARHAVİ PİLARGET DERNEĞİ “VADİLERİMİZDE YAPIALACAK MAADEN ARAMA ÇALIŞMALARI YAŞAM ALANLARIMIZI YOK EDECEK”VİDEO HABER - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ARHAVİ PİLARGET DERNEĞİ “VADİLERİMİZDE YAPIALACAK MAADEN ARAMA ÇALIŞMALARI YAŞAM ALANLARIMIZI YOK EDECEK”VİDEO HABER

Bu haber 23 Mayıs 2022 - 16:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ARHAVİ PİLARGET DERNEĞİ “VADİLERİMİZDE YAPIALACAK MAADEN ARAMA ÇALIŞMALARI YAŞAM ALANLARIMIZI YOK EDECEK”VİDEO HABER

ARHAVİ PİLARGET DERNEĞİ “VADİLERİMİZDE YAPIALACAK MAADEN ARAMA ÇALIŞMALARI YAŞAM ALANLARIMIZI YOK EDECEK”

GENÇAĞA KARAFAZLI – EMRE KOÇ

Arhavi’nin Dülgerli , Dikyamac üçIrmak köyleri ve Dikme Yaylası olarak Adlandırılan Bölgede Yıldız Holding Madencilik Firmasının Yeraltı Bakır işletmesi ÇED Süreci Halkın Bilgilendirme Toplantısının nerede yapılacağının açıklanmamasına Arhavi Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği “kimlerden ne saklanıyor” diye tepki gösterdi.

Arhavi Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği başkanı Fazlı Zoraloğlu, vadide yapılacak maden arama faaliyetlerinin yaşam alanlarını yok edeceğini öne sürerek yapılacak olan ÇED bilgilendirme toplantısına tepki gösterdi.

Maden aramasıyla ilgili bu alanla ilgili yakın bir tarihte ÇED toplantısı yapacaklar. Daha önce ÇED alınmış, toplantısı yapılmış, kararlara geçirilmiş. Ne zaman alınmış ne şekilde alınmış, nerede alınmış, bu toplantı kimlerle yapılmış belli değil? ÇED toplantıları halka açık bir toplantı olması gerekir bunlarla ilgili hiçbir bilgi durumu söz konusu değil. Bu konuyla ilgili bir belgede yok dosyanın içinde. Haziranın 2 si dediler sonra 9 u gibi ÇED toplantısı olacak dediler. Ama resmiyette bir şey yok.”

“ÇED SÜRECİ İLE İLGİLİ BAKANLIK AYRI ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ AYRI TARİH DUYURUYOR”

Başkan Zoraloğlu; “Kimlerden Ne saklanıyor? 2 Haziran günü Yapılacak bakır madeni ÇED Kararı halkın Katılım toplantısının yeri Köyü mevkii harita kadastro mühendislerinin bile çözemeyeceği Bir yöntemle zorla Dayatılmak isteniyor.

Artvin Arhavi Dulgerli , Dikyamac Uçurmak köyleri ve Dikme yaylası olarak adlandırılan bölgede Yıldız Holding Madencilik Firmasının yeraltı bakır işletmesi ÇED süreci halkın bilgilendirme toplantısı Enerji Bakanlığı tarafından 2 Haziran günü yapılacaktır şeklindeki açıklamaya rağmen  çevre şehircilik il müdürlüğü 9 Haziran günü olarak İlanla duyurulacağı bilgisine ulaştık.”

“ÇED SÜRECİNE HALKIN KATILMASI İSTENMİYOR”

Toplantının yapılacağı adres Saat Belli değil. Maden alanının Koordinatları mevcut içine alınan köyler bölge harita mühendislerinin dahi çizemeyecekleri şekilde sıradan bir yurttaşsın anlaması bile mümkün değil.

Yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı gibi İlgili Bakanlıkların Koordinasyonları yok. Ülkeyi ve bölge İnsanının geleceğini yakından ilgilendiren bu önemli konunun halka duyurulmaması açıkça gösteriyor ki Halkın ÇED sürecine karşı ortaya koyacağı tavırdan dolayı katılımı istenmiyor.

Projenin İçeriğine bakıldığında Çevreye yaşama Doğaya vereceği tahribat ne ölçüdedir bu bile belli değildir.

“2971 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE ALANDA MADEN ARAMA ÇALIŞMASI YAPILMASI VADİMİZİ YOK EDECEK”

Maalesef maden artık Arhavi’de ve yine maalesef bu maden pilarget vadisine çok yakın. Bu alanın büyüklüğü 2971 hektar alan. Bir hektar alanın bir futbol sahası büyüklüğünde olduğunu düşünürsek söz konusu alanın ne kadar devasa bir alanı içerdiğini anlayabiliriz.

Proje alanına ulaşım için Arhavi’nin Murgul tarafından giriş verilmiş. Dağ yolu ile içeri giriliyor bir yol olduğundan bahsediliyor. 30 km içeri girildiğini ve çalışma sahasının burada olduğu ifade ediliyor. Zaten Murgul’dan 30 km içeri girdiğinizde pilargete çok az bir şey kalıyor. Bu şu demektir” vadimiz yok olacak yaşam yok olacak”

“TURİZMİN T HARFİ BİLE AĞIZA ALINAMAZ”

Fazlı Zoraloğlu ; “Karadeniz bölgesi ve özellikle Arhavi ilçemizi mahfeden HES’ ler ve Dere yataklarının kanallara beton kanallara alınarak derelerimizin yok edilmesi bölgemizi yaşanmaz hale getirmiş şimdi de maden aramaları ile tüm vadi katledilecek.

Daha geçen hafta hizmete giren ve Turizme büyük katkısı sağlayacağı belirtilen Rize- Artvin Havaalanı Turizm amaçlı inşa edildiği seslendirilirken doğamızı yaşam alanlarımızı kendi elimizle vahşi bir şekilde yok etmek için her şeyi yapıyoruz. Bu yapılanların karşısında bölgemizde Turizmin T Harfi bile ağıza alınamaz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA