betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

ARHAVİ’DE HES KARŞITI ONURLU DİRENİŞ

Gençağa Karafazlı – Rabia Avcı – Doğancan İlek – Ali Osman Ertaş   ARTVİN’in Arhavi ilçesinde yapımı planlanan ve ilçe belediyesinin imar değişikliğiyle önünü açtığı hidroelektrik santral projesinin iptali istemiyle..

Son Güncelleme: Whatsapp

Gençağa Karafazlı – Rabia Avcı – Doğancan İlek – Ali Osman Ertaş

 

ARTVİN’in Arhavi ilçesinde yapımı planlanan ve ilçe belediyesinin imar değişikliğiyle önünü açtığı hidroelektrik santral projesinin iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne açılan dava kapsamında bölgede bilirkişi incelemesi yapıldı.

 

İstanbul ve Ankara’dan gelen Arhavililer ile birlikte yaklaşık bin 500 kişinin sloganlar ve türküler eşliğinde karşıladığı HES firması yetkilileri ve bilirkişi heyeti, inceleme sırasında yöre sakinlerinin yuhalaması ve tepki göstermesi üzerine araçlarına binerek bölgeden uzaklaştı. 

Kamilet Vaidisi’nde geçen yıl yapımına başlanan 14 megavatlık Kavak Hidroelektrik Santral projesinde, Çifteköprü ve Kapisre derelerinin suları 5 kilometre boyunca tünel ve borularla ilçenin Cumhuriyet Mahallesi’nde yapılacak olan Kavak Hidroelektrik Santrali’ne taşınacak, üretilen elektrik aynı bölgede kurulacak santralle dağıtılacak. Geçen yıl HES yapımı için ÇED olumlu raporu alan Arhavi Elektrik Üretim Şirketi, imar mevzuatı uygun olmadığı için belediyeye başvurdu. Arhavi Belediyesi de, 4 Eylül 2013 günü imar değişikliği kararı aldı. CHP’li Belediye meclis üyelerinin karşı çıkmasına rağmen AK Partili üyelerinin oy çokluğu ile daha önce tarım alanı olan Cumhuriyet Mahallesi’nin bir bölümü konut dışı kentsel çalışma alanı ilan edilerek HES projesine onay verildi. Bölge halkı bunun üzerine HES projesinin iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

 BİLİRKİŞİ HEYETİ BÖLGEYİ İNCELEDİ 

Dava kapsamında bilirkişi incelemesi için Rize İdare Mahkemesi hakimi Nihat Koçak, Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Fakültesi Öğretim Görevlisi Kamil Kayabalı, Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Hüseyin Atar ile Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Fakültesi Öğretim Görevlisi Gülen Güllü ile bölge halkı adına avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu ve HES firması temsilcileri bölgeye geldi. Heyet HES inşaatının yapılacağı alanları gezdi, fotoğraflar çekerek notlar aldı.


ÇARŞI GRUBU DESTEK VERDİ

Bilirkişi incelemesini izlemek isteyen İstanbul ve Ankara’dan gelen Arhavililer ile yaklaşık bin 500 kişi, HES’in yapılacağı inşaat alanında toplandı. Gruba İstanbul’dan gelen Beşiktaş’ın Çarşı gurubu da, ‘Bu su hiç durmaz’ pankartı ile destek verdi, ‘Çarşı HES’lere karşı’ sloganları attı. Kalabalık ‘Arhavi’de HES istemiyoruz’ pankartları açarak ‘HES’lere inat yaşasın hayat’ sloganları attı. Kalabalık hep bir ağızdan, ‘Arhavi dereleri denize akacak’ türküsü söyledi.

 

HEYETİN ÜZERİNE YÜRÜDÜLER HAKİM GAZETECİLERİ TEHDİT ETTİ

 

Bilirkişi heyeti inceleme yaparken grup sloganlar atarak heyetin üzerine doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada bilirkişi heyeti ile onları koruyan polis ve görüntü almaya çalışan gazeteciler arasında gerginlik yaşandı.Görevli hakim gazetecilere  “sizi göz altına alır çekimlerinize el koyarım ” diyerek tehdit etmesine gazeteciler “biz açık bir alanda çalışma yapıyoruz sizleri engellemiyoruz bizi tehdit etmeniz hkuku değil keyfidir ”  diyerek karşı çıkınca devreye  yaşam savunucularının avukatı oolan Yakup Okumuşoğlu girerek her iki tarafıda sakinleştirdi.

Ardından vatandaşların yuhaladığı heyetteki görevliler  kalabalığın üzerlerine geldiğini fark edince araçlarına binerek bölgeden uzaklaştı. Kalabalığa seslenen avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu, mahkemenin bilirkişi heyetinin raporu ile lehlerine karar vereceğine ve HES projesinin iptal edileceğine inandığını söyledi.


“ARHAVİLİLER OLARAK DİRENECEĞİZ”

Burada Arhavi Doğa Koruma Platformu adına açıklama yapan Fatih Güney, Arhavililer olarak sularına dokundurtmayacaklarını belirterek, “Su hayatın vazgeçilmez temel taşı olup, suyun bu şekilde doğadan koparılması, suya adeta el konulması hem biz insanlar için, hem de bir parçası olduğumuz doğanın diğer canlıları için kabul edilemez. Arhavililer olarak direnmeceğiz ve HES’lere geçit vermeyeceğiz” dedi.

 

Vatandaşlar sloganlar eşliğinde ilçe merkezine giderek yürüyüşlerini tamamladı.


 

 

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.