Artı TV ve Artı Gerçek’in Kurucu Yayın Yönetmeni, Gazeteci Celal Başlangıç Vefat Etti

Kürtlerin hedef alındığı hak ihlallerine dikkat çeken haberleriyle tanınan gazeteci Celal Başlangıç, Almanya’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Celal Başlangıç, Artı TV ve Artı Gerçek’in kurucu yayın yönetmeniydi. Artı TV..

Artı TV ve Artı Gerçek’in Kurucu Yayın Yönetmeni, Gazeteci Celal Başlangıç Vefat Etti
Son Güncelleme: Whatsapp
Kürtlerin hedef alındığı hak ihlallerine dikkat çeken haberleriyle tanınan gazeteci Celal Başlangıç, Almanya’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Celal Başlangıç, Artı TV ve Artı Gerçek’in kurucu yayın yönetmeniydi.

Artı TV ve Artı Gerçek’in kurucu yayın yönetmeni, gazeteci Celal Başlangıç, Almanya’nın Köln kentinde tedavi gördüğü hastanede vefat etti. 1990’larda Kürtlere yönelik hak ihlallerini ortaya çıkardığı haberleriyle tanınan Başlangıç, 68 yaşındaydı.

YEŞİLYURT KÖYÜ’NDE KÖYLÜLERE DIŞKI YEDİRİLDİĞİNİ ORTAYA ÇIKARMIŞTI

Başlangıç, Şırnak’ın Cizre ilçesinin Yeşilyurt Köyü’nde, askerlerin 1989 yılında köylülere dışkı yedirdiğini ortaya çıkarmıştı. Haberin Cumhuriyet gazetesinde haberinin yayınlanmaması üzerine istifa resti çekerek manşetten girmesini sağlamıştı. Böylece sorumluların ceza almasının önü açılırken, bu habere ilişkin Bianet’te şu ifadeleri kullanmıştı:

celal-baslangic.jpg

RADİKAL’İN KURULUŞUNDA YER ALDI

Celal Başlangıç, 1956’da İstanbul’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’ndan 1978’de mezun oldu. Gazeteciliğe 1975’te Ege Ekspres gazetesinde başladı. Daha sonra sırasıyla Demokrat İzmir (1977) ve Politika (1979) gazetelerinde çalıştı.

1981-1984 arasında Cumhuriyet’in Adana bölge temsilciliği, iç politika servis şefliği, yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Evrensel’in kurucu genel yayın müdürü oldu, Radikal gazetesinin kuruluşunda arasında yer aldı. Başlangıç, T24, Gazete Duvar, bianet, Haberdar gibi internet sitelerinde de yazarlık yaptı.

Başlangıç’ın çok sayıda gazetecilik ödülünün yanı sıra Kanlı Bilmece, Hayatın Rengi Gökkuşağı, Hayata Söylenmiş Şarkılar, Korku Tapınağı, Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar isimli kitapları bulunuyor. Başlangıç, gazeteci Ayşe Yıldırım ile evliydi.

Celal Başlangıç son olarak, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan bir günlük “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldığı gerekçesiyle 13 gazeteci ve yazar hakkında açılan davada yargılanmıştı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 2019 yılında Başlangıç’a ‘propaganda’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Yargıtay Başsavcılığı, davanın temyiz aşamasında olduğu 2022’deki tebliğname ile cezanın bozulmasını isteyecekti.

Başlangıç, 2017 başında Almanya’ya gitmiş, temelleri Türkiye’de atılan Artı TV ve Artı Gerçek’i burada kurmuştu. (HABER MERKEZİ)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.