ARTVİN’Lİ SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN YÜRÜDÜ

 Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında 2014 yılı Sağlık Bakanlık tarafından Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı ilan edilmiştir. Bu doğrultuda 2014 yılında her ay fiziksel aktiviteye dikkat çekmek..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında 2014 yılı Sağlık Bakanlık tarafından Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı ilan edilmiştir. Bu doğrultuda 2014 yılında her ay fiziksel aktiviteye dikkat çekmek için yürüyüşler düzenleniyor.

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü katılımıyla “Gençlerimizle Sağlık İçin Yürüyoruz” temalı yürüyüş düzenlenmiştir.

Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Fiziksel Aktivite Ne Kadar ve Nasıl Yapılmalı?

Haftada 3-4 kez yapılan, 30-60 dakikalık orta şiddette fiziksel aktivite bile sağlığımız üzerinde olumlu etkileri açığa çıkarmaya yeterlidir.

Fiziksel aktivite programı kişiye özeldir. Oluşturulan aktivite programlarında, kişinin fiziksel aktiviteyi yapma sıklığı, süresi ve yoğunluğu dikkate alınarak ilerleme basamakları belirlenmelidir. Böylece fiziksel aktivitenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri arttırılmış ve kalıcı hale getirilmiş olur.

Aktif yaşam tarzı bir alışkanlık haline getirilmelidir. Fiziksel aktivite alışkanlığı düzenli bir program haline getirilmediği takdirde belirli bir süre sonra aktivite ile düzenlenen vücut sistemleri, aktivitenin bırakılmasının ardından oluşan yararlı etkileri hızla kaybetmeye başlar.

Aktif yaşam tarzı tüm bireylerin kendi özellikleri doğrultusunda uygun olan aktivitelerle yaşam boyu sürecek bir alışkanlık haline dönüştürülmelidir.

Egzersiz yapmak için zaman ya da başka koşullar nedeniyle olanak olmadığı düşünüldüğünde, gün içindeki zorunlu hareketler egzersize dönüştürülebilir;

Ailece yapabileceğiniz fiziksel aktivite zamanları oluşturmak, Özel araç yerine toplu taşıtları tercih etmek, Gidilecek yere varmadan bir kaç durak önce inip yola hızlı bir şekilde yürüyerek devam etmek, Asansöre binmek yerine merdivenleri kullanmak, Hızlı yürüyüşle alışveriş yapmak” ifadelerine yer verildi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.