AV. EREN KESKİN RİZE’DE BİR ÖĞRETMENİN YARGILANDIĞI CİNSEL TACİZ DAVASINDA SAVCININ BERAAT TALEBİNE İTİRAZ ETTİ

RİZE’DE CİNSEL TACİZ VE İSTİSMARLA SUÇLANAN ÖĞRETMENİN DAVASI HAZIRAN AYINA ERTELENDİ.DAVANIN SAVCISI SANIK HAKKINDA BERAAT İSTEDİ ÇOCUKLARIN AVUKATI İHD BAŞKANI AV. EREN KESKİN İTİRAZ ETTİ SAVCI SANIĞIN YENİDEN CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ…

AV. EREN KESKİN RİZE’DE BİR ÖĞRETMENİN YARGILANDIĞI CİNSEL TACİZ DAVASINDA SAVCININ BERAAT TALEBİNE İTİRAZ ETTİ
Son Güncelleme: Whatsapp

RİZE’DE CİNSEL TACİZ VE İSTİSMARLA SUÇLANAN ÖĞRETMENİN DAVASI HAZIRAN AYINA ERTELENDİ.DAVANIN SAVCISI SANIK HAKKINDA BERAAT İSTEDİ ÇOCUKLARIN AVUKATI İHD BAŞKANI AV. EREN KESKİN İTİRAZ ETTİ SAVCI SANIĞIN YENİDEN CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ.

GENÇAĞA KARAFAZLI- ÖZEL HABER

Mağdur öğrencilerin avukatı İnsan hakları derneği (İHD) başkanı Av. Eren keskin “Dava savcısı böylesine somut delillerin olmasına rağmen sanık öğretmen hakkında beraat kararı istedi. Biz buna itiraz ettik, ardından beraat isteyen savcı mütalaasını değiştirdiğini ve sanık öğretmenin istismar suçu nedeni ile cezalandırılmasını istediğini gördüm. Bu önemli bir gelişme dava haziran ayına ertelendi” dedi.

Rize’nin Pazar ilçesindeki Ahmet Taha kılıç Ortaokulu’nda görevli sosyal bilgiler öğretmeni R.A.Ö hakkında, öğrencilere yönelik cinsel taciz ve istismar suçlamasıyla; 2021 yılında suç duyurusunda bulunulmuştu. Öğrencilerin ailelerinin suç duyurusu üzerine öğretmen, savcılık kararı ile gözaltına alınmıştı. Hakkındaki gözaltı işlemleri bir gün süren öğretmen, 14 Ocak 2022’de serbest bırakılmıştı. Öğrencilerin beyanları ise Trabzon Adli Tıp Çocuk İzleme Merkezi’nde alınmıştı. Öğrencilerin beyanlarını yeterli bulan savcılık, öğretmenin “cinsel istismar” ve “cinsel taciz” suçlaması ile cezalandırılmasını talep etmişti.

Rize’nin Pazar bölge adliyesi asliye ceza mahkemesinde görülen davanın 5. Duruşması yapıldı. Davanın savcısı 5 öğrenciye Cinsel taciz ve cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan sosyal bilgiler öğretmeni R.A.Ö ‘in beraatını istedi. Savcının bu talebine mağdur çocukların avukatı İnsan Hakları Derneği (İHD) başkanı Av. Eren Keskin itiraz etti.

“ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİ ÇOCUĞUN SÖZ KONUSU OLDUĞU HER DURUMDA ÇOCUĞUN ÜSTÜN YARARININ ÖNCELİKLE KORUNMASI GEREKİR”

Öğrenciyi Somut delil olmasına rağmen dava savcısının sanık öğretmen R.A.Ö hakkında beraat kararı istemesine itiraz eden AV. Eren Keskin, Kuzeyteve habere özel açıklamalarda bulundu.; ‘’Rize Pazar’da bir okulda sosyal bilgiler öğretmeni olarak görev yapan Recep Ali Önder ile ilgili çok sayıda kız çocuğunun kendilerine istismarda bulunduğu iddiasıyla soruşturma ve ardından da dava açıldı. Bu dava da yaklaşık 11 yaş civarında olan çocukların beyanları son derece açıktı. İstismarı açığa çıkarıyordu, dosyada ki raporlar ayrıca Milli eğitim Müdürlüğüne raporudur. Bunların hepsi olayın somut olarak yaşandığının belgeleriydi. Ancak maalesef ki dava savcısı böylesine somut delillerin olmasına rağmen sanık öğretmen hakkında beraat kararı istedi. Biz buna itiraz ettik, ancak son duruşmada savcının mütalaasını değiştirdiğini ve sanık öğretmenin istismar suçu nedeni ile cezalandırılmasını istediğini gördüm. Bu önemli bir gelişme olarak dava haziran ayın da görülecek. Burada şunu söylemek gerekirse; mahkemeler bu konuda karar verirken her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti Devletinin altında imzasının olduğu çocuk hakları sözleşmesinin bir kez daha okumaları gerekir, çünkü çocuk hakları sözleşmesi çocuğun söz konusu olduğu her durumda çocuğun üstün yararının öncelikle korunması gerektiğini belirtiyor. Bu nedenle mahkemelerin ve hatta savcıların görevlerini yaparken bu sözleşmeyi esasa almaları ve somut delilleri doğru değerlendirmeleri gerekiyor. Haziranda yapılacak duruşmada sanık öğretmenin ceza alacağını düşünüyorum.” dedi

Davanın savcısı sanık öğretmen R.A.Ö ‘ın TCK 53/1 ve 63/1 maddelerinde düzenlenen hükümlerin uygulanmasına karar verilmesini istediği duruşma 11.06.2024 tarihine ertelendi.

“MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİ SORUMLU DAVRANMALIYDI”

Beş öğrenci çocuğu taciz ve istismar ettiği suçlamasıyla 2 yıldan beri yargılanan öğretmenin hala görevde olmasına eğitimciler ,” bu kabul edilebilir bir durum değil öğretmenin suçsuzluğu ispatlana kadar kesinlikle açığa alınmalıydı. Yargılama sonrası suçsuz olması durumunda göreve döndürülmeliydi. Yargılamanın devam ettiği süreçte eğitim ve öğretim sürecinde görev yapması diğer öğrenciler açısından ciddi bir sorun olarak görüldüğü düşünülmelidir bu nedenle ,milli eğitim müdürlüğü yetkililerinin gerekli sorumluluklarını yerine getirmesi gerekirdi” şeklinde değerlendirmelerde bulunuldu.

NE OLMUŞTU?

Rize’nin Pazar ilçesindeki Ahmet Tahakılıç Ortaokulu’nda görevli sosyal bilgiler öğretmeni hakkında, öğrencilere yönelik cinsel taciz ve istismar suçlamasıyla; 2021 yılında suç duyurusunda bulunulmuştu. Öğrencilerin ailelerinin suç duyurusu üzerine öğretmen, savcılık kararı ile gözaltına alınmıştı.

Hakkındaki gözaltı işlemleri bir gün süren öğretmen, 14 Ocak 2022’de serbest bırakılmıştı. Öğrencilerin beyanları ise Trabzon Adli Tıp Çocuk İzleme Merkezi’nde alınmıştı. Öğrencilerin beyanlarını yeterli bulan savcılık, öğretmenin “cinsel istismar” ve “cinsel taciz” suçlaması ile cezalandırılmasını talep etmişti.

Öğretmen hakkındaki iddianamede şu değerlendirmeler yapıldı:

“Çocukların Trabzon Çocuk İzleme Merkezi’nde alınan beyanlarında; tutarlı bir şekilde ifade verdiklerinin görüldüğü, bu yaş aralığındaki bir çocuğun hiç yaşanmamış olayları bu kadar tutarlı ve çelişki olmadan söylemesinin çok mümkün olmadığı, mağdur çocukların birbirleriyle uyumlu ve benzer şekilde ifade verdikleri, yaşanan olayları birbirleriyle çelişmeden aynı şekilde anlattıklarının görüldüğü bu nedenle mağdur çocukların beyanlarına itibar edildiği…

Şüphelinin mağdur çocuklara yönelik gerçekleştirmiş olduğu ‘pandemi nedeniyle psikolojim bozuldu, bu nedenle dokunarak zevk alıyorum’ şeklindeki söyleminin mağdur çocuklara yönelik cinsel taciz suçunu oluşturduğu, ayrıca (…) dokunma, öpme ve sarılma eylemlerinin; yanağını sıkma, öpmeye çalışma eyleminin; arkadan sarılma eyleminin (…)

Mağdur çocukların bazılarının beyanlarında yalnızca kız çocuklarına yönelik sarılma ve dokunma eylemlerinin bulunduğunu, erkek çocuklarına yönelik sarılma, dokunma eylemlerinin bulunmadığını beyan etmeleri de göz önüne alındığında…

Şüphelinin mağdur çocuklara yönelik dokunma, öpmeye çalışma, öpme ve sarılma eylemleriyle cinsel taciz ve sarkıntılık düzeyinde kalmış cinsel istismar suçunu işlediği ve üzerine atılı suçları işlediğine dair kamu davası açmaya yeterli delilin elde edildiği tüm dosya kapsamından anlaşılmaktadır.”

Pazar Savcılığı’nın iddianameyi tamamlamasının ardından 3 Ocak 2023 tarihinde öğretmen hakkında dava açılmıştı. Yargılamanın ilk duruşması 18 Mayıs 2023’te, ikinci duruşması ise 6 Haziran 2023’te yapılmıştı.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.