betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Baluken: Öğretmenlere Kürtleri öldüreceğiz siz ayrılın dediler

 HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “Öğretmenlerin bölgeden çekilmesi savaşın geldiğimiz boyutunu gösteriyor. Orada öğretmenleri çekerek sadece Kürtlerin ölmesini istiyorlar” dedi. İdris Baluken, devam eden sokağa çıkma yasakları ve öğretmenlerin çatışma..

Son Güncelleme: Whatsapp

 HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “Öğretmenlerin bölgeden çekilmesi savaşın geldiğimiz boyutunu gösteriyor. Orada öğretmenleri çekerek sadece Kürtlerin ölmesini istiyorlar” dedi.

İdris Baluken, devam eden sokağa çıkma yasakları ve öğretmenlerin çatışma bölgelerinden çekilmesine ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Baluken, faşizmin boyutunun şu anda Diyarbakır sokaklarında artık halka savaş açma aşamasına gelindiğini söyledi.

Baluken, “Diyarbakır Sur, Mardin Dargeçit’te günlerdir devam eden katliam girişimleri sokak sokak can almaya devam ediyor” diyerek, katliamın boyutlandırılmak istendiğini ifade etti.

‘AKP KATLETMEYE DEVAM EDİYOR’

Yürütülen savaşta askerlerin de devreye konulduğunu belirterek “7 Haziran’dan bu yana 306 yurttaşımız, AKP’nin çalıştırdığı ölüm makinası ile sahaya sürdüğü savaş ve darbe konseptiyle maalesef katledildi” diyen Baluken, şimdiye kadar en az 53 kez sokağa çıkma yasağı uygulandığını ve AKP’nin bu politikada ısrar ettiğini dile getirdi. Baluken, “Bir takım infaz timlerini göndererek halkı katlettiğinin mesajlarını veriyor” sözleriyle de AKP’nin yaklaşımlarına işaret etti.

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde görevli öğretmenlere gönderilen SMS mesajlarına tepki gösteren Baluken, şunları söyledi:

“Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın genelgeleri savaşın gelmiş olduğumuz boyutunu gösteriyor.

Süresi ve ne zaman dönecekleri belli olmayan bir takım SMS bilgilerle hangi hazırlıkların yapıldığının işaretini verdi. Devrede bir savaş hukuku olduğunu Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı itiraf etmiş oldular.

Kendimizi savaş hukukuna göre konumlandırıyoruz demektir, bu kadar nettir. Bunu iki devlet arasındaki savaşlardan biliyoruz. Utanç verici bir durumdur.

Anayasal sürecin bittiğinin en net göstergesidir. Bu savaş kabinesinin olduğunun en açık itirafıdır. Bu savaş kabinesi katliam yapmanın hazırlığını yapıyor.

Orada katliam yaptığında Kürt ölsün istiyor. Orada çalışan memurları çekerek başka kimse ölmesin diyor.

Açık bir şekilde ırkçılık yapıyor. Bu genelgeler tarihe utanç olarak geçecek ve steril katliama yönelik ses verilmelidir. Net tutumlar alınmalıdır.”

Ana muhalefet partisi CHP’nin zahmet edip bölgeye gitmediğini ve CHP’nin bu suskunluğu ile katliama onay verdiğini dile getiren Baluken, “Demokrasi ve barış etrafında CHP’nin hareket etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Parlamento dışında diğer siyasi partiler, sivil toplum örgütleri Kürdistan, Kürt illerinde yaşanan insansızlaştırma, bu soykırım karşısında görevlerine yerine getirmelidirler” değerlendirmesinde bulundu.

‘BAŞKANLIK SİSTEMİ BİR TEK CUMHURBAŞKANININ GÜNDEMİNDE’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık sistemiyle ilgili açıklamasının sorulması üzerine ise Baluken, “Başkanlık sistemi bir tek cumhurbaşkanının gündeminde. Onun dışında AKP grubu ve Davutoğlu dahil böyle bir sistem tartışması, referandum tartışması yoktur. Ayağını karadan kestiği zaman gündemi değiştirmek için bu tarz gündemleri yaratmaya çalışıyor. Biz onun gündemine takılacak değiliz” karşılığını verdi.

Rusya kriziyle ilgili bir soruyu da cevaplandıran Baluken, AKP’nin dış politikasının bölgesel savaşla tüm halkları karşı karşıya getirdiğini vurguladı.

Baluken, yaşanılanlara bakılınca restleşmenin daha da boyutlanacağı, ekonomik-siyasi gerginliğin daha da tırmanacağını gördüklerini ifade etti.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.