Bayık: IŞİD’le mücadele etmek isteniyorsa PKK ve YPG’ye yardım edilmeli

 KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, PKK ile Türkiye arasındaki çatışmaların IŞİD’le mücadeleye zarar verdiğini söyleyerek, ABD’yi PKK ile doğrudan ilişki kurmaya çağırdı. Bayık, Erdoğan’ı Türkiye’nin IŞİD’e karşı işbirliğini..

Son Güncelleme: Whatsapp

 KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, PKK ile Türkiye arasındaki çatışmaların IŞİD’le mücadeleye zarar verdiğini söyleyerek, ABD’yi PKK ile doğrudan ilişki kurmaya çağırdı.

Bayık, Erdoğan’ı Türkiye’nin IŞİD’e karşı işbirliğini ve mülteci krizini, PKK’ye yönelik savaşta dahil olmak üzere, Batı’nın kendi politikalarına yönelik desteğini kazanmak için kullanmakla suçladı. 

Çözüm süreci ile ilgili olarak AKP’yi eleştiren Bayık “Bu hareketi yok edemeyeceklerini anladıklarında (savaşa) son verecekler” dedi.

Reuters’te yer alan habere göre KCK liderinin konuşmasından satırbaşlarıyla şöyle:

– PKK ve Suriye’deki kardeş örgütü YPG IŞİD’le mücadelede en etkin güç olarak kendini kanıtladı. ABD öncülüğünde IŞİD’i ‘yıpratıp yok etmek’ için yürütülen harekatın da en önemli parçalarından biriyiz.

– Erdoğan, PKK ile mücadele dahil olmak üzere kendi politikalarına Batı’nın desteğini almak için Türkiye’nin IŞİD’le mücadelesini ve mülteci krizini istismar etti.

– Türkiye’nin taleplerine boyun eğer Batılı ülkeler çelişkili bir politika izliyor. Bu yüzden Paris’teki saldırılarda da görüldüğü gibi sürekli değişen IŞİD tehdidi karşısında bocalıyorlar. Türkiye veya Kürtlerle zorluk yaşamak istemiyorlar, o nedenle bir şekilde denge tutturmaya çalışıyorlar ama bu doğru değil. Paris’te olanlar bu politikanın sürdürülemeyeceğinin net bir mesajı. (Türkiye’deki) Kürt sorunu çözülmezse IŞİD sorunu da çözülmez.

– ABD’yle dolaylı olarak bağlantıdayız ancak IŞİD’le mücadelede eşgüdüm sağlamak için doğrudan ilişki kurmak istiyoruz.

– Uluslararası toplum IŞİD’i ortadan kaldırmak istiyorsa en iyi savaşan güce, PKK ve YPG’ye, yardım etmeli.

– Çözüm sürecinin tekrar başlaması için iki taraf ateşkes üzerinde anlaşma sağlamalı ve üçüncü bir taraf barış için çerçeve oluşturan 10 maddeli ‘Dolmabahçe mutabakatı’nı izlemeli.

– Doğrudan veya dolaylı olarak Türk devletiyle PKK arasında iletişim kurulmadı.

– Herhangi bir sürecin başında Abdullah Öcalan yer almalı. Çatışmalar Kürtlerin haklarını koruyacak yeni bir anayasayla sonlandırılabilir. Bu koşulları kabul ediyorlarsa biz hazırız. Bu hareketi yok edemeyeceklerini anladıklarında (savaşa) son verecekler. 

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.