Bayraktar’ın arazisine rant kuşu kondu

 17 Aralık sürecinde istifa eden Erdoğan Bayraktar’ın şirketinin 42 milyon liraya satın aldığı arsa, dönüşüm kapsamına alındı, vergilerden muaf tutuldu. Üzerine yapılacak projeden Bayraktar 114 milyon lira kazanacak. 17-25 ARALIK..

Son Güncelleme: Whatsapp

 17 Aralık sürecinde istifa eden Erdoğan Bayraktar’ın şirketinin 42 milyon liraya satın aldığı arsa, dönüşüm kapsamına alındı, vergilerden muaf tutuldu. Üzerine yapılacak projeden Bayraktar 114 milyon lira kazanacak.

17-25 ARALIK yolsuzluk soruşturması sonrasında görevinden ayrılan Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın şirketinin İstanbul Kadıköy Koşuyolu’nda satın aldığı arazinin kentsel dönüşüme sokulduğu ortaya çıktı. Üzerinde tek katlı boş bir evin bulunduğu arsa üzerinde inşa edilecek proje böylece Maliye ile belediyeye ödenecek vergi ve harçlardan muaf olurken, daireler de yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV ile satılacak. 9 bin 642 metrekarelik boş arsanın, riskli yapıların yenilenmesi için Erdoğan Bayraktar’ın bakanlığı döneminde çıkartılan, kentsel dönüşüm yasası kapsamına nasıl alındığı merak konusu oldu.

PROJENİN TANITIMI YAPILDI

Ofton İnşaat ile kat karşılığı anlaşan Bayraktar İnşaat’ın arsası üzerinde inşa edilen Elysium Elit Koşuyolu adlı projenin tanıtımı dün yapıldı. Basın toplantısında verilen bilgiye göre, 80 milyon dolar gelir beklenen projeden Bayraktar Ailesi yüzde 55 pay alacak. 2013 yılında arsayı 22 milyon dolara (o günkü döviz kuruyla 42 milyon lira) satın alan Bayraktar, 2016 yılında tamamlanacak projeden 44 milyon dolar kazanacak. Bugünkü 2,60’lık dolar kuru üzerinden hesaplandığında 114 milyon lira gelir elde edecek olan Bayraktar, satın aldığı arsa sayesinde 72 milyon lira kâr etmiş olacak.

ÇOK MAKUL, ÇOK MASUM…

Ofton İnşaat Şirketi’nin Eş Başkanı İsmail Hakkı Altun, Bayraktar ailesinin kârı için “Ne acı ki kapitalizm böyle bir şey. Bu işte en çok kazanan arsa sahipleri oluyor” diye konuştu.

Bayraktar İnşaat’ı 41 yıl önce kendisi kuran Erdoğan Bayraktar 1994’te yönetimi çocuklarına bıraktı. ‘’Şirket benim ve yüzde 7 hissem var. Özünde ben kurdum, ben büyüttüm. Ama son 20 yıldır işleri çocuklarım devam ettiriyor” diyen Bayraktar arsanın gündeme gelmesinin ardından “Şirketin mal varlığı da var, parası da var. Büyük şirket. Koşuyolu’nda arsa almış, onu mesele yapıyorlar. Gizli saklı değil, açık. Arsanın değeri açık, vergisi açık, şirketin ortakları aleni. Çok makul, çok masum, hiçbir vergi suiistimali yok, sigorta suiistimali yok “ demişti.

YÜZDE 20’Sİ SATILDI BİLE

2 rezidans bloğu ve alışveriş merkezinden oluşan projede metrekare fiyatı 4 bin 300 dolardan başlıyor. Aidatların 1000 lira olacağı projenin yüzde 20’si satıldı.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.