betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Bekaroğlu: Cumhuriyet tarihinde bir ilk; camilerin borcundan dolayı elektriği kesiliyor!

Cumhuriyet tarihinde örneği görülmemiş olayı TBMM Gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, “Camilerin fatura borcundan dolayı elektriğini kesmek AKP dönemine denk gelmiştir.” dedi. Hiçbir kamu kurumunda ısıtma/soğutma giderlerinin karşılanması için halktan..

Bekaroğlu: Cumhuriyet tarihinde bir ilk; camilerin borcundan dolayı elektriği kesiliyor!
Son Güncelleme: Whatsapp

Cumhuriyet tarihinde örneği görülmemiş olayı TBMM Gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, “Camilerin fatura borcundan dolayı elektriğini kesmek AKP dönemine denk gelmiştir.” dedi. Hiçbir kamu kurumunda ısıtma/soğutma giderlerinin karşılanması için halktan para toplanmazken camilerin ısıtılması için cemaatten para toplandığını, kırsalda az sayıda cemaati olan camilerde ise yeterli para toplanamadığını ve faturaların din görevlilerinin sırtında kaldığını belirten Bekaroğlu, elektrik dağıtımının özelleştirilmesinin tamamlandığı 2013 yılında çıkarılan 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanununda ibadethanelerin aydınlatma giderlerinin genel bütçeden karşılanmasının hüküm altına alındığını hatırlattı. 2013’ten itibaren ibadethanelerde aydınlatma ile ısıtma-soğutmaya ait elektrik sayaçlarının ayrıldığını ve ısıtma giderlerinin cemaatten toplanan paralarla karşılandığını belirten Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde, “Toplumun her kesiminin giderek yoksullaştığı bu ekonomik kriz ortamında din görevlilerine bir de ısıtma-soğutma giderlerini yüklemek adil bir uygulama değildir. Özellikle kış aylarında ısıtma ihtiyacından dolayı elektrik faturaları kabarmakta, cami görevlileri için altından kalkamayacağı bir yük haline gelmektedir. Faturaların ödenememesi nedeniyle camilerin elektriğinin kesildiğine yönelik haberlerin ise son günlerde yazılı ve görsel medyada çoğalmakta olduğu gözlemlenmektedir.” dedi.

Camilerin elektriği kesildiği için yahut faturaların kabarmaması için ısıtma sistemleri kullanılmayan camilerde vatandaşların soğukta ibadet etmek durumunda kaldığını veya camilerden uzaklaştığını belirten Bekaroğlu, Cumhuriyet tarihi boyunca borcundan dolayı camilerin elektriğinin kesilmesi, ibadet için camilere giden vatandaşların soğukta bırakılması Hükümetiniz dönemine denk gelmiştir. Bu aynı zamanda çok kârlı durumda bulunan elektrik dağıtım faaliyetinin özelleştirilmesi işleminin tüm sonuçlar düşünülmeden gerçekleştirildiğini de göstermektedir.” dedi.

DEVLET, ‘İBADETHANELERİN ISITILMASI BENİ İLGİLENDİRMEZ’ DİYEMEZ

Hiçbir kamu kurumunda ısıtma-soğutma giderlerinin vatandaşlara ya da o kurumda görevli memurlara yüklenemeyeceğini, hastanelerin, okulların, vergi dairelerinin, karakolların, Diyanet İşleri Başkanlığının, il ve ilçelerde müftülüklerin ısıtma giderlerinin olması gerektiği şekilde genel bütçeden karşılandığını, camilerin ve diğer inançlara ait ibadethanelerin ısıtılmasına devletin ‘beni ilgilendirmez’ deme hakkı olmadığını kaydeden Bekaroğlu, “Din ve vicdan özgürlüğünün gereği olarak camilerin ve farklı inançlara ait ibadethanelerin genel giderlerinin karşılanması devlet için yük değil bir görevdir.” diyerek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan şu sorularına yanıt istedi:

  1. Hiçbir kamu kurumunda ısıtma-soğutma giderlerinin karşılanması için vatandaşlardan para toplanmıyorken, camilerde neden para toplanmaktadır?
  2. Camilere ait ısıtma ve soğutmadan kaynaklı elektrik faturalarının ödenmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı cami görevlilerine vatandaşlardan para toplamaları talimatı vermiş midir?
  3. Aydınlatma dışındaki giderlerin ödenmesi cami görevlilerinin sorumluluğunda mıdır? Cumhurbaşkanlığı’nın, ibadethanelerin ihtiyaçlarının karşılanması konusunda bir görevi veya sorumluluğu yok mudur?
  4. Tüm Türkiye çapında 07.04.2021 tarihi itibarıyla ısıtma-soğutmaya ilişkin elektrik harcamaları nedeniyle ortaya çıkan borçlarının ödenmemesi nedeniyle elektriği kesilen cami sayısı bugüne kadar kaçtır?
  5. Camilerdeki ve farklı inançlara ait ibadethanelerdeki ısıtma-soğutma giderleri ile diğer giderlerin genel bütçeden yahut Diyanet Vakfının bütçesinden karşılanması mümkün müdür? Veya bu konuda herhangi bir çalışmanız var mıdır?
  6. Birikmiş borçları Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı gelir getirici kuruluşların bütçesini kullanarak ödemeyi, bu şekilde ibadet için camilere giden vatandaşları soğuktan kurtarmayı düşünüyor musunuz?
  7. Tüm ibadethanelerin ısıtma ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanması için herhangi bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.