Belediye Kiracılarını uyardı

 Rize Belediyesine ait dükkanlarda ihale usulü ile kiracı olan vatandaşların dikkat etmeleri gereken hususlara değinen Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat  Kasap açıklamasında şu sözlere yer verdi:“2014 yılında Rize Belediye..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Rize Belediyesine ait dükkanlarda ihale usulü ile kiracı olan vatandaşların dikkat etmeleri gereken hususlara değinen Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat  Kasap açıklamasında şu sözlere yer verdi:“2014 yılında Rize Belediye Başkanı olarak göreve başladıktan sonra kurumumuz bünyesinde yaklaşık 300 civarında kiraya verilmiş dükkan var, bunlar işyeri olarak kullanılıyorlar. Bu anlamda geçmiş dönemde dükkanlarımız ile ilgili tabiki bazı adımlar atılmış fakat seçim süreci yaşadığımız ülkemizde önceki dönemlerde yeni ihaleler bir süre geciktirilmiş. Göreve geldiğimizde ihale şartlarının yeniden gözden geçirilmesi konusunda bazı çalışmalar yaptık. Kiracılarımızın ödemelerine yönelik olarak durumlarını inceledik ve yeniden ihale yapma süreci içerisinde ki takvimi belirledik. Önceki dönemde gecikmiş ödenmemiş kiralarla ilgili yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde almış olduğumuz tedbirler ile yaklaşık 1 buçuk trilyon gibi bir kira geliri elde ederek ödenmemiş kiraların toplanmasını sağladık.”

Yeniden Kiracı Olabilmek İçin Belediyeye Ait Herhangi Bir Borcun Bulunmaması Gerekiyor

“Rize Belediyesinin kasasına giren gelir vatandaşımıza hizmet olarak geri dönecektir. Amacımız Rize’deki vatandaşlarımızın ve kiracılarımızın hakkını korumak. Tabi burada dar gelirli olan vatandaşlarımızın birikmiş kira borçlarını ödemeleri yolunda kendilerine uygun şartlar sunuyoruz. Ödeyemeyen ve artık kiracımız olmak istemeyen vatandaşlarımızın bu işyerlerini boşaltmasını istemekteyiz. Bu doğrultuda önümüzdeki zaman dilimi içerisinde kiracı olmak isteyen vatandaşlarımız açısından olaya baktığımızda yeniden kiracı olmak için ihaleye girebilmeleri için belediyemize ait herhangi bir borçlarının olmaması gerekmektedir. Bu doğrultuda yapmış olduğumuz çalışmalarımız 2015 yılı sonunda tamamlanmış olacak 2016 yılında yeni kiracılarımıza yönelik ihalelere çıkacağız”

“Dükkanlarımız devletin malı olduğu gibi aynı zamanda halkın malıdır”

“Tabi zaman zaman yanlış algılar ile karşılaşıyoruz. Uzun yıllar kiracımız olan bir kısım kiracılarımız bu dükkanların tamamen kendilerinin olduğu duygusuna kapılmış olduklarını görüyoruz. Fakat şunu unutmamalıyız ki bu dükkanlar Rize’de yaşayan herkesin malıdır ve buradan elde edilen kira geliri halkımıza hizmet etmek amacı ile kullanılacaktır. Rize Belediyesi olarak kiracılarımıza yönelik prosedüre uygun hareket ediyoruz.”

“Devletin malını alıp başka bir kişiye kiralamak tamamen hukuksuz bir durumdur”

“Bizim kiracımız olmayıp bizim kiracılarımızın kiracısı olan var. Biz böyle bir şeyi asla kabullenemeyiz uygun göremeyiz. Devletin malını alıp başka bir kişiye kiralamak tamamen hukuksuz bir durumdur. Rize Belediyesi olarak bunları tespit ediyor gerekli adımları atıyoruz. Ne yapıyorsak kiracılarımız ve halkımız için yapıyoruz. Kurum olarak işlerimizi hak, hukuk ve adalet çerçevesinde gerçekleştiriyor, gerçekleştirmeye de devam edeceğiz. Bundan tabi ki rahatsız olanlarımız olacaktır ancak biz hakkın, doğrunun yanında olmak zorundayız”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.