‘Bin operasyoncu’ Mehmet Ağar: Beni Türkiye tanır!

 1990’lı yıllarda işlenen 19 faili meçhul cinayet ile ilgili davanın görülmesine devam ediliyor. Davanın bir numaralı sanığı dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, ‘Beni Türkiye tanır, herkes tanır. Ben mücadelemi..

Son Güncelleme: Whatsapp

 1990’lı yıllarda işlenen 19 faili meçhul cinayet ile ilgili davanın görülmesine devam ediliyor. Davanın bir numaralı sanığı dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, ‘Beni Türkiye tanır, herkes tanır. Ben mücadelemi yasal sınırları içerisinde mertçe yaparım’ dedi.

1990’lı yıllarda işlenen 19 faili meçhul cinayet ile ilgili davanın görülmesine devam ediliyor. Davanın bir numaralı sanığı dönemin Emniyet Genel Müdürü, ‘Bin operasyoncu’ Mehmet Ağar, ‘Beni Türkiye tanır, herkes tanır. Ben mücadelemi yasal sınırları içerisinde mertçe yaparım’ dedi.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya taraf avukatları ve izleyiciler katılıyor. Mehmet Ağar ise duruşmaya SEGBİS yöntemi ile İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nden bağlandı. Sanığın Ankara’da ifade veremeyecek olmasına, avukatlar itiraz etti. Katılan avukatlarından Yusuf Alataş, ‘Bu sanığın ayrılacağı nedir? Sanık niye burada değil. Buraya getirilemeyecek kadar ağır hasta mı?’ diye sordu. Alataş, Mehmet Ağar’ın duruşmaya getirilmediği takdirde yargılamanın adil olmayacağını dile getirdi.

Yine katılan avukatlarından Serhat Ekinci, Mehmet Ağar’ın Ankara’ya Süleyman Demirel ve Kenan Evren’in cenazesi için geldiğini, ancak mahkemeye gelmediğini aktardı. Ekinci, yüzyüzelik ilkesi gereği Ağar’ın duruşma salonuna getirilmesini istedi. Söz alan sanık avukatlarından biri de Mehmet Ağar’ın duruşmaya gelmemesini eleştirdi. Mahkeme başkanı SEGBİS yönteminin de yüzyüzelik içerdiğini söyledi ve Mehmet Ağar’ın savunmasına geçildi.

“Türkiye’nin zor durumlarında olağanüstü bir performans gerçekleştirdiklerini” ileri süren Mehmet Ağar, “birçok haksız eleştiriye maruz kaldıklarını ve bu konuda ileri sürülen suçlamaları kabul etmesinin mümkün olmadığını” dile getirdi. Sanıklar Korkut Eken ve İbrahim Şahin’i ast üst ilişkisi içerisinde tanıdığını belirten Ağar, diğer sanıkları da yargılama sürecinde tanıdığını iddia etti.

Görevi sırasındaki ziyaretlerden söz eden Ağar, “Türkiye’nin dört bir tarafında, terörün yoğun olduğu bölgeleri sık sık ziyaret ettik. Personelle görüşmeler yaptık. İstihbaratın geliştirilmesi için çalışmalar yaptık. Türkiye’ye zarar verecek birçok eylemin, olmadan engellendiğini ifade etmek isterim. Göreve başladığımızda birçok yerde karakoldan dışarı çıkılamıyordu. Rahat ve güçlü görev yapmaları için olağanüstü şeyler yapılmıştır” şeklinde konuştu.

Yasadışı bir emir vermediğini belirten Ağar, cinayetlerin işlenen silahların nereden alındığını bilmediğini ileri sürdü. Kendisine yöneltilen suçlamaların “hayal mahsulü” olduğunu öne süren Ağar, “Emniyet Genel Müdürlüğü’nün icra-i bir faaliyeti yoktur. Bu faaliyetler valiler başkanlığında il emniyet müdürlüklerindedir” dedi.

Ağar, Adalet Bakanı olduğu dönemde Mehmet Eymür’ün kendisi ile görüşmediğini kaydetti. Ağar, Mehmet Eymür’in MİT raporu ile görevinden alınması nedeni ile kendisine husumeti olduğunu dile getirdi. Sanık polis memurlarının herhangi bir cinayete karışmadığını savunan Ağar, “polislerin cinayete karışmaları halinde gereğini yapacağını” ve “Tansu Çiller’in terör ile mücadele konusunda talimatları olduğunu” söyledi.

Görevde olduğu dönemde kimseye ayrımcılık yapmadığını, ayrımcılık yapmadan herkese yardım ettiğini söyleyen Ağar şöyle devam etti: “Bu söylenenler utanç verici şeylerdir. Beni Türkiye tanır, herkes tanır. Ben mücadelemi yasal sınırları içerisinde mertçe yaparım.”

CUMARTESİ ANNELERİ, FADİME GÖKTEPE YAKINDAN TANIYOR!

Mehmet Ağar daha önce hakkındaki iddialar için “Biz bin tane gizli operasyon yaptık” demişti. ‘Beni Türkiye tanır’ diyen Mehmet Ağar, Aydın’ın Yenipazar ilçesindeki Yenipazar Yarıaçık Cezaevi’nde yattığı sırada cezaevi önünde Cumartesi Anneleri tarafından sık sık protesto edilmişti. Polislerce işkencede öldürülen gazetemizin muhabiri Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe’de Yenipazar’daki eylemde  “Metinimi de Ağar, Çiller öldürdü. Mehmet Ağar, taşlar altında kalsın. Biz onun peşini bırakmayacağız” demişti. (HABER MERKEZİ)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.