betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Bingöl merkezli YDG-H operasyonları yapıldı

 Bingöl merkezli olarak yürütülen YDG-H soruşturması kapsamında kente ve çevre illerde polis baskınları yapıldı. Edinilen bilgiler göre şuana kadar Bingöl’de bir, Diyarbakır’da ise 2 kişi gözaltına alındı. Bingöl’de DİHA muhabiri..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Bingöl merkezli olarak yürütülen YDG-H soruşturması kapsamında kente ve çevre illerde polis baskınları yapıldı. Edinilen bilgiler göre şuana kadar Bingöl’de bir, Diyarbakır’da ise 2 kişi gözaltına alındı. Bingöl’de DİHA muhabiri Yasin Kobulan’ın kaldığı eve de baskın düzenleyen polisler, muhabirin not ve telefon defterlerine el koydu.

Bingöl Emniyet Müdürlüğü’nce yürütülen Yurtsever Demokratik Gençlik-Hareketi (YDG-H) soruşturması kapsamında Bingöl ve Diyarbakır’da sabah saatlerinde bazı evlere yönelik ev baskınları yapıldı. Bingöl’de Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticilerinin evlerine yapılan baskınlarda TEM Şube’ye bağlı polisler ile özel harekat ve robokop polisleri yer aldı. Kentteki baskınlarda şu ana kadar DBP İl Örgütü yöneticisi Ünal Düz, Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi’nde bulunan evinde gözaltına alındı. 

Düz’ün kaldığı eve yapılan baskın sırasında çaldıkları kapının açılmasıyla birlikte silahlarla içeriye robokop polisleri herhangi bir kimlik yada arama izni göstermedi. İçeriye girer girmez evde bulunanları yere yatıran polisler, evdekilere hakaret etti.

POLİSLER PROSEDÜRLERİ BİLE TANIMADI

Evde arama yapılırken yasal prosedüre göre mahalle muhtarı yada komşulardan biri olması gerekmesine rağmen polisler kimseyi getirmedi. Yapılan aramada evin altı üstüne getirilirken yine bazı odalarda kamera kaydı yapılmadan arama yapıldı. Polisin bu hukuksuzluğuna ve pervasızlığına tepki gösterilmesi üzerine polisler ‘Bir sorununuz varsa gidin savcılığa suç duyurusunda bulunun’ karşılığını verdi. 

EVDE OLMAYAN KİŞİLERE TUTANAK İMZALATTIRILDI

Yapılan aramanın ardından tutulan tutanakta ise polis kimliği ve arama izni belgesi gösterilerek eve girildiği belirtilirken, bu yöndeki isteme rağmen evde bulunanların yere yatırıldığı, evin dağıtıldığı tutanağa işlenmedi. Yine aramalar sırasında evde bulunmamalarına rağmen sonrasında dışarında getirilen iki kişiye, arama esnasında evde bulunuyormuşcasına hazırlanan tutanağa imza attırıldı.

Evde kalanların GBT ile kimlik tespitlerinin yapılması sonrası Ünal Düz, “YDG-M adına çalışma yaptığı”, “örgüte üye olmak”, “örgüte adam kazandırmak”, “örgüte finans sağlamak” iddialarıyla gözaltına alındı. 

Aynı evde misafir olarak kalan DİHA muhabiri Yasin Kobulan’ın da not ve telefon defterlerine “suç teşkil ettiği” gerekçesiyle polisler tarafından el konuldu.

DİYARBAKIR’DA 2 GÖZALTI

Aynı soruşturma kapsamında Diyarbakır’da ise Ömer Akdemir ve Gülistan Yeşil isimli kişilerin, kaldıkları evlere yapılan baskınlar sonrası gözaltına alındıkları öğrenildi. (DİHA)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.