Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden halka açık ders - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden halka açık ders

Bu haber 03 Şubat 2024 - 13:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden halka açık ders

Her hafta Pazartesi günü Sevgi Soysal Kütüphanesi’nde gerçekleşecek açık ders serisinin ilk oturumunda Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Cem Say’ın katılımıyla “Yapay Zeka Devrimi” ele alınacak.

Artı Gerçek – Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin halkın katılımına açık olarak düzenleyeceği açık ders serisi “Direnen Akademi” 5 Şubat Pazartesi günü başlıyor. Akademik tartışmaları kamusal alana taşımayı amaçlayan açık dersler her hafta Pazartesi günü farklı alanlardan akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Taksim Beyoğlu’da yer alan Sevgi Soysal Kütüphane ve Kültür Evi’nde düzenlenecek ilk açık dersin başlığı ise “Yapay Zeka Devrimi” olarak belirlendi. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Cem Say tarafından verilecek ders 5 Şubat günü saat 19.00’da başlayacak.

AÇIK DERS SERİSİ ALTI YIL BOYUNCA DEVAM ETTİ

Boğaziçi Üniversitesi kamuya açık ders serisine bundan yedi sene önce, 19 Nisan 2016 yılında başlamıştı. Üniversite kampüslerinin yer aldığı iki ilçe belediyesinin de katkısıyla düzenlenen seri 2021 yılına kadar başarıyla devam etmişti.

Söz konusu açık ders serisi üniversiteye bileşenlerinin rızasına aykırı bir şekilde rektör atanmasının ardından kesintiye uğramış, son ders ise 4 Şubat 2021 tarihinde düzenlenmişti.

‘AKADEMİYİ KAMUSAL ALANA TAŞIRMA ZAMANI GELMİŞTİR’

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri ve mezunlarından oluşan Direnen Akademi/Açık Ders Çalışma Grubu yaptığı duyuruda şu ifadeleri kullandı:

“Akademisyeniyle, çalışanıyla, öğrencisiyle ve mezunuyla tam üç yıldır üniversitemize ve genel olarak özerk, özgür ve demokratik üniversite kavramına yönelik yürüyen saldırıya karşı ses verdik ve vermeye devam ediyoruz.

Bu süreçte kayyım yönetime ve uygulamalarına karşı açtığımız sayısız dava oldu. Bitçok dava üst mahkemelerin oybirliğiyle verdiği yürütmeyi durdurma kararlarıyla akademisyenlerin lehinde sonuçlandı. Buna rağmen bu kararlar sanki verilmemiş gibi üniversite bileşenleri üzerindeki ağır baskı, yıldırma ve bezdirme uygulamaları kesintisiz ve şiddeti artarak sürmüştür.

Böyle bir iklim, üniversiter aklı ve ortamı kökünden zehirleyen cinstendir. Bundan ötürü dedik ki madem akademi üniversitelerde yaşatılmıyor, o durumda onu kamusal alana taşırma zamanı gelmiştir.” (HABER MERKEZİ)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA