“Çay Kanunu Niye Çıkarmıyorlar? Hep Zenginin Peşinden Gidiyorlar” Trabzonlu Çay Üreticileri - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

“Çay Kanunu Niye Çıkarmıyorlar? Hep Zenginin Peşinden Gidiyorlar” Trabzonlu Çay Üreticileri

Bu haber 17 Mayıs 2022 - 15:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.
“Çay Kanunu Niye Çıkarmıyorlar? Hep Zenginin Peşinden Gidiyorlar” Trabzonlu Çay Üreticileri

GENÇAĞA KARAFAZLI – EMRE KOÇ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaş çay alımlarında uygulanacak taban fiyatı 6 lira 70 kuruş olarak açıklamasına üretici tepki gösterdi. Trabzonlu çay üreticisi, “Çay kanununu niye çıkarmıyorlar? Hep zenginin peşinden gidiyorlar. Erdoğan niye köylüyü vatandaşı dinlemiyor? Rizeliyi gitti kandırdı orada. Niye vatandaşın peşine gelmiyor hiç, bir de oy isteyeceksin bizden. Bak seneye böyle olmayacak ama çünkü seçim var” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 gün önce Rize- Artvin havaalanı açılışında 2022 yılı yaş çay fiyatını destekleme ile 6 lira 70 kuruş belirlenmesine yönelik Trabzonlu çay üreticileri tepki gösterdi.

“ÇAYA GERÇEK FİYAT VERİLENE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

Trabzon’un Of ilçesinde çay üreticisi Habip Meriç şunları söyledi:

“Çayı elde etmek için kullandığım gübreye yüzde 300 zam geldi. Diğer alt ürünler benzin, mazota yüzde 230 zam gelirken ben çaya yüzde 70 zammı uygun bulmuyorum. Bunu da yüzde 70 olarak algılamamak lazım çünkü bu çayın tamamını ÇAYKUR’a satamıyoruz kota uygulamaları nedeniyle. Bunun büyük bir bölümünü özel sektöre satacağız. Özel sektör çaya bu parayı vermeyecektir. Ne verecektir dört liradan üç liradan veya beş liradan bizim çayımızı alacak. Ortalamaya vurduğun zaman açıklanan 6.70 kuruş düşecek 5 liraya. Bunu da biz uygun bulmuyoruz. Çayda taban fiyat uygulaması istiyoruz. Taban fiyat uygulamazsa bizi özel sektörün kucağına atacak. Bu çözümleri üretmeleri gerekiyor. Biz de bu konuda mücadele edeceğiz hakkımızı isteyeceğiz. Biz çay meclisleri oluşturduk bu konuda vatandaşla diyaloğa geçtik. Arkadaşlarımızla birlikte biz bu fiyatları uygun bulmuyoruz. Biz geçerli fiyatları alana kadar bu mücadele son bulmayacaktır.”

“ERDOĞAN KÖYLÜ VATANDAŞI DİNLEMİYOR”

Çay kanununu niye çıkarmıyorlar? Hep zenginin peşinden gidiyorlar diyen başka bir üreticisi, “Erdoğan niye köylüyü vatandaşı dinlemiyor? Rizeliyi gitti kandırdı orada. Niye vatandaşın peşine gelmiyor hiç, bir de oy isteyeceksin bizden. Bak seneye böyle olmayacak ama çünkü seçim var. Özel sektöre dayanacak parayı özel sektör taban fiyattan çay alacak. Özel sektör bu sene vatandaştan beş liraya çay alacak veya almayacak gidecek ÇAYKUR’ dan 22 liraya kuru çay alacak. Aynı tas aynı hamam” dedi.

Yine özel sektöre mahkûm edildiklerini söyleyen başka bir çay üreticisi yurttaş ise, “Kesinlikle memnun değilim. En büyük isteğim bizi özel sektöre mahkûm etmemesi. Çay fiyatı 7 lira oldu ama bunun yarısını devlete verebileceğiz kota uygulaması var biliyorsunuz. Özel sektör bizden ortalama olarak 4 liradan çay alacak. Bu da devletin açıkladığı 7 lira taban fiyatın 5 liraya düşeceğini gösteriyor. TÜİK açıklamasında enflasyon yüzde 70 ama bizim düşüncelerimize göre yüzde 100’ü geçtiği bir zamanda yüzde 70 artışı ben doğru bulmuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın Rize’deki konuşmasından özel sektörle ilgili hiçbir şey konuşmaması bence düşündürücü” diye konuştu.

“BANA FİYAT VERME, ÇAYIMI SATIN AL YETER”

Çay fiyatı 30 TL de olsa anlam ifade etmediğini ifade eden Harun Saral, “Çay fiyatı hiç önemli değil çayı alacak mı benden? Ben iki buçuk liraya çay satıyorum özel sektöre. Önemli olan bunu çözeceksin. Çaya ver otuz lira hiç önemi yok ki çayı almadıktan sonra. Açıklanan fiyat iyi normal ama ben şimdi özele üç liradan çay sattığım zaman bin liraya gelir benim çayımın fiyatı. Kırması var masrafı var, bin liraya satmış olurum sen ver ona 30 lira ne kıymeti var verdiğin fiyatın” dedi.

Özel sektörü eleştiren Mehmet Bayraktar, “Çayı devlet alıp özel sektöre satsın bir çayı devlet alacak özel sektöre devlet satacak. Reis onu becerir o düzeni. İsterse bedava versin çayı ona ama benim çayımı alsın kime nasıl ne fiyata verirse versin. Benim çayımı devlet alsın sorun biter. Reis bu işi iyi bilir ben AKP’liyim” dedi.

“ÖZEL SEKTÖRÜ DENETLEYEN YOK”

Aytekin İhtiyaroğlu adlı çay üreticisi ise şunları söyledi:

“Bu çay kanunu çıkmadan vatandaş her zaman mağdur olacak çünkü özel sektörü denetleyen yok. Nasıl gittin marketi denetledin de cezalar yağdırdın bu özel sektörü de denetle de bunlara da bir şey yağdır da bunlar da bir şey anlasın da bu insanları mağdur etmesinler. Öyle bir çay verdi ki özel sektöre üç senelik kuru çay verdi. Gelip benden yedi liraya o çayı almayacak özel sektör. Niye almayacak zaten deposunda kuru çay var. Biz istiyoruz ki devlet bizden hangi fiyata alıyorsa özel sektörde aynı fiyata alsın. Özel sektör devletten öyle bir fiyata kuru çay aldı ki, biz çiftçiyiz üreticiyiz, çiftçiye neden vermiyorsun o fiyata? Özele veriyorsun 60 liralık kuru çayı 24 liraya veriyorsun. Niye ben sana verdim onu 4 liraya sen bana niye 24 liraya vermiyorsun o kuru çayı da ben gidiyorum marketten 60 liraya alıyorum o çayı. Gidin bakın markette 60 lira bir kilo kuru çay.

“BU FİYATLA KİMİ KANDIRIYORSUNUZ”

Devletin açıkladığı fiyatın altında özelin çay almasına tepki gösteren Muzaffer Çakıroğlu adlı yurttaş, “Fiyatın açıklanması yeterli olmuyor. Açıklanan fiyatla sözler tutulmuyor. AKKUŞ’ a DOĞUŞ’a 22 liradan devlet kuru çay satıyor, özel sektör benden alıyor onu 4 liraya 10 lira olsa fiyatı ne fark eder. Yani devlet bana 10 lira fiyat verse gene ben AKKUŞ’ a müstahsilim iki buçuk liraya çay satacağım. Kimi kandırıyoruz? Özel sektör almıyor Özel sektöre aldırıyorlar. 600 ton kuru çayı devlet geçen sene özel kuruluşa verdi 22 liradan. Bana da bunu satıyor devlet 45 liradan. Ben de onun müstahsiliyim ben bir lira eksik alamıyorum oraya 22 liradan veriyor kuru çayını, özel sektörde yaş çayı benden alıyor 2 bin 400’e. Devlet 10 bin lira verse ne ifade eder ki?” dedi.

“ÖZELE KARŞI DEĞİLİZ MEKANIZMA DOĞRU İŞLEMELİ”

Bir üretici ise özelin olması gerektiğini dile getirerek, “Fiyatı güzel buluyorum, Allah bereketini bol versin. 70 lira da verse bereket olmadıktan sonra yetmez. Bereket Allahtan hizmet devletten hayırlı olsun. Özeli kaldıralım o zaman. Gelsin devlet yapsın bin tane fabrika diyelim, alsın yapsın kendisi işletsin. Ama devlet o zaman nasıl yürüyecek? Özel sektör olmadan bir devletin yürüme şansı var mı? Almanya bu kadar güçlendiği halde orada BMW’yi Mercedes’ i devlet mi yapıyor? Özel sektör yapıyor değil mi? Demek ki özel sektör de bu ülkenin bir temel taşıdır. Özele karşı değiliz özel de olsun ama mekanizmayı doğru yürütmek lazım” diye konuştu.

Başka bir üretici, “Ben her şeyi kendi çıkarlarına göre yaptıklarını düşünüyorum. Şu anda kuru çaya zam geldi. Niye bugün bu açıklamayı yaptı ki şu an da her yerde kuru çaya zam geldi. Üç lira beş lira on lira zam geldi. Ne oldu zengin gene zengin oldu. Niye on lira yapmadı ve daha sonra açıklamadı? Sadece parayı yatırdığında 10 lira olsaydı ya. Şimdi açıklama yaptın her şeyde zam vardı zaten kuru çaya da zam geldi. Çay da içmeyelim artık” dedi.

“DÜNYADA KRİZ VAR”

Ekonomik krize dikkat çeken bir yurttaş ise, “Dünyada global bir kriz var Türkiye’de bunun karşılığını gördü. Ekstradan dolar fiyatı da şişmiş durumda. Vatandaşa 20 lira da desen mutlaka suçlamak isteyen suçlayacaktır. Biz genel manada devletin de dengeleri koruması açısından yeterli buluyoruz. İleride daha iyi bir fiyat verileceğini düşünüyoruz” derken başka bir üretici, “Devlete her şey serbesttir. İsterse altıya alsın isterse beşe alsın. Özel sektörde aynı fiyata alsın gayem budur” ifadelerini kullandı.

“DEVLET ÖZELE VATANDAŞI EZMEMESİ İÇİN BASKI ETMELİ”

Tufan Sahin adlı üretici, “Bugünkü durumda memnun değiliz. Devletin verdiği fiyata demesi lazım özel sektöre bundan aşağıya alıp vatandaşı ezme. Böyle olmadıktan sonra bu çay para etmedi. İki ton çay satacaksın bir ton gübre alacaksın şu an ki koşullarda. Sadece o değil bir çuval hayvan yemi 400 lira olmuş enflasyon çok yüksek” diye konuşurken bir başka üretici, “Çayın fiyatı çok iyi değil ama beklediğimizin üstünde verdi. Ben beş lira bekliyordum. Tayyip Erdoğan bilse ki bu milletten aynı oyu alacak gene beş lira diyecekti çaya. Oy alamayacağını bildiği için çaya fazla verdi. Tepkimiz olmayacak çünkü özel sektöre tepki verecek bir üretici yok burada. Bu insanların hepsi gidip özel sektöre çayını verecek gene mecburi olarak” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA