Rize’li Çay Üreticileri, “Sadaka Değil, Emeğimizin Karşılığını İstiyoruz” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Rize’li Çay Üreticileri, “Sadaka Değil, Emeğimizin Karşılığını İstiyoruz”

Bu haber 16 Mayıs 2024 - 16:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Rize’li Çay Üreticileri, “Sadaka Değil, Emeğimizin Karşılığını İstiyoruz”

HABER.GENÇAĞA KARAFAZLI

KAMERA: -SÜMEYYE ÇELİK

(RİZE) Tarım bakanlığının 19 TL olarak açıkladığı 2024 yılı yaş çay fiyatına yönelik tepkiler dalga dalga yayılıyor. Çay üreticisi bir yurttaşın AKP Rize il başkanlığı kapısına bir çuval çay dökmesi ardından CHP Rize il örgütü, “Çay fiyatını kabul etmiyoruz red ediyoruz” basın açıklamaları başlattı. CHP Rize il örgütü çay fiyatına yönelik başlattığı basın açıklamaları Rize merkez, İyidere, Çayeli, Derepazarı, Güneysu ilçelerinin ardından bugün Pazar ilçesinde gerçekleştirdi. Pazar Atatürk meydanında düzenlenen basın açıklamasına Çay üreticileri, Çay üreticisi meclisi üyeleri yanı sıra bazı siyasi parti temsilcileri de destek verdi. Çay üreticileri “Çayda sömürüye son”, emeğimizi ekmeğimizi çalmayın”, “taban fiyatı en az 25 TL olmalıdır”, “çay üreticisi bu yediği unutamaz”, “çaya Çaykur’a sahip çık” dövizleri açtı, çay üreticileri konuşmalar esnasında,” çayda sömürüye son”, “üretici uyuma çayına sahip çık” sloganları attı.

CHP Pazar ilçe başkanı Ömer Hocaoğlu, “Ürettiğimiz çayların büyük bir bölümünü açıklanan fiyatın altında özel sektör firmalarına satmak zorunda kalıyoruz. Çay üreticisi bu cenderenin içerisinde can çekişirken beyefendiler ceylan derisi kaplama konforlu koltuklarında oturup sosyal medya üzerinden çay fiyatını açıklıyorlar. Bunu kabul etmiyor red ediyoruz” dedi.

Tarım bakanlığının 19 TL olarak açıkladığı 2024 yılı yaş çay fiyatına yönelik tepkiler dalga dalga yayılıyor. Üreticilerin açıklanan fiyata tepkilerinin ardından dün Tarım bakanlığından “Açıklanan çay fiyatı maliyet hesapları ve günün koşullarına göre belirlenmiş yeterli bir fiyattır” açıklaması üreteçlerin tepkisine neden oldu.

“ÇAY ÜRETİCİSİ BU CENDERENİN İÇERİSİNDE CAN ÇEKİŞİYOR BEYEFENDİLER CEYLAN DERİSİ KAPLAMA KOLTUKLARINDA SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN ÇAY FİYATI AÇIKLIYOR. BUNU KABUL ETMİYORUZ”

CHP Rize il örgütü tarafından Pazar Atatürk meydanında düzenlenen basın açıklamasında konuşan CHP Pazar ilçe başkanı Ömer Hocaoğlu, “

Ürettiğimiz çaylar ya çaykur da ya da özel sektör üzerinden değerlendiriyoruz. Mevut iktidar Taban fiyat uygulamasından vazgeçtikten sonra fiyat istikrarı da tamamen ortadan kalkmış birde ütüne kota uygulaması getirilince ürettiğimiz çayların büyük bir bölümüne açıklanan fiyatın altında özel sektör firmalarına satmak zorunda kalıyoruz. Çay üreticisi bu cenderenin içerisinde can çekişirken beyefendiler ceylan derisi kaplı konforlu koltuklarında oturup sosyal medya üzerinden çay fiyatını açıklıyorlar. Biz bu fiyatı kabul etmiyoruz, RED’ ediyoruz. 1979 yılında bir kg. Yas çay 1 kg zeytin alabiliyordu şimdi 1 kg çay ise 50 gr. zeytin alabiliyor. Bu durum sadece üretim ve fiyat sorunu değil, tarımdaki politikasızlık aynı zamanda kırsal alanlardan kentlere göçü getirmekte ve büyük sosyal sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Bu durum sürdürülebilir değil, bu nedenle diyoruz ki, yas çay fiyatını yeniden revize edin ve en az 25 TL yapın. Yağmur çamur demeden, dağ bayır dinlemeden ay tarım yapıp evine ekmek götürmeye çalışan, çocuklarının boğazından bir sıcak lokma geçirmeye çalışan çay üreticilerinin emeğinin karşılığını verin.Ziraat Odası nerede? her yıl düzenli olarak paramızı kesmeyi unutmuyorlar da bizim bu zor günümüzde neden yanımızda değiller. Son model makam araçlar ile özel şoförlerle gezmek iyi de çay öreticisinin emeği çalınırken niye yoksunuz. Bizim emeğimizin karşılığı bu değil. Bunun için yüksek sesle diyoruz ki, biz bu çay fiyatını kabul etmiyoruz. Biz bu çay fiyatın ‘RED’ ediyoruz.”

“ÇAY MÜSTAHSİLİNİ AÇLIĞA VE YOKSULLUĞA MAHKUM EDEN 17 TL FİYATI KABUL ETMİYORUZ, RED EDİYORUZ”

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz,”2024 yılı yaş çay alım fiyatını kabul etmiyoruz’ red ’ediyoruz. Üreticiyi açlığa, yoksulluğa mahkûm eden çay fiyatını açıklayan ve bunu da sosyal medya da açıklayan Tarım ve Orman Bakanını önce özür dilemeye sonra ardında istifaya davet ediyoruz. Çay üreticisine yapılan kesintilerle varlığını sürdüren Rize Ticaret Borsası Başkanını bu süreçteki tavrı nedeniyle istifaya davet ediyoruz. Basın açıklamalarımıza başlarken sloganımız netti, çay müstahsilini açlığa ve yoksulluğa mahkum eden 17 TL fiyatı kabul etmiyoruz, red ediyoruz.

“SAYIN BAKAN BİZLERİN AKLIYLA DALGA GEÇİYOR”

Tarım ve Orman Bakanını istifaya davet etmiştik, dün Tarım ve Orman bakanı açıklanan çay fiyatının maliyetleri hesaplanarak açıklandığını bu nedenle fiyatın değişmeyeceğini açıkladı. Neyin maliyetini nasıl hesaplamışlar bilemiyoruz, sayın bakan bizlerin aklıyla dalga geçiyor heralde, bu fiyat açıklamasa sürecinde gördük ki yaş çay alım fiyatı Rize Ticaret Borsası ve sarayla yani iktidarla birlikte açıklanmıştır. Önceden bir senaryo yapılmış ve uygulanmıştır. Bir kez daha sesleniyoruz; Tarım ve Orman Bakanı ve Rize Ticaret Borsası Başkanı derhal istifa etmelidir. Sarayın aylık harcaması bir milyar, yıllık harcaması 12283 milyon TL yani 206 bin çay üreticisi bir saray etmiyor.  Çay üreticisi sanki bedavadan para istiyor, çay üreticisi emeğinin karşılığını istiyor, sattığı çayın karşılığını istiyor, çocuğunu okutmak, insanca yaşamak istiyor, çay üreticisi yoksullaşmak istemiyor.” dedi.

“ÜRETİCİ DERTLİ, ÜRETİCİ İSYAN EDİYOR, İTİRAZ EDİYOR BU FİYATIN DÜZELTİLMESİNİ İSTİYOR”

Çay Üretici Meclisleri Temsilcisi Recep Memişoğlu,” Mesajlarda 4 çeşit,5 çeşit alım fiyatı vardır, böyle bir şey olabilir mi? Taban fiyat dediğin zaman özel sektör onun altında vermemesi, almaması gerekiyor. Şimdi o anlamda açıklanan fiyat 17 TL maliyet fiyatıdır.  Ziraat Odalarının ve Üreticinin genel kanaati ve talebi 25 TL’dir destekleme haricinde. Verilen fiyata baktığımız zaman bu maliyeti karşılamıyor. Bu anlamda üretici sıkıntılı, üretici dertli, üretici isyan ediyor, itiraz ediyor bu fiyatın düzeltilmesini istiyor. Lütfen Ziraat Odalarının yönetimleri hangi iktidar olursa olsun iktidarın yandaşı olmasınlar. İktidar da üreticinin sesi olsunlar. Bugün Ziraat Odası burada neden değil? Neden bugün üreticinin yanında durmuyorlar?” dedi.

“SADAKA DEĞİL EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ”

Çay Üreticisi Nevin Özdilek Babuşçuoğlu,” Şu anda Gübre alamıyoruz, çay parasıyla ev yaptırdım, öğrenci okuttuk ama şimdi karnımızı bile doyuramıyoruz. Alım değeri çok düştü çay parasının, biz bu fiyatı kabul etmiyoruz. Kesinlikle   red ediyoruz. Yeniden yapılsın, yeniden fiyat verilsin, alın terimizin karşılığını istiyoruz, sadaka istemiyoruz biz alın terimizin, emeğimizin karşılığını istiyoruz duyun Sesimizi. Bir bakan nasıl tweet atarak fiyat Açıklar Bu bize yapılan çok büyük bir saygısızlıktır. Neden bir basın toplantısı düzenlenerek fiyat açıklanmadı, utandılar mı? korktular mı? Neden çay üreticisi Niye bu duruma getirildi. Neden bizim çayımız stratejik bir üründür, dünyada Türk çayı gibi çay üreten ülke yoktur.”

“ORGANİK ÇAY ÜRETİCİSİ DAHA PERİŞAN”

Çay Üreticisi Kadın Gülseren Şentürk,” hem verim düşük hem gübresi pahalı hem ek bir fiyata verilemedi, daha önceden iki, üç kat daha fazlaydı, organik üreticilerin organik çay üreticilerinin durumu diğer üreticilere göre iki, üç kat daha perişan bir durumda çok az bir oran olduğumuz için organik üreticilerin sesi duyulmuyor ama bizim ekstra bir sorunumuz Ayrıca var Bu da bilinmesi gerekir. Buna da ayrıca değinilsin istiyoruz.”

“EVDE KALDIK GİDİP KIZ İSTEYEMİYORUZ”

Çay Üreticisi Hızır Özen,” Benim babam evlendi düğününü yaptı, abim çay parasıyla evlendi düğününü yaptı, ben aynı çay parasıyla düğün yapamıyoruz, evde kaldık resmen artık gidip de kız isteyemiyoruz. Bahçesi olana kız vermiyorlar artık bu Düzene geldik bu çay parası 25 aşağıya olmasını kesinlikle kabul etmiyoruz.”

“ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA KURTULUŞ SAVAŞI YAŞATMASIN”

Çaykur emekli fabrika müdürü Çay Üreticisi Rahmi Birben,” Madem istenilen fiyatı verdi bu ana kadar yıllarca Rize ilimize teşrif edip bizzat bakan veya bakan düzeyindeki insanlar açıklama yapardı neden İnternet ortamında açıklama gereksinimi duyuldu onu merak ediyorum biz kardeşime yani hal gerçekten birat olarak şunu söyleyebilirim özellikle ülkemde çiftçinin hiç değeri yok alın teri inanın kenara itilmiş Vallahi kelime söylemeye söylesem belki Emekli oldun diye konuşuyorsun ,Bu cesareti diye ama ben hiçbir zaman hükümet taraftarı olmadım. Bu devlet  için canımı veririm bir eski ülkücü olarak söylüyorum bu vatan söz konusu vatansa gerisi teferruat diyen hareket eden bir insanım , Allah bu millete bir daha Kurtuluş Savaşı yaşatmasın sadece Savaş vatan müdafaası için Sınırları korumak değil inanıyorum ki insanların şu kısacık insan ömründe hayatlarını idame ettirebilmeleri için ekonomik Savaşı da savaş açısından da mücadele etmesini düşünüyorum yani,  sırf bu sınırlar içerisinde koruyalım da bu insanlar ne yerse ne içerse hiç önemli değil düşüncesini tamamen bertaraf etmeleri lazım. Eğer bu sınırları koruyacak olan üsttekiler değil bu yine bu halktır ölümüne yine şeydir ama aç karnına mücadele vermek de zordur. Onun için milletini doyurmak zorundadır devlet üsttekiler sesleniyorum Bu memleket hepimizindir sağcısıyla, solcusuyla şu kısacık insan ömründe insan gibi yaşamayı bize göstersinler diyorum başka bir şey istemiyorum ve sözün bittiği yerdenim emekliyim deyince zaten başka söze gerek yok”

“BİZ KAÇ KİLO ÇAY SATIPTA BİR KİLO ZEYTİN ALABİLECEĞİZ”

Çay üreticisi kadın Neziha Yıldırım, “Çay fiyatını biz kesinlikle kabul etmiyoruz. Çünkü bunun sadece toplamak olarak düşünmeyelim çayı çayın nakliyesi var, işçi parası var, bir tonunu işçiler 7 ve 8 bin liraya topluyorlar, gübre parası var bunları hesap ettiğimiz zaman çay üreticisi kendi çayında yarıcı duruma düşmüştür hiçbir şey elinde kalmıyor, bugün 18,19 liraya hiçbir şeyin hiçbir gıda maddesinin kilosunu alamazken biz, çayımız kilosunu 19 liraya O da desteklemesi ile beraber 19 liraya satmamız isteniyor bizden. Biz 1 kilo çay kaç kilo çay satıp da 1 kilo atıyorum zeytin alacağız, kaç kilo çay satıp da bir kilo peynir alacağız, çocuklarımızın okul masrafını karşılayacağız çünkü çay bizim bölgemizin tek geçim kaynağı ama bir işi olan bir emekli olan 10.000 Lira 12.000 bin lirayla nasıl geçimini sağlayacak? bu çay fiyatıyla, o yüzden biz bunu doğru bulmuyoruz kesinlikle kabul etmiyoruz reddediyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş