ÇAYKUR ‘DAN SKANDAL YAZI “İŞÇİLERİN ÖRGÜTLENMESİNİ ENGELLEYİN”!

Çaykur da örgütlenme çalışmaları yürüten DİSK’e bağlı Gıda İş Sendikasını Öz Gıda İş Sendikası Çaykur genel müdürlüğüne şikâyet etti. “GIDA İŞ SENDİKASI ÇALIŞMALARIİLE İŞ BARIŞINI BOZUYOR” Gençağa Karafazlı -Rize Çay..

ÇAYKUR ‘DAN SKANDAL YAZI “İŞÇİLERİN ÖRGÜTLENMESİNİ ENGELLEYİN”!
Son Güncelleme: Whatsapp

Çaykur da örgütlenme çalışmaları yürüten DİSK’e bağlı Gıda İş Sendikasını Öz Gıda İş Sendikası Çaykur genel müdürlüğüne şikâyet etti.
“GIDA İŞ SENDİKASI ÇALIŞMALARIİLE İŞ BARIŞINI BOZUYOR”
Gençağa Karafazlı -Rize
Çay işletmeleri genel müdürlüğünde (ÇAYKUR) örgütlenme çalışmaları sürdüren DİSK’e bağlı Gıda İş sendikasını iş barışını bozduğu gerekçesiyle çaykur yetkililerine şikâyet ederek engellenmesini istedi.
Çay işletmeleri genel müdürlüğü insan kaynakları daire başkanı Kemal İpek kuruma bağlı 38 çay Fabrikası müdürlüğüne gönderdiği yazıda Gıda İş sendikası adına fabrikalarda çalışma yapmak isteyenlerin fabrikalara sokulmaması talimatı verdi.
Gıda İş Sendikası Bölge başkanı Ramazan Sarıoğlu ise, kurumda iş barışını bozanların işçinin haklarını korumayan alın terini yok sayan emek düşmanlarıdır diyerek ÇAYKUR yetkililerinin sendikal çalışmaları engellemesinin yasalara aykırı olduğunu öne sürerek tepki gösterdi.
ÇAYKUR’da yaklaşık 55 yıldan beri örgütlü olan Tek Gıda-iş sendikası üyesi işçilere yönelik baskı, sürgün ve tehdit ile girişilen yetki mücadelesinde Öz gıda İş sendikası 2013 yılında siyasal iktidarın desteğini de arkasına alarak işçileri Tek gıda iş sendikasından istifa ettirterek Öz Gıda iş sendikasına üye etmeyi başarmış ardından kurumda yetkili sendika olduğunu açıklamıştı.

İşçiler öz gıdanın dağıttığı tişörtleri göstererek ” sadece ismi var kendileri yok” diye tepki gösterdiler.


“ÖZ GIDA KADRO SÖZÜNÜ YERİNE GETİRMEDİ İŞÇİLER İSTİFA ETTİ”
Öz gıda iş sendikası üye işçiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devlet kurumlarında çalışan geçici işçilerin kadroya alınacağı sözünün ardından öz gıda iş sendikası ÇAYKUR da çalışan 9 bin işçiye kadro sözü vermişti.
Aradan yıllar geçmesine rağmen, işçilere verdikleri kadro sözünü yerine getirmedikleri işçileirn sosyal hakları konusunda yeterince duyarlı olmadıkları gerekçesiyle geçen ay, Rize Çayeli, Pazar, Fındıklı, Ardeşen, Artvin Hopa ve Kemalpaşa fabrikalarında çalışan birçok işçi üyesi olduğu öz gıda iş sendikadan istifa ettiklerini , ayrıca gelecek hafta içerisinde ise birçok fabrikadan toplu istifaların gerçekleşeceğini açıklamışlardı.
“GIDA İŞ SENDİKASI KURUMDA İŞ BARIŞINI BOZUYOR”
Yaşanan bu gelişmelerin ardından öz gıda iş sendikası çay işletmeleri (Çaykur) genel müdürlüğüne şikâyette bulunarak işçilerin sendikalarından istifa etmesine sebep olan sendikanın Gıda iş sendikası olduğunu ve ÇAYKUR’da yetkili sendikanın Öz gıda iş sendikası olduğu bu nedenle Gıda iş sendikasının fabrikalarda iş barışını bozduğu bu nedenle çalışmalarının engellenmesini istediği dilekçeyi kuruma sundu.
Öz gıda sendikasının başvurusunu değerlendiren çaykur genel müdürlüğü insan kaynakları daire başkanlığı Kâmil İpek imzasıyla 38 çay fabrikası müdürlüğüne bir yazı göndererek Gıda iş sendikası adına çalışma yapanların kuruma alınmaması talimatı verdi.

İşte Çaykur yönetiminin o skandal yazısı..


“YETKİSİZ SENDİKA TEMSİLCİLERİ İŞ BARIŞINI BOZUYOR FABRİKALARA GİRİŞİNİ ENGELLEYİN”
Çaykur insan kaynakları yazısında; “Öz Gıda İş Sendikası Başkanlığından alınan ilgide kayıtlı yazıda: “İşletmenize bağlı işyerlerinde hem kalite ve hem de tonaj olarak hedeflere ulaşılması bağlı işyerlerinde iş barışının sağlanmasına ve bu anlamda bizlere önemli görevler yüklemektedir. “Temsilciler ve Şube Yöneticilerinin Çalışmaları, ” Sendikamız yöneticilerinin işyeri ziyaretleri yönetmenlikle düzenlenmiş bulunmaktadır. Yetkili sendika olmamıza rağmen sorumluluk bilinci altında işyerlerindeki iş barışı, çalışma disiplini anlamında kayıt ve kurallara bağlanmış işyeri ziyaretleri karşısında birtakım yetkisiz sendika yönetici ve temsilcilerinin işyerlerine girdikleri ve konuşma ve görüşmeler yaptıklarını haricen öğrenmiş bulunmaktayız. Sözleşme hükümleri gereğince yetkisiz sendika yöneticilerinin işyerlerine iş barışını ve çalışmaları Engellemek ve bozmak amacı ile girişlerine imkân tanınmaması için gereken tedbirlerin alınmasını dileriz.” Denildi.
“ÇAYKUR YÖNETİCİLERİ YASALARI YOK SAYRAK SUÇ İŞLİYOR”
Sendikalar arasında ayrımcılık yapmanın suç olduğuna dikkat çeken Gıda iş sendikası Rize bölge başkanı Ramazan Sarıoğlu, ÇAYKUR yetkililerinin fabrikalara gönderdiği yazısının tam bir skandal olduğunu kaydederek tepki gösterdi. ÇAYKUR’un fabrikalara gönderdiği bu yazının işçilere yönelik bir tehdit olduğunu ifade eden Sarıoğlu;
“Sendikalar arasında ayrımcılık yapmak yöneticisinin bir sendikaya üye olmaya veya olamama sendikadan ayrılma ya zorlama baskısı ve benzeri eylemler Türk Ceza Kanunu kapsamında suçtur. İlgili yasa açıktır “Kimseye karşı bir sendikaya üye olmayan veya olmamaya, Sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, zorlamak amacıyla, sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde kişiler 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur” deniyor.
Bir işyerinde diğer sendika faaliyetler ile izin vermemek kanunda görüldüğü gibi suçtur. Bu bağlamda Çaykur’un yayınlamış olduğu bu skandal tebligat suç olmasına rağmen bunların güvendikleri kimlerdir?
Korkunun ecele faydası yok. İşçilerin hak ve hukukunu korumayan ve savunamayanlar hangi yol ve yöntem denerse denesinler artık bu işin sonuna gelindi. ÇAYKUR işçisi kendi emeğinin hakkını kendisi Gıda iş sendikası ile korumaya kararlıdır” dedi.

Gıda iş bölge başkanı Ramazan Sarıoğlu “çaykur yönetimi suç işliyor bunlar kime güveniyor”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.