ÇAYKUR İŞÇİLERİ ERDOĞANA SESLENDİ “KADRO SÖZÜNÜ TUT” (video haber) - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ÇAYKUR İŞÇİLERİ ERDOĞANA SESLENDİ “KADRO SÖZÜNÜ TUT” (video haber)

Bu haber 22 Mart 2024 - 16:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ÇAYKUR İŞÇİLERİ ERDOĞANA SESLENDİ “KADRO SÖZÜNÜ TUT” (video haber)

GENÇAĞA KARAFAZLI

Rize’de ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik 9500 işçi hemşerileri AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerine verdiği 12 ay çalışma ve kadro sözünü tutmadığını belirterek, bu durumu protesto etti. Çaykur işçileri, “Biz insanca yaşamak için hemşerimiz Erdoğan’ın bize vaat ettiği kadro sözünü yerine getirmesini istiyoruz. Bu ekonomik şartlarda çocuklarımıza bir gelecek hazırlamamız mümkün değil, bu şartlarda evlenmek çoluk çocuk sahibi olmamızda hayal oldu, bize verilen sözler tutulsun istiyoruz kadro istiyoruz” dedi.

Rize’de ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik tarım işçileri AKP Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mayıs Genel seçimler öncesinde ÇAYKUR’da çalışan yaklaşık 9 bin 500 mevsimlik tarım işçisine vaat ettiği kadro sözünün yerine getirilmemesini protesto etmeye devam ediyor. Polisin çok yoğun güvenlik önlemleri aldığı Rize merkez Tuzcuoğlu Memişağa parkında düzenlenen basın açıklamasına CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, CHP Rize İl Başkanı Saltuk ,CHP Rize merkez belediye başkan adayı Necati Topaloğlu, ik, CHP kadın kolları başkanı Berrin Piyadeoğlu ,İyi Parti Rize merkez belediye başkan adayı Köksal Toptan, Saadet Parti Rize merkez belediye başkan adayı Mustafa Yıldız, Saadet Parti MYK üyesi ve  il meclis adayı Hasan Uzun , onlarca çaykur mevsimlik işçisi DİSK’e bağlı Gıda İş Sendikası Rize bölge başkanlığı temsilcileri  ve bazı STK temsilcileri de katılarak destek verdi.

Çaykur işçileri adına ilk konuşmayı işçilerden İrfan Kısır yaptı. ; “Bizim davamız kadro davasıdır bizim, bize verilen sözlerin yerine getirilmesidir. Günlerce bu sokaklardayız aylarca sokaklardayız hakkımızı alana kadar da sokakta devam edeceğiz. Biz 2018’de öz gıda iş sendikasının ek protokolle Çaykur işçisini nasıl sattığını burada kamuoyuna duyurmak istiyoruz Çaykur işçisini sokakta Kötülemek iyi, Çaykur işçisinin üzerinden geçinmek iyi, Çaykur işçisini yerin dibine sokmak iyi ama, Çaykur işçisini bu duruma düşürenleri hiç kimse sorgulamıyor hep Çaykur işçisini sorguluyor. Yani bu ülkede Çaykur işçisine kadro verildiği zaman ülke batıyor da birilerine peşkeş çekildi mi batmıyor mu?

“EYLEMLERİMİZ TBMM ULAŞTI HÜKÜMET GÖRMZDEN GELİYOR”

Disk,Gıda İş sendikası Rize bölge başkanlığı  sekreteri Kader Salih , “Yaklaşık bir ay önce yaptığımız belki de Çaykur işçilerin kurumunun tarihinde olmayan kalabalığa ulaşan mitingimizin yankılar Türkiye Büyük Millet Meclisine kadar ulaşmasına rağmen bizi muhatabımız olan Çaykur ve maalesef vekilleri ve hükümet yetkilileri tarafından görmezden gelinmiştir tarım ve orman bakanlığına bağlı Çaykur’da çalışan işçilerin Bakanlığı bağlı diğer kurumlarda olduğu gibi çalışma şartlarına düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu kurumlarda işçiler en az en düşük 11 ay 29 gün süreyle çalıştırmak. Öz gıda iş Sendikası bu süreçte bizimle hareket etmemiş olup Hak arama çabamızı görmezden gelmiştir zaten yok hükmünde olan sendika artık kayıt üzerinde olmayacaktır”

İşçiler “Kadro hakkımız söke Söke alırız, sendika nerede işçi burada” sloganları atıyor.

“ÇAYKUR İŞÇİLERİ KADRO ALAMAZSSA İKTİDARA DERS VERECEK”

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı; “Gerçekte sindirilerek korkudan sokağa ya da bu eyleme katılamayan işçileri de temsil ediyor, burada 11.000 işçi var şu Sahanda bulunan işlilerin gerçek sayısı da on bir bini temsil etmektedir o nedenle,  yıllar boyu kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmemesi ve bu yüzden de hak talebi için bu ikinci Eylem , üçüncü ve büyük eylem 31 Mart’ta , 31 Mart’ta büyük eylemi Çaykur işçileri yapacak biliyorum  tarlada  çalışan da çaykur’da çalışan da elbette siyasi farklı partilere gönül vermiş olabilir bu Anlaşılır bir şeydir Ama,  hak vermek için verilen sözleri yerine getirmesi gereken iktidarın kendisidir ve eğer bu söz yerine getirilmez ise Çaykur’un çalışanı da tarlada çalışanı da bununla ilgili bir ders vermek verip Haklarını almak için kendilerine yeni bir alan açmak zorundadır.  Bu yüzden Rize’den buradan tekrar söylemiş oluyorum, Çaykur işçilerinin kadro haklarını söz verdiğiniz gibi verin eğer vermez iseniz Çaykur işçileri size gerekli cezayı dersi verecek. Ben Rize’nin toplumunun bir kısmını oluşturan Çaykur işçilerin hak mücadelesinde parlamentodan sizin adınıza çalışmaya devam edeceğim ama, bu kararı almaz iseler karar ve yetkisiz de bu kadronuz çözene kadar devam edeceğiz elbet 2028 yılı da uzak değildir gerekirse 2028 bunu biz yapacağız. Mücadelelinizin yanındayım Yağmur altında burada buluştuğumuz için hepinize teşekkür ederim bu mücadele hepinize hayırlı sonuçlar getirecektir. Rize halkını ve sizleri saygıyla selamlıyorum”

“KAYANAK YOK DİYORLAR KAYNAKLARI KURDUKLARI ŞİRKETLERE YEDİRİYORLAR”

Saadet Parti GİK üyesi ve Rize merkez ilçe il meclis adayı iş insanı Hasan Uzun; “Uzun bir zamandan beri bu mücadeleyi veriyorsunuz sizi tebrik ediyorum, değil ki devletin imkanlarıyla bunları çalıştırmak çok daha kolay, Çaykur bu anda en az Kadrolu bir döneme girmiş işçi kadrosu en az olduğu döneme girmiştir. Yok diyorlar ki “kaynak yok “ben onlara birkaç tane kaynak sundum bu kaynağı bayı adı altında kurdukları şirkete yedireceklerine işçilere verseler %50 si yeter, kaynağı tekrar burada açıklıyorum, çay içerisine çay çöpün içerisine karışan çayları elemek için bir başka şirkete veriyorlar o şirket büyük paralarla satıyorlar ve bu kaynağı Şahısları kullanıyorlar, ben diyorum ki , Ey Çaykur  genel müdür ve AK Parti iktidarı beceremiyorsanız bırakın. Aldığınız bu işçilere çay fabrikalarını modernize ve temizlik işlerinde kışın kullansa yeter bizim fabrikalarımız temizdir diyecekler benEn yakın Fabrikalardan bir tanesini örnek veriyorum ve hepiniz gidip bakabilirsiniz siyasiler ve basın mensupları, Cumhuriyet Çay Fabrikası Rize’nin en iyi yerinde rezil ve perişan halde. Evet şu isçi kardeşlerimle beraber orasını güzel bir revizyon yaparsın hem yüz karanı temizlersin ve bu isçi kardeşlerimde evine ekmek getiriler”.

“SİZLERE KADRO VERECEĞİZ DİYENLERE DERS VERME ZAMANI GELİYOR”

İyi Parti Rize merkez ilçe belediye başkan adayı Köksal Toptan, “ sizleri Umuda iten sizlere söz veren mevcut Siyasi partinin  temsilcileri ve sizden bugüne kadar 1300 TL  ayda aidat alan sendikacılar , siz buraya kendiliğinizden toplanmadınız olmadınız 14 Mayıs seçimlerinden önce ben çok iyi hatırlıyorum televizyonlarda mevcut Siyasi partinin temsilcileri milletvekilli adayları il başkanları size söz verdiler “kadronuzu vereceğiz” dediler,  hiç veremezsek en az 8 ay 10 ay çalıştıracağız dediler,  dediler mi?  Dediler, dediler ama yapmadılar peki, “işsizlik sigortası yapacağız” dediler mi? dediler. Peki onay geçti Neredesiniz gene aynı yerde o zaman 31 Mart seçimleri geliyor ders verme zamanı geliyor. Bakın size bir resmi rakam Bir de dedikodu yayıyorlar ne diyorlar biliyor musunuz “kadro verirsek Çaykur batar” mış, peki şimdi ben buradan onlara soruyorum bakın resmi rakam açıklayacağım size, Çaykur Genel müdürlüğü orada muhasebe dairesi orada 1 kilo kuru çayın maliyetine işsizlik kaç paradır?  Bakın 1 kilo kuru çayın maliyeti 95 ne yapıyor 95TL peki, kurayı kaç paraya satıyor Çaykur ortalama 150 lira satıyor 150 liraya peki soruyorum, Bu Çaykur nasıl batıyor?  Nasıl zarar ediyor? işçilik 25 TL dörtte bir maliyetine peki soruyorum, didi üretimi var, bu çay kurun nerede yapıyorlar Sakarya Adana niye Rize’de yapmıyoruz onu niye? Neden işçi kardeşimiz orada çalıştırmıyoruz, sizi kandırıyorlar ve kandırmaya da devam ediyorlar. Bu seçim ders verme seçimidir siyasi görüşünüz ne olursa olsun bu Seçimde ekmeğinizi oy verin. Sendikacılara da bir şey diyelim. En az 500 milyona yakın yani eski parayla 500 trilyona yakın Rize’den para aldılar aidat adı altına almadılar mı? peki size çay fabrikalarına şekerden başka bir şey verdiler mi? polarla şekerlerle sizi kandırıyorlar artık kanamama zamanı geldi diyorum artık gücünüzü birleştirin”

Kadın bir işçi ,”17 seneden beri çalışıyorum Mutfaktayım aşçıyım bayanlar olarak fabrikada çok zor durumdayız  sendikamız bizi dinlemiyor görmemezlikten geliyor   aidat almaktan başka bize hiç bir şey yapmadı”

Başka kadın işçi “şimdi kadro istiyoruz arkadaş geçim zor eşim emekli o şekilde uğraşıyoruz yani kampanyaya eksiyle giriyoruz Evet eksiyle bütün arkadaşlarımız kampanyaya eksiyle giriyor”

“İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ REİS BİZE SÖZ VERDİ SÖZÜNÜ TUTMASINI BEKLİYORUZ.”

Reisin verdiği sözü tutması ve insanca yaşamak istediğini ifade eden başka bir kadın işçi ; “Evet 17 senelik işçiyim bir çocuğum var yaşam şartlarımız 6 ay nasıl yaşanıyorsa öyle yaşıyoruz ama tabii ki bize verilen Bir sözlerin tutulmasını istiyoruz biz, biz  de insanca yaşamak istiyoruz çocuklarımıza iyi bir gelecek vaat etmek istiyoruz,  biz de 6 ay çalışıp 6 ay ne yapılıyor boşta olmuyor kimse bizi almıyor işe 6 ayda maalesef boştayız. Ama bize verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz biz geçen seçimde de reisimiz bize sözünü vermişti burada söylemişti bize ki şeyler Çalışmalar yapılıyor biz onu bekliyoruz verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz”

“BU ŞARTLARDA EVLENEMEYECEĞİM”

Başka kadın işçi “ 2021 girişliyim Ben yeni girdim gerçekten verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz Malum ben zaten ben evli değilim ama bu şartlar altında da evlenemeyeceğiz büyük ihtimalle yani borcumuz boyumuzu aştı artık Onu söylemek istiyorum Yani yani verilen sözler tutulsun ki biz de kendimize bir gelecek kuralım insanlar evlatlarına gelecek kurmaya çalışıyor Biz kendi geleceğimizin garantisini veremiyoruz ki Nasıl bir evlat getirelim bu dünyaya yani verilen sözler tutulsun ki biz de bir şeyler Yapabilelim “

Çaykur işçi  , “ Hiçbir yerde hiçbir ilde hiçbir alanda iş bulamayız sadece çaykur da iş bulabiliriz  üniversitede böyle bölüm var bu bölüm ya kapatılsın ya kapatılsın  ya da buradan mezun olanlara iş imkanı sağlansın 4 ay veya 6 ayda değil yani çünkü 4 ay veya 6 ay insanlar geçinemiyor aramızda evli Olmayan insanlar var bu saatten sonra o rakamlarla evlenemez bu insanlar”

HABERİN DETAY  VİDEOSU BİRAZDAN…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş