Çaykur İşçilerinden AKP’ye “kadro sözünüzü yerine getirin yoksa seçimlerde hesap sorarız” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Çaykur İşçilerinden AKP’ye “kadro sözünüzü yerine getirin yoksa seçimlerde hesap sorarız”

Bu haber 25 Eylül 2023 - 19:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Çaykur İşçilerinden AKP’ye “kadro sözünüzü yerine getirin yoksa seçimlerde hesap sorarız”

Çaykur işçileri “Rize evladına sahip çıktı Evladı Rize’ye sahip çıkmıyor”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Kadro sözü yerine getirilmeyen ÇAYKUR işçileri, mücadeleden vaz geçmiyor. Mevsimlik işçiler, AKP hükümetinin kadro ve süre uzatımı vaatlerini yerine getirmemesini protesto etti.

AKP Hükümeti 14 Mayıs Genel seçimler öncesi Çaykur’da çalışan yaklaşık 9 bin mevsimlik işçiye vaat ettiği kadro sözü ve fazla çalışma süresini yerine getirmemesini bir grup mevsimlik Çaykur işçisi Rize merkez Tuzcuoğlu Memişağa parkında düzenlediği basın açıklamasıyla protesto etti. İşçilere CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Demokrat Parti Rize İl Başkanı Hamit Çelik, CHP merkez ilçe Başkanı Necati Topaloğlu ÇAYKUR ve bazı STK temsilcisi destek verdi.

İşçiler kadro talepleri için mücadeleden vaz geçmeyeceklerini Rizelilerin Rize’nin evladına sahip çıktığını ancak Rize’nin evladının (Erdoğan) kendilerine sahip çıkmadığını ifade etti. Kucağında çocuğuyla basın açıklamasına katılan bir işçi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çaykur işçilerine kadro ve fazla çalışma süresiyle ilgili vaat ettiği konuşmasını telefonuyla katılımcılara dinletti. CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, Çaykur emekçilerinin haklı taleplerini bildiklerini, kendilerine daha önce verilen kadro sözünün yerine getirilmesi gerektiğini ifade ederek işçilerin baskı nedeniyle basın açıklamasına katılamadığını söyledi.

Çaykur mevsimlik işçileri kadro talebinden vaz geçmiyor. AKP Hükümeti 14 Mayıs Genel seçimler öncesi Çaykur’da çalışan yaklaşık 9 bin mevsimlik Çaykur işçisine vaat ettiği kadro sözü ve fazla çalışma süresini yerine getirmemesini protesto etmeye devam ediyor. Kadro talepleriyle ilgili çeşitli eylemler düzenleyen çaykur mevsimlik işçileri Rize merkez Tuzcuoğlu Memişağa parkında toplanarak basın açıklamasıyla kadro taleplerini yeniledi.

İki gün önce Rize merkez Tuzcuoğlu Memişağa parkında buluşup kadro talepleriyle ilgili basın açıklaması yapacaklarını ardında AKP Rize il başkanlığına yürüyerek kadro taleplerini ileteceklerini kamuoyuna duyurmuştu. Memişağa parkında basın açıklamasıyla ilgili bir araya gelen işçiler istenilen kalabalığı oluşturamayınca bu eylemlerinden vaz geçti. AKP Rize il başkanlığı hemen yanı başında yapılan basın açıklaması esnasında polis AKP il başkanlığı ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldığı işçiden çok alanda onlarca polisin bulunduğu gözlendi.

DEPREMDE YARALARI SARALIM HEMEN SONRA KADRO SÖZÜNÜ ÇÖZECEĞİZ”

Basın açıklamasında konuşan bir işçi; “Sendikaya temsilci olarak üyeydim ama 3, 4 gün önce istifa ettim. Çünkü geçen yıl sendikaya girerken arkadaşlarla söyle bir şey söyledik: şu, tarihlerde herhangi bir kazanım elde edemezsek nasıl ki oy için sizlere geldik, oy topladık sendika için aynı şekilde gelip istifa için oy toplayacağım sizlerle dedim. Hatta şu anda belli bir kitleye ulaştım. Niye, geçen yıl dediler bize ki (AKP Rize milletvekilleri) kasımda bu işi bitireceğiz, dediler sonra yıl sonu gelmeden bitireceğiz dediler, sonra ocak başı bu işi bitireceğiz dediler, sonra deprem oldu: depremde yara saralım depremden hemen sonra halledeceğiz dediler. Sonra genel seçimlerden sonra ikinci tur oldu ondan sonra halledeceğiz dediler, sonra bu işi çözüyoruz dediler. Geçen yıl nasıl gittiyse 12 ay, bu yılda aynı şekilde gidiyor. Yani bir şey olacağı da yok. Geçen yıl dediler ki, kasıma kadar bu işi uzattılar hem sendikamız hem genel müdürlüğümüz hem diğer çalışanlar bu işi uzattılar ve dediler ki: kasıma kadar bekleyelim bir çalışmamız var olmazsa zaten biz sizinle geliriz. Ben o zaman fabrikayla ve diğer fabrikalarla da irtibat halindeydim, şunu söyledim: kasım diyorlar size niçin? Dedim. Çünkü kasımda bütün işçiler çıkacak, birkaç kişi kalacak, kasımda da insanların böyle toplanması mümkün değil.10 bin, 9 bin kişilik işçilerden kaldı 300, 500 kişi.

“AKP’Lİ VEKİLLERİMİZ ÇALIŞMA VAR DİYORLAR ORTADA BİR ÇALIŞMA YOK”

Bizim kendi vekilimiz mevcut Rize’de, AKP Milletvekilleri. Soruyoruz bir çalışma var mı, “var biz sizin için bakana şunu sunduk” diyorlar. Ne sundunuz diyoruz biz temsilci olarak soruyoruz, fabrikaya gideceğiz arkadaşlara anlatacağız sunduğunuz ne diyoruz. Bir şey diyemiyorlar. Sendikaya gidiyoruz temsilci arkadaşlara soruyoruz diyoruz ki çalışmanız nedir: bilmiyoruz. Bilmediğiniz bir şey ise demek ki vermediniz, bir çalışma yok ortada, olsa bunu bize söylersiniz. Bu şekilde ben 2015 senesinde girdim 9 yıldır aynı olay. Bir de toplumda, dışarıda bizim bu yazışmaları gören bizi anlamıyor. Onlara da buradan bir şey söylemek istiyorum, hani diyorlar ki: kadroyu ne yapacaksınız, bunu ne yapacaksınız? 9 sene önce ben önce ben kuruma girdiğimde 3 bin 4 bin kadrolu vardı. Şu anda en basit buradaki ablalar da biliyor, diyelim ki bizim fabrikada veya başka bir fabrikada bekçi diyelim azalmış adam alıyorlar gündüzden bekçi veriyorlar oraya. Başka bir fabrikada atıyorum kadrolu aşçı kalmamış, filanca yerde bakımcı kalmamış, imalatta adam kalmamış, ambarda adam kalmamış. Kadrolu sayısı genel müdürlükte hesabını biliyoruz az çok, binlere düşmüş. Paketleme o şekilde. Yani verilebilecek, alabileceğimiz bir şey istiyoruz. Vermiyorlar. Söz veriyorlar, burada şimdi son kritik yerel seçim var 31 Mart öncesi bunu kesin vereceğiz, yapacağız dediler. Ama ben yine burada söylüyorum bu da bir oyalama süreci. Kasımın 4’ünde sezon başladığında işe gidenler çıkacak, ben 17 kasımda çıkacağım. Bu sene işe giren yeni alınan işçilerde kasımın 19, 20’sinde işten çıkacaklar. Bunlar çıktıktan sonra yine bir organize olacak sendikalar olur vesaireler olur, muhtemelen yağmurlu bir hava olur. Dışarıya gelecek 15-20 kişi bir konuşma yapacak, bu mevzu kapanacak. Seçimlerde de yine herkes sandığa gidecek tepki vermişlerdi yine ayni tepkiyi verecekler”

“RİZE EVLADINA SAHİP ÇIKTI RİZE’NİN EVLADI ÇAYKUR’A VE ÇAYKUR İŞÇİLERİNE SAHİP ÇIKAMADI, ÇIKAMIYOR”

Mevsimlik kadın işçi Emine Bayram; “Evet mücadele devam ediyor çünkü bize verilen sözler var,  Çünkü bizde işsizlik maaşı öderken biz o kurumun içindeyiz 5620’nin içindeyiz ama fazla çalışma ve kadro için, kademeli kadro için, onun içinde neden olamıyoruz? Ben Çaykur Genel Müdürlüğü ile de konuştum bilhassa belki yanlış anlaşılacak ama işçiyle dalga geçer gibi gönderdiler bizi. Ak Parti milletvekilleriyle görüştük onlarda herhangi bir çalışma yapacaklar ama somut bir adım yok. Bizler somut adım değil artık icraat istiyoruz. Bizler 8 ayda değil, diğer kurumların sürekliliği olan kademeli kadro ve 11 ay 29 gün istiyoruz. En son olarak da şunu söylüyorum, Rize evladına sahip çıktı ve sahip çıkmaya devam ediyor ama Rize’nin evladı Çaykur’a ve Çaykur işçilerine sahip çıkamadı, çıkamıyor.”

“YAPILAN HAKSIZLIKLAR BURADA BİNİ GEÇTİ”

Mevsimlik yeni çaykur işçisi kadın; “Çok haklılar davalarında, en başından beri. Ben daha 4 aydır burada işçiyim ama görüyorum duyuyorum ki yapılan haksızlıklar burada bini geçmiş. Haklarını sonuna kadar aramakta kararlılar, bende onların yanında destekçileri olarak bugün buradayım.  Söyleyeceklerim bu kadar”

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VİDEOYU İZLERSE VAADİNİ HATIRLAR”

Kucağında çocuğuyla basın açıklamasına katılan mevsimlik Çaykur işçisi elindeki telefondan Erdoğan’ın mevsimlik işçilere geçmişte vaat ettikleriyle ilgili konuşmasını katılımcılara dinletti ardından şunları söyledi “Belki yoğunluktan hatırlayamamıştır, 9 ay 29 gün çalışacaktır diye ilave ediyor Cumhurbaşkanı Erdoğan. Bunu zaten kendi de hatırlar videoyu izlerse. Belki yoğunluktan unutmuştur ama umarım gereğini yapar. Bir tane çocuğum var aldığım maaşla geçinmek zor, yani nasıl geçineceksin? 6 ay geçindin diyelim 6 ayın sonunda geçinemiyorsun. Yani farklı bir iş yapacaksın”

“BUGÜN BUNLARI YAPABLİRMİSİN”

Bu esnada AKP’li olduğu bilinen bir yurttaşın “ben ÇAYKUR’da 4 ay çalışıp çocuklarıma bakıyordum kendime birde ev aldım” sözlerine işçi Emine Bayram “ne zaman bunları alıyordun” diye sorusuna AKP li yurttaş “2004 yılında” cevabı verince işçi Emine Bayram, “bugün bunları yapabilir misin” diye tepki göstererek kendisinin aldığı maaşla geçinemediğini anlattı.

 

“BUNDAN DAHA TEMEL VE İNSANİ BİR HAK TALEBİ OLAMAZ”

Mevsimlik çaykur işçilerinin gerçekleştirdiği basın açıklamasına işçilerin baskı sonucu katılamadığını ifade eden CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı şunları  söyledi;” Çaykur’da çalışan mevsimlik işçilerimizin taleplerini dinleyip, özellikle kendilerinden dinleyerek bizim daha önceden mecliste dillendirdiğimiz bir biçimde çalışan işçilerimiz diyorlar ki: 6 aylık çalışma süreleriyle biz geçinemiyoruz, bize daha önceden söz verildiği üzere 12 ay kadrolu çalışma hakkımızı veriniz. Bundan daha temel ve insani bir hak talebi olamaz. Biliyorum Çaykur’da çalışan bazı arkadaşlarımız korku ve kendilerine uygulanan baskı nedeniyle elbette burada bulunamadılar ama bugün konuşan birkaç arkadaşımızın ağzından çıkan cümleler tamamen gerçeği anlatmaktadır. Çaykur’da çalışan işçiler kadro bekliyor. İktidar da bunun gereğini söz verdiği üzere yapmak zorundadır. Bizde üzerimize düşeni parlamentoda yerine getirmeye, hak taleplerini dillendirmeye devam edeceğiz arkadaşlar.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş