Çaykur’daki mevsimlik işçiler sonunda isyan etti AKP’nin kapısına dayandı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Çaykur’daki mevsimlik işçiler sonunda isyan etti AKP’nin kapısına dayandı

Bu haber 22 Haziran 2023 - 13:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Çaykur’daki mevsimlik işçiler sonunda isyan etti AKP’nin kapısına dayandı

GENÇAĞA KARAFAZLI

Çay işletmeleri genel müdürlüğü(çaykur) de çalışan 9200 mevsimlik işçinin kadro alma mücadelesi devam ediyor. AKP hükümetinin çaykur işçilerine verdiği kadro sözünü tutmayınca çaykur da ki mevsimlik işçiler harekete geçerek bugün AKP Rize il binasını bastı. Baskın esnasında çıkan arbede de iki işçi gözaltına alındı.

AKP Hükümeti 14 Mayıs 2023 de yapılan milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi çaykur’da çalışan 9200 mevsimlik işçinin kadroya geçirileceği sözünü vermiş ancak seçimler bittikten sonra bu sözünü yerine getirmemişti.

AKP hükümetinin çaykur’da çalışan 9200 mevsimlik işçiye verdiği kadro sözünü tutmayınca bir grup işçi bugün AKP Rize il başkanlığı binasını bastı. Mesut öksüz Fatih Yılmaz adlı iki partide yaşanan tartışmanın ardından polis tarafından göz altına alındı. İşçiler arkadaşları serbest bırakılana kadar Rize emniyet müdürlüğü önünden ayrılmayacaklarını söyledi. İşçilerin bekleyişi sürüyor.

“İŞÇİLER BURADA SENDİKA NEREDE SATILMIŞ SENDİKA”

Hak İşe bağlı Öz gıda iş üyesi yüzlerce mevsimlik Çaykur işçisi geçen yıl sendika temsilcilerinin sorunlarına yeterince sahip çıkmadığı gerekçesiyle Rize merkez menderes bulvarında sendika binasını basmak istemiş ancak polis izin vermemişti. İşçiler, üyesi oldukları Öz gıda iş sendikasının AKP hükümeti ile anlaştığını kendi haklarını yeterince savunmadıklarını sendikadan topluca istifa edeceklerini açıklamıştı. İşçiler sendika binasına alınmayınca sendika önünde saatlerce bekleyerek “işçiler burada sendika yöneticileri nerede, satılmış sendika” sloganları attıktan sonra polisin kontrolünde sendika önünden ayrılmışlardı.

“İŞÇİLER AKP İL BAŞKANLIĞI KAPISINA DAYANDI 2 İŞÇİ GÖZALTINA ALINDI”

Yıllardan beri kadro almak için mücadele eden çaykur mevsimlik işçileri AKP hükümetinin kadro sözü yerine 8 ay çalıştırma sözü vermiş bu sözde yerine getirilmemişti. Bu durumu bugün öğrenen yüzün üzerinde işçi bugün habersiz adeta baskın yapar gibi AKP Rize il binasına baskın düzenleyerek parti il başkanı Hikmet Ayar ile görüşmek istedi. AKP il başkanlığı kapısına dayanan işçileri partililer içeri almak istememesi üzerine tartışma yaşandı. Yaşanın tartışmanın ardından partililer polise haber verdi kısa sürede olay yerine onlarca polis geldi. Polis yapılanların yasak olduğunu savcılığın emri olduğunu parti il binasının derhal boşaltılmasını iste. İşçiler bu duruma tepki göstererek yöneticilerle görüşme taleplerini yeniledi. Polislerin müdahalesi sonrası işçiler AKP il binasından zorla dışarıya çıkarıldı bu esnada yaşanan arbede Mesut öksüz Fatih Yılmaz adlı işçiler gözaltına alındı.

İfadeleri için Rize il emniyet müdürlüğüne götürülen ve hala gözaltında tutulan iki işçinin arkadaşları emniyet müdürlüğü önünde toplanarak arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi. İşçiler arkadaşlarının serbest bırakılana kadar emniyetin önünden ayrılmayacağını söyledi. İşçiler ayrıca kadro taleplerini seslendirmeye mücadele etmeye devam edeceklerini topluca üyesi oldukları öz gıda iş sendikasından da istifa edeceklerini söyledi.

 

fotoğraf: Doğancan İlek

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş