Cerattepe 3-5 Ağaç Gerginliği!

 engiz Holding’in Maden İşletmesi İçin Ağaç Kesimine Karşı Direnene Artvinliler, Jandarma Ablukasına Alındı. Gergin Saatlerin Yaşandığı Maden Bölgesine Ulaşmak İsteyen Artvinlilere ve Çevrecilere İzin Verilmedi…   Rize İdare Mahkemesinin 2..

Son Güncelleme: Whatsapp

 engiz Holding’in Maden İşletmesi İçin Ağaç Kesimine Karşı Direnene Artvinliler, Jandarma Ablukasına Alındı. Gergin Saatlerin Yaşandığı Maden Bölgesine Ulaşmak İsteyen Artvinlilere ve Çevrecilere İzin Verilmedi…

 

Rize İdare Mahkemesinin 2 kez ruhsatını iptal ettiği Artvin Cerattepe’deki maden arama çalışmaları, yargı kararları ve halkın mücadelesine karşın kolluk kuvvetleri eşliğinde sürdürülmeye çalışıyor.

            Son olarak bölgedeki maden arama çalışmaları için açılan ihaleyi alan Cengiz Holding’in çalışmalarına karşı hukuk mücadelesi başlatan ve aylardır Cerattepe mevkiinde gece-gündüz nöbet tutan Artvinliler, dün sabah saatlerinde yine jandarma engeliyle karşılaştı.

            Önceki gün akşam saatlerinde Cengiz Holding’e ait iş makineleri ve Orman Müdürlüğü yetkilileriyle bölgeye gelen jandarma ekipleri, yurttaşlara bölgeye giriş için kurdukları barikatları kaldırmaları yönünde uyarılarda bulundu. Gece bölgede nöbet tutmayı sürdüren Artvinliler, iş makineleri ve jandarmanın ormanlık alana geçişine izin vermedi.

            Jandarma Yol Kesti, Ulaşımı Engelledi

            Sabah saatlerinde yeniden harekete geçerek, Orman Bakanlığı’nın verdiği ‘ağaç kesimi izni’ doğrultusunda şirkete yer teslimi yapmak isteyen Orman Müdürlüğü ekipleri, iş makineleri ve jandarma eşliğinde bir kez daha bölgeye giriş yapmak istedi. Jandarmanın uyarılarına karşın iş makineleri girişine izin vermeyen yurttaşlara bu kez müdahale için 30 dakikalık süre verildi.

            Cerattepe mevkiindeki gerginliği haber alan çevreciler ve Artvin halkı, bölgede direnen yaklaşık 300 kişiye destek vermek amacıyla yola çıktı. Cerattepe mevkiine ulaşmak isteyenlerin önü ise bu kez, devlet karayoluna barikatlar kuran jandarma ekipleri tarafından engellendi. Yurttaşların bölgeye ulaşmasına izin vermeyen jandarma ekipleri, bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı.

            Jandarmanın uyarı ve önlemlerine karşı araçlarını Kafkasör mevkiinde bırakan çevreciler ve yurttaşlar, yaklaşık 8 kilometrelik yolu yürüyerek, Cerattepe’ye ulaşıp, direnişe destek verdi.

            Hukuksuzluk!

            Bölgedeki çalışmalara, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın verdiği ‘ağaç kesimi ve yer teslimi için’ dava açmaya hazırlandıklarını kaydeden Yeşil Artvin Derneği Avukatı Bedrettin Kalın, Artvin’de ve bölgede gergin bekleyişin sürdüğünü, yargı kararları ve hukuksuzluklara karşı jandarmanın ‘yer teslimi için’ güç kullanmaya çalıştığına dikkat çekti.

            Daha önce aynı yerdeki maden işletmeleri için 2 kez Rize İdare Mahkemesinin ‘iptal’ kararı verdiğini anımsatan Kalın, şirket ve bakanlık yetkilileriyle valiliğin yasal olmayan yollarla çalışmaları başlatmaya çalıştıklarına dikkat çekti.

            Savunma ve Koruma Hakkımızı Kullanıyoruz!

            İş makinelerinin önünü kesen ve gece-gündüz bölgede nöbet tutan yurttaşlarla birlikte bölgede bulunan ve Artvin’deki maden direnişinin sembolü haline gelen Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan ise, Artvinliler ve yaşam savunucuları olarak, Orman Bakanlığına karşı Artvin’in ormanlarını korumaya devam edeceklerini kaydetti.

Her ne pahasına olursa olsun iş makinelerinin bölgeye girmelerine izin vermeyeceklerini vurgulayan Karahan, “Yasal olarak savunma ve koruma hakkımızı kullanıyoruz! Kimse bunu engelleyemez! Vali, Artvin Valisi olmaktan çıkmış, maden şirketinin koruyucusu olmuştur. Şu anki gerilim valinin şahsi kararından kaynaklanmaktadır! Cerattepe’de müdahaleye hazırlanan jandarma şu anlık geri çekildi. Görüşmelerimiz sürüyor. Siyasiler de devrede. Bölgede biz nöbet tutmaya devam ediyoruz. Jandarmanın yolu kestiği Kafkasör’de insanlarımız bekliyor. Artvin merkezde ise insanlar Valilik önünde toplanıp eylem yapıyor ve bekliyor. Orman Müdürlüğü ve şirket yetkilileri, ağaç kesimi yapılacak alana girmek istiyor. Jandarma onları koruyor ve aldığı talimata göre hareket ediyor. Biz de buradayız! Buna asla izin vermeyiz” dedi.

Karahan Ayrıca, CHP Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan, BDP İstanbul milletvekili Prof.Dr.Beyza Üstün’ün kendileriyle yakından ilgilendiğini ve yetkilileri arayarak, çalışmaların durdurulmasını istediklerini de sözlerine ekledi. Karahan ayrıca, AKP Artvin milletvekili İsrafil Kışla’ya da ulaşarak destek istediklerini bildirdi.

İşyerleri Kapatıldı!

            Önceki akşamdan bu yana Artvin’de büyük bir gerginlik yaşandığına işaret eden CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvinlilerin iş yerlerini kapatarak bölgeye gittiğini ancak ulaşım ve seyahat özgürlüklerinin engellendiğini söyledi.

            CHP Artvin İl Başkanının da bölgede mahsur kaldığını, jandarmanın devlet karayolunu keserek, halkın ulaşım ve seyahat özgürlüğünü engellediğine dikkat çeken Bayraktutan, “Buradaki gerginliğin nedeni başta Artvin Valisidir. Artvinliler, bir zamanlar milletin anasına küfreden Cengiz’in bu kez Artvin’in doğasına aynı şeyi yapmasına izin vermeyecektir. Jandarma, can ve mal güvenliğini korumakla yükümlü olduğu halkın etrafını kesmiş, insanları ablukaya almış ve mağdur bırakmıştır. İhalesine fesat karıştırılan, yargının durdurup iptal ettiği bir çalışma hukuksuz bir şekilde fiili durum yaratılarak başlatılmaya çalışılıyor. Artvinliler, iş yerlerini kapatıp bölgeye çıkıyor. Jandarma, doğasını, vatanını, yurdunu korumaya çalışan halka süre vermiş müdahaleye hazırlanıyor. Buradaki sorumluluk başta valinin ve bakanlık yetkililerinindir” diye konuştu.

            Öte yandan iş makinelerinin ağaç kesimi yapılacak bölgeye girmesine izin vermeyen çevrecilere karşı jandarmanın verdiği 30 dakikalık süre 2 kez dolmasına karşın herhangi bir müdahale olmadığı ve bölgedeki gergin bekleyişin devam ettiği öğrenildi.

            Bölgeye sevk edilen Çevik Kuvvet ekipleri ile birlikte jandarmanın ‘robocop’ ekiplerinin, her an halka müdahale için hazırlıklı olduğu gözlenen bölgeye ayrıca çeşitli sivil toplum örgütlerinden de destek yağıyor.

                        DEKAP’tan Destek!

Artvin’deki maden mücadelesinin her alanında başından beri Yeşil Artvin Derneği ile birlikte yer alan ve özellikle de HES’lere karşı yaşam mücadelesi sürdüren Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP), Artvin halkının yaşam mücadelesine sonuna kadar destek verileceğini açıkladı.

            DEKAP Yürütme Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, “Artvin halkını bilmeyenler ayak oyunlarıyla baskılarla Artvin halkını çökertebileceklerini zannediyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar başarılı olamayacaklar. Saldırı sadece Artvin’de değil. Diğer yandan Yeşil Yol adıyla saldırıyorlar. Mademki her yerden tüm yaşam alanlarımıza saldırıyorlar. Derelerin Kardeşliği Platformu olarak bizler de yaşamın her alanında, her noktasında onlara karşı koyacağız. Dün olduğu gibi bugün de Artvin’deyiz, yarın da Artvin’de olacağız. Daha öncede açıklamıştık, nerede saldırı varsa biz oradayız. Ama artık bundan sonra sadece vadilerde talanın olduğu yerlerde karşılarında olmayacağız, nerede yaşıyorlarsa orada da karşılarında olacağız. Bu yaşananlar da sadece firmalar değil, bu işe izin veren, göz yuman kamu görevlileri de suçludur. Kimsenin, ‘biz emir kuluyuz’ demeye hakkı yoktur. Kamu görevlilerini, yaşam alanlarını yağma edenlere göz yummamaya çağırıyoruz. Suça göz yummak aynı suçu işlememek değildir. Derelerin Kardeşliği Platformu olarak, tüm bileşenlerimizle Artvin Halkının yanında olmaya devam edeceğiz. Artvin halkına yapılacak olan her saldırı yaşam alanlarını savunmak için mücadele eden herkese yapılmış olacaktır” denildi.

Artvin Halkının bölgedeki mücadelesine DEKAP’ın yanında Birleşik Haziran Hareketi, Halkevleri gibi çeşitli sivil toplum kuruluşları ile oluşumlar da destek verdi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.