CEZASIZLIK ZIRHI KADIN CİNAYETLERİNİN ÖNÜNÜ AÇIYOR

Geçtiğimiz haftalarda en az 4 kadın şikayetçi oldukları ve hakkında koruma kararı aldırdığı erkekler tarafından katledildi. Kadına yönelik şiddet ve katliamlar var olan mekanizmaların işletilmemesi ve cezasızlık politikası nedeniyle her..

CEZASIZLIK ZIRHI KADIN CİNAYETLERİNİN ÖNÜNÜ AÇIYOR
Son Güncelleme: Whatsapp
Geçtiğimiz haftalarda en az 4 kadın şikayetçi oldukları ve hakkında koruma kararı aldırdığı erkekler tarafından katledildi.

Kadına yönelik şiddet ve katliamlar var olan mekanizmaların işletilmemesi ve cezasızlık politikası nedeniyle her geçen gün artıyor. JINNEWS’in şiddet çetelesine göre, 2023 yılında en az 320 kadın katledilirken, 189 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. 2024 yılının ilk 4 ayında en az 120 kadın katledildi, 71 kadın şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP) verilerine göre ise 2023 yılında en az 315 kadın cinayeti yaşandı, 248 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Yılın ilk 4 ayında en az 124 kadın katledilirken, 72 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

Geçtiğimiz haftalarda en az 4 kadın şikayetçi oldukları ve hakkında koruma kararı aldırdığı erkekler tarafından katledildi. Karakol-emniyetten adliye koridorlarına kadar her yerde adalet ararken katledilen bu kadınlar şöyle:

  • Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde Aylin Pekin, kendisine ısrarlı takipte bulunup rahatsız ettiği için şikayette bulunduğu Mehmet Şah Yeşilova tarafından 13 Mayıs’ta evinin önünde ateşli silahla katledildi.
  • Adana’da Burak Acar hakkında uzaklaştırma kararı aldıran Bahar Torun’u, 13 Mayıs’ta elektronik kelepçeyi kırarak katletti.
  • İzmir’in Selçuk ilçesinde 14 Mayıs’ta Birkan Ekren, boşandığı Sevim Duman’ı katletti. Duman’ın daha önce tehdit ve hakaretten Ekren hakkında şikayetçi olduğu ve hakkında 1 ay uzaklaştırma kararı aldırdığı öğrenildi.
  • İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde aldığı tehditler nedeniyle Gökhan Y. hakkında şikayetçi olan Bahar Kaban, 16 Mayıs’ta katledildi.

“CEZASIZLIK ZIRHI KADIN CİNAYETLERİNİN ÖNÜNÜ AÇIYOR”

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu üyesi Halise Dakalı, konuya dair değerlendirmelerde bulundu. Fail erkeklerin “iyi hal” olarak bilenen takdiri indirim ile korunduğuna dikkati çeken Dakalı, uygulanan indirimlerin ise tamamen mahkemenin inisiyatifinde olduğunu söyledi.

Fotoğraf: MA

Dakalı, “Failin mahkemeyi etkilemek için namus, aşk, sevgi gibi çarpıtılmış kavramları kullandığı, takım elbise giymenin dahi olumlu davranış olarak değerlendirildiği bu düzeni ‘erkek lehine sistem’ olarak değerlendirebiliriz. Toplumsal yaşamı düzenleme ve toplumsal adaleti sağlama görevi olan hukuk kurallarının bu amaç ve sorumluluğundan uzak olduğu, her gün mahkeme salonlarında duymak zorunda kaldığımız kararlarla kendini göstermektedir. Bu kararlar ise ne yazık ki fail erkek etrafında yarattığı cezasızlık zırhı sebebiyle birçok kadın cinayetinin önünü açabiliyor” ifadelerini kullandı.

“KADINLAR KORUNMAYI BEKLEMEDEN MÜCADELE ETMELİ”

Son bir hafta içerisinde 4 kadının tüm hukuki başvurulara rağmen katledilmesini hatırlatan Dakalı, şunları belirtti: “Son günlerde hukuki yardım alamaması sebebiyle katledilen kadınların maruz bırakıldıkları süreci münferit olarak göremeyiz. Doğal olarak esas sorumlu, hukuku kendi düzenlerinin devamlılığında en sarsılmaz temel ve araç olarak gören erkek egemen sistemin kendisi olarak tanımlayabiliriz.”

Kadınların korunmayı beklemek yerine mücadele etmesi gerektiğini söyleyen Dakalı, “Kadını en tehlikeli muhalefet dinamiği olarak gören siyasi iktidarın bu anlayışı karşısında varlık savaşı vererek hukuk, ekonomi, siyaset, ekoloji ve birçok alanda kadın varoluşunu sağladığımız zaman etkili koruma mekanizmalarının oluşturulup uygulanabilirliğini sağlayabiliriz” diye belirtti. (MA)

fotoğraf(MA)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.