ÇGD: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

“Dernek olarak açtığımız, 2019 esaslı ilk dava dosyasında verilen ve gerekçeleri farklı olan yürütmenin durdurulması kararı ortadan kaldırılmamıştır.” Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Danıştay 10. Dairesi tarafından verilen Basın Kartı Yönetmeliğinin yürütmesinin..

ÇGD: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK
Son Güncelleme: Whatsapp

“Dernek olarak açtığımız, 2019 esaslı ilk dava dosyasında verilen ve gerekçeleri farklı olan yürütmenin durdurulması kararı ortadan kaldırılmamıştır.”

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Danıştay 10. Dairesi tarafından verilen Basın Kartı Yönetmeliğinin yürütmesinin durdurulması kararının, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından kaldırılmasına dair yazılı açıklama yaptı.

Yönetmeliğe karşı 2019 yılında ve 2021 yılında dava açtıklarını belirten ÇGD, söz konusu kararın; Türkiye Gazeteciler Sendikası, Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından açılan davaya dair verildiğini belirtti.

Açıklamada “Dernek olarak açtığımız, 2019 esaslı ilk dava dosyasında verilen ve gerekçeleri farklı olan yürütmenin durdurulması kararı ortadan kaldırılmamıştır. Yeniden getirilen benzer maddelere ilişkin Derneğimizce açılan 2021 esaslı diğer davada da olumlu ya da olumsuz herhangi bir karar henüz verilmiş değildir. Basın kartı çerçevesinde verilen hak mücadelesi hukuken devam etmektedir” denildi.

“Danıştay basın kartlarına ilişkin nihai kararında; basın özgürlüğünü yok eden değil koruyan bir karar almalıdır!” başlıklı açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Danıştay’ın en üst karar merci olan İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından 2020 tarihinde verilen kararda saptanan tespitler varlığını sürdürmektedir. Yönetmelikteki düzenlemeler hâlâ hukuki öngörülebilirlik ve belirlilik ilkelerine aykırı, muğlak ve keyfiliğe açıktır. Basın kartının verilmemesine ve iptaline dönük düzenlemeler hâlâ kanuni dayanaktan yoksundur. Başkanlığın basın kartıyla ilgili değerlendirmeleri ve araştırmalarını neye göre, nasıl yapacağı; bu verileri ve bilgileri nasıl tutacağı; kimler tarafından bu bilgilere erişilebileceği hâlâ belirsizdir ve hâlâ yüzlerce gazeteci, bu nedenlerle basın kartına erişememekte, mesleğini yerine getirmekte güçlüklerle karşılaşmaktadır.

Çağdaş Gazeteciler Derneği; mesleğin yapılmasını engelleyen, haber alma ve verme haklarını kısıtlayan düzenlemelere karşı verdiği hukuki mücadeleye ve gazeteciler ile meslek örgütleri basın mesleğine dair ilkelerle basın kartları konusunda söz sahibi olana kadar verilecek mücadeleye sonuna kadar devam edecektir.”

(MEDYA SERVİSİ)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.