CHP RİZE İL BAŞKANI GÜNDEM OLUŞTURMAK İSTERKEN BÜYÜK BİR GAF YAPTI - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

CHP RİZE İL BAŞKANI GÜNDEM OLUŞTURMAK İSTERKEN BÜYÜK BİR GAF YAPTI

Bu haber 11 Mart 2021 - 20:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.
CHP RİZE İL BAŞKANI GÜNDEM OLUŞTURMAK İSTERKEN BÜYÜK BİR GAF YAPTI

GÜNDEM OLUŞTURMAK İSTEYEN CHP RİZE İL BAŞKANINDAN BÜYÜK GAF !

Kuzeytvnet -Özel Haber –

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz Rize il özel idaresinin stratejik planı ile yeşil yol projesine yeniden devam edileceği ve bu kararın 06-03-2021 tarihinde AKP li meclis üyelerince alındığını belirttiği oylamaya CHP li meclis üyelerinin de evet oyu verdiğinden dahi haberi yok.

Gençağa KARAFAZLI

CHP il başkanı Saltuk Deniz’in yeşil yol konusunda CHP’li meclis üyelerin kararlarından habersiz açıklamalar yapması hem CHP de hem de kamuoyunda şaşkınlık yarattı. İl başkanı Deniz’in asılsız beyanı nedeniyle CHP’li Meclis üyeleri de zor durumda kaldı.

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz Rize il genel meclisi özel idare yol ve ulaşım hizmetleri müdürlüğü 2020-2024 tarihleri arasında yapılacak çalışmaların yer aldığı stratejik plan ile ilgili 6 Mart 2021 tarihinde yapılan il meclis toplantısında İl meclis üyelerinin oy birliğiyle karar alınmıştı.

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz 6 Mart 2021 tarihinde Rize il genel meclisi üyelerinin yapılacak çalışmalarla ilgili amaç ve hedeflerini belirlediği stratejik plana yönelik eleştirilerde bulunmuştu.

“MECLİS ÜYELERİ DOĞANIN YEŞİLİNİ, DOLARIN YEŞİLİNE ÇEVİRMEYİ HEDEFLİYOR”

Özel idarede yapılan il genel meclisi toplantısında projenin devam etmesine itirazlar olduğunu da belirten CHP İl başkanı Saltuk deniz stratejik planla ilgili olarak evet oyu veren il genel meclis üyelerine yönelik şu suçlamalarda bulunmuştu;

“Doğa korumacıları, sivil toplum örgütleri ve yerel halk tarafından yapılmaması için kamuoyu oluşturulan, hukuki süreç yürütülen Yeşil Yol’a geçen yıl temmuz ayında iki ayrı mahkeme iptal kararı verdi. Bu karar yaylaların dokusunun bozulmayacağı için sevindirici olmuştu. Ancak Rize İl Özel İdaresi, mahkemenin verdiği kararı hiçe sayarak Yeşil Yol yapımlarını 2020-2024 stratejik planında yer vermiş.

Doğanın yeşilini, doların yeşiline çevirmeyi hedefleyen, talan ve yağmanın meşrulaştırılmış hali olan Yeşil Yol projesi, Rize İl Özel İdaresi Meclisi’nde yapılan itirazlara rağmen kabul edilmiştir Karar vericiler Rize’nin doğasını nasıl koruyacaklarını planlaması gerekirsen, nasıl talan edeceğini planlamaktadır.

Hem turizmden bahsedip hem de turizme konu olan yeşili yok etmek anlaşılması mümkün olmayan bir anlayıştır. Alınan bu kararla Rize İl Özel İdaresi Rizelilerin ayağına kurşun sıkmıştır.” Şeklinde açıklamaları bazı ulusal medyada yer almıştı.

CHP İL BAŞKANI KENDİ MECLİS UYELERİNDEN HABERSİZ AÇIKLAMA YAPMIŞ”

İl başkanı Saltuk Deniz’in yaptığı açıklamada stratejik karara imza atan AKP li il genel meclis üyelerini “Doğanın yeşilini, doların yeşiline çevirmeyi hedefleyen, talan ve yağmayı meşrulaştırıyorlar”  diye suçlarken,  partisi CHP nin 2 il genel meclis üyesi Hemşin ilçesi CHP il genel meclis üyesi Cumhur Başar, Pazar ilçesi il genel meclis üyesi Ömer Hocaoğlu ‘nun  il meclisinde oylanan  bu stratejik kararla ilgili nasıl bir tutum takındığı konusunda hiçbir bilgi sahibi olmadığı partisinin meclis üyelerine dahi danışmadan böyle bir açıklama yaptığı ortaya çıktı.

“CHP MECLİS ÜYELERİ AKP’Lİ ÜYELERLE KARARA EVET DEDİ”

DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı) tarafından 2013 yılında çalışmalarına başlanılan ve halkın yaşam savunucuları ve yurttaşları şikâyetleri üzerine 2 ayrı mahkemece iptal edilen Yeşil Yol Projesi’nin Rize ayağında çalışmaların stratejik planla yeniden devam edeceği ortaya çıktı şeklinde ki haberlerin gerçeği yansıtmadığını iddia eden CHP li üyeler;

“2019 stratejik planı biraz gecikmeli olarak, özel idarenin çalışmalarında yer aldı. Pilan meclise geldiğinde biz buna hayır karşıyız demiyoruz. Çünkü onlar (AKP li üyeler) getiriyorlar, bu stratejik plan diyorlar görüşelim, Tartışalım, bu neyin nesidir diyoruz.

“STRATEJİK PLAN YEŞİL YOLLA ALAKALI DEĞİLDİR”

Bizler mecliste yaptığımız değerlendirmeler yol gösterici konuşmalardır il meclisinde AKP çoğunluğu var bu nedenle her getirdikleri önerge meclisten geçiyor. Bizim konuşmalarımız tutanaklarda mevcuttur duruşumuz bellidir iyi niyetle getirilen bir önerge varsa evet diyoruz.

Rize il özel idaresini yol ve ulaşım hizmetleri müdürlüğü 2020-2024 tarihleri arasında yapılacak çalışmaların yer aldığı stratejik plan ile ilgili 6 Mart 2021 tarihinde yapılan il meclis toplantısında İl meclis üyelerinin oy birliğiyle karar alındığı doğrudur.

Alınan bu kararlar direkt yeşil yol projesiyle alakalı karalar değildir. Burada yanlış bir anlaşılma var. Eğer Yeşil yol projesiyle ilgili ve yeni yol çalışması ve doğa katliamı gibi çalışmalar önümüze gelseydi asla evet demeyiz demedik de.

Yapılan yeşil yol zaten yaylalarımızı katletti. Örneğin Palovitten, samistal yaylasına yapılan yolun eni 10 metre, sen bu 10 metreyi yok edemezsin. Bu Yapılmış gitmiş. Nasıl kullanabiliriz, doğaya uygun hale getirebiliriz ona uğraşmalıyız. Yolu eski haline getiremeyiz. En azından yolun altını üstünü heder olan yerleri yeşillendirebiliriz.

“BU PLANDA YENİ BİR ŞEY YOK PLAN 2019 TARİHİNDEN BERİ VAR”

AKP’li üyelere ve meclis başkanına bir hata yaptınız yeni hatalar yapmayın artık mahkeme kararı ortada yeni bir çalışma yapamazsınız 2000 metredeki yerleri yörenin fidanını dikin. Yollar kapansın, yolları yeşillendirelim,  heyelan olan yerler gitsin, yol yapımında oluşan tahribatlar ulu orta bırakılmış şimdi buraların bakımı yapılması yeni heyelan ve tahribatların oluşmaması için neler yapabiliriz, aklınız başınıza gelsin, bunları yapmayın bir daha dedik.

Bu strateji planında yapılacak şeyler, mevcut yolların daha fazla kullanılabilir hale gelmesi var. Daha çok tahribi engellemek var. Bu planda yeni bir şey yok. Bu plan 2019 tarihinden beri zaten vardı.

“TURİSTLER YAYLALARA GELİYOR TUVALAET YOK TUVALETİ ONAYLAMAK KÖTÜ BİR ŞEY Mİ”?

Bu stratejik planda yaylalara tuvalet yapılması var. Samistale turistler geliyor, Tuvalet ihtiyacı giderecek yer yok 2 tane tuvalet yapılmasını onaylamak kötü bir şey midir? Doğru olan şeyleri AKP’liler getirdi diye karşı mı çıkalım, biz zaten eleştirmemiz gereken konular oldu mu eleştiriyoruz”

“CHP Lİ ÜYELER STRATEJİK PLANA EVET DEDİ”

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz’in eleştirdiği ve il genel meclisinde AKP ve CHP li üyelerin oy birliğiyle 6 Mart 2021 tarihinde kabul edilen stratejik planın yeni bir plan olmadığı il başkanı Deniz’in CHP li meclis üyelerine konuyla ilgili görüş sormadığı yaptığı açıklamalarla CHP li meclis üyelerinede zor duruma bıraktığı böylece ortaya çıktı.

stratejik planın detayları:

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA