CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz “ÇAYKUR kimsenin çiftliği değildir” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz “ÇAYKUR kimsenin çiftliği değildir”

Bu haber 11 Haziran 2021 - 12:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.
CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz “ÇAYKUR kimsenin çiftliği değildir”

AKP Hükümetinin ÇAYKUR’da uyguladığı alım politikalarına yönelik Üreticilerin ve siyasilerin tepkileri devam ediyor.

“ÇAYKUR kimsenin çiftliği değildir”

Gençağa KARAFAZLI –

Rize-

Son günlerde AKP iktidarının çay alım politikalarına yönelik eleştiriler devam ederken ÇAYKUR’un  2021 yılı mayıs ayı yaş çay alım kampanyasında kota ve kontenjan uygulamalarına yönelik çay üreticilerinin protesto eylemleri ve tepkileri devam ediyor.

Başta Artvin ve Rize de yüzlerce çay üreticisi ÇAYKUR’un kota ve kontenjan uygulamasına yönelik geçen ay gerçekleştirdikleri protesto eylemleri sonrası Çay işletmeleri genel müdürü AKP Rize il başkanı İshak Alim’in abiyi Yusuf Ziya Alim yazılı bir açıklama yaparak, ÇAYKUR’un alım kapasitesinin 9 bin ton olduğunu bu nedenle kota ve kontenjan uygulamasına mecbur olduklarını, ÇAYKUR’u protesto eden kişilerin ise çay üreticisi olmadıklarını açıklamıştı.

Mayıs ayı çay kampanyasının 25 gününde ÇAYKUR tarafından kota ve kontenjan uygulamasının devam etmesi üreticilerin tepkisi devam ederken CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz ÇAYKUR’un varlık fonuna devri ve her yıl zarar etmesi ile ilgili açıklamalarda bulunarak ÇAYKUR eski genel müdürü Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Ekrem Yüce’nin ÇAYKUR Yönetim Kurulu üyeliğine devam etmesinin etik olmadığını ifade ederek Belediye başkanı Yüce’yi istifaya çağırdı.

“ÇAYKUR KİMSENİN ÇİFTLİĞİ DEĞİLDİR”

CHP il başkanı Saltuk Deniz “ÇAYKUR’un Yönetim Kurulu üyeliği, kişilerin boş zamanlarında yapacağı bir iş değildir. ÇAYKUR kimsenin çiftliği değildir.

ÇAYKUR’un 2020 yılı faaliyet raporlarına göre Personel harcamaları 7 oranında artarken ÇAYKUR’un Yönetim ve Denetim kurulu üyelerinin masrafı 24 artmıştır. Aşırı derecede Finans yükü altında bulunan ve rekor zararlar eden ÇAYKUR’un, boş zamanlarında çalışacak ve katkısı olmayacak kişilere para vermeye hakkı yoktur.

“YÜCE HEM RİZE HEM DE SAKARYALILARA SAYGISIZLIK EDİYOR”

Sakarya gibi Nüfusu 1 Milyonun üstünde olan bir ilin Büyükşehir Belediye Başkanlığını yapan Ekrem Yüce hangi zamanını ayıracak da ÇAYKUR’a katkı sunacak. Ayrıca ÇAYKUR’a ayıracağı her zaman Sakarya’ya ayıracağı zamandan çalınan zaman olacaktır. Bu etik bir durum değildir. Bu durum aynı zamanda hem çay üreticilerine hem de Sakaryalılara saygısızlıktır.

“ÇAYKUR YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİNDEN İSTİFA ET”

Bu çağrımızı daha önce de yapmıştık, şimdi bir kez daha sesleniyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, hemen ÇAYKUR Yönetim Kurulu Üyeliğinden istifa et.

Şimdi bir kez daha soruyoruz. Yoksa ÇAYKUR’un gizli genel Müdürü Ekrem Yüce’midir ? Ekrem Yüce, ÇAYKUR için en büyük tehlike olan Varlık Fonu’nun ÇAYKUR’daki temsilcisi midir? ÇAYKUR’un Varlık Fonuna devrinden sonra yaşamış olduğu aşırı zarar ve banka kredileri batağına sokulması projesinin uygulayıcısı mıdır?

Ekrem Yüce’nin Sakarya Büyükşehir Belediyesindeki geliri yeterli değil midir ki, ayrıca ÇAYKUR Yönetim kurulu üyeliğinden gelir elde etmeye ihtiyacı vardı.

“KOTA VE KONTENJAN KALDIRILSIN”

AKP iktidarının ÇAYKUR’da uyguladığı politikalar iflas etmiştir. 210 bin çay üreticisi ve dolaylı olarak çaydan geçimini sağlayan 1,5 milyon insan açlığa ve yoksulluğa mahkûm edilmesinin sorumlusu AKP iktidarıdır.

ÇAYKUR’un sermayesi bir an önce artırılmalı, ÇAYKUR Varlık Fonu’ndan çıkarılmalı, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ÇAYKUR Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etmeli ve ÇAY’da Taban Fiyat Uygulamasına geçilmeli kota ve kontenjan kaldırılmalıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA