Cizre’de insanlık derin dondurucuda!

 Mahmut Oral / Cumhuriyet –  Şırnak’ın Cizre ilçesinde cuma günü sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından telefon ve internet bağlantısının olmadığı ilçede 3 gündür neler olduğu bilinmiyor. Biri bebek 5..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Mahmut Oral / Cumhuriyet –  Şırnak’ın Cizre ilçesinde cuma günü sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından telefon ve internet bağlantısının olmadığı ilçede 3 gündür neler olduğu bilinmiyor. Biri bebek 5 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından önceki gece 13 yaşındaki Cemile Çağırga evine isabet eden mühimmatla öldürüldü.

Cemile’nin cenazesi evinde dondurucuda bekletildikten sonra dün toprağa verilebildi. Polisin açtığı ateşle ağır yaralanan Cizre Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Süleyman Çağlı’nın kardeşi Osman Çağlı (18) da kan kaybından dün öldü.

Şırnak ve ilçelerine geçen salı günü zırhlı araçlar ve özel harekât polisleri sevk edilmesinin ardından cuma gecesi Cizre ilçesinde saat 20.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilerek YDGH’lilerin açtığı hendeklerin kapatılması için operasyon başlatıldı. Yasağın başlamasıyla ilçede internet ve telefon bağlantısı da kesildi. Dış dünya ile bağlantısı kopan ilçede elektrik ve su verilmediği belirtilirken fırınlar kapalı olduğu için ekmek sıkıntısı da yaşandığı ifade edildi. Halk sokağa çıkma yasağını protesto için sokaklara çıkarken, üzerlerine ateş açıldığı belirtildi. HDP’nin gönderdiği iki milletvekili heyeti ise güvenlik güçleri izin vermediği için ancak patikalardan kilometrelerce yürüyeyerek Cizre’ye ulaşılabilidi.

İki ölüm daha

Biri bebek 5 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından pazar gecesi de 13 yaşındaki Cemile Çağırga evine isabet eden bomba parçalarıyla öldürüldü. Cizre Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Süleyman Çağlı’nın kardeşi Osman Çağlı da ağır yaralandı. Çağlı’nın kan kaybından öldüğü belirtildi.

Çağlı’nın Cizre’de geçen hafta öldürülen 7 yaşındaki Baran Çağlı’nın akrabası olduğu öğrenildi.

Ambulans giremiyor

35 günlük Muhammet Tahir bebeğin babası Abdullah Yaramış ise, ambulansı aradığını ve ambulansın evlerinin 100 metre ilerisine Saltan Sokağı’nın başına kadar geldiğini fakat polisin izin vermemesi nedeniyle ambulansın geri gittiğini ifade etti. DİHA’ya konuşan Abdullah Yaramış, “Sokağın başında bekleyen zırhlı araç ambulansın bizim eve gelmesini engelledi. Ambulans bir süre orada durduktan sonra geri gitti” dedi.

Doktor yok, gıda yok

HDP Milletvekilleri Aycan İrmez, Ayşe Acar Başaran, Enise Güneyli, Faysal Sarıyıldız, Ferhat Encü, Gülser Yıldırım, Leyla Birlik, Leyla Güven, Mahmut Toğrul, Mehmet Ali Aslan, Nursel Aydoğan, Sibel Yiğitalp ve Ziya Çalışkan yaptıkları yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Cizre Devlet Hastanesi’nde sadece bir doktor çalışabilmektedir. Diğer sağlık çalışanlarının bir kısmı can güvenliği nedeni ile ilçeyi terk etmiş durumda. Özel harekât polislerinin içerisinde cirit atmakta olduğu Cizre Devlet Hastanesi, Sayın Vali tarafından bir savaş üssüne dönüştürülmüş durumdadır. 7 yurttaşımız yaşamını yitirdi. Polisin saldırıları sonucu halk cenazelerini ne hastaneye ne de mezarlığa götürebilmekte. Cenazeler mahalle camisinde bekletilmektedir.

Çünkü Cizre’de halk evlerinden dışarıya çıkamamakta, dışarıdan evlerine gidememektedir. Yaralı polislerin tedavisi için sağlık personelinin kafalarına silah dayayarak çatışma alanına zorla götürülmesini olağan bir durumdan mı sayacağız? İnterneti ve bütün iletişim kaynaklarını keserek halkın ve kamuoyunun haber alma hakkını engelleyerek gerçekleri karartabileceğinizi mi sanıyorsunuz? Fırınlar kapalı, evlerde ekmek tükenmiş durumda. Özellikle Nur, Cudi ve Sur mahallelerinde elektrik ve su yok. Süt, bebek maması, kuru gıda bitme noktasına gelmiş durumda. Burada saymakla bitiremeyeceğimiz hak ihlalleri 90’lı yılları fersah fersah aşmış durumdadır. Cizre yanıyor, Cizre kanıyor! Cizre tercihi yüzünden cezalandırılıyor! Demokratik toplum örgütlerini ve sivil toplumu demokratik tepkilerini dillendirmeye ve Cizre halkına sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

Babası, onca acıya karşın barış demişti

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, pazar günü Cizre’ye ulaştıklarında yaşananları twitterdan şöyle anlattı: “Ramazan Çağırga 1993’te ailesinden 7 kişiyi evine düşen havan topuyla yitirdi. Keskin nişancılar 13 yaşındaki kızını katletti. Devlet ailesinden 7 kişiyi katletmesine rağmen Ankara’da Meclis Çözüm Komisyonu’nda barış demişti. Bu gece ‘Çözüm’ katledildi. Çağırga çözüm komisyonuna, ‘Bu halka terörist dedikçe barış yapamazsınız gelin tüm acılarımıza rağmen uzattığımız barış elini tutun demişti. Vurulduğu evdeyiz. Kimlikteki ismi Cemile olan Cizira Botan Çağırga çelik mermilerle vuruldu. Eve uçaksavara Cemile Çağırga 13 yaşındaydı. isabet eden mermiler isabet etti.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.