Cumartesi Anneleri’ne destek veren Buldan ve Önder ablukaya alındı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Cumartesi Anneleri’ne destek veren Buldan ve Önder ablukaya alındı

Bu haber 17 Haziran 2023 - 11:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Cumartesi Anneleri’ne destek veren Buldan ve Önder ablukaya alındı

Cumartesi Anneleri’ne yine gözaltı: Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder ablukaya alındı.

AYM’nin ihlal kararına rağmen Galatasaray Meydanı’na çıkışları engellenen Cumartesi Anneleri ve hak savunucularına bu hafta da polis müdahale etti. Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Cengiz Çiçek’in de katıldığı eylemde çok sayıda kişi gözaltına alındı

Anayasa Mahkemsi’nin “Cumartesi Anneleri’nin eylemleri saygıyla karşılanmalı” kararlarına rağmen 951’inci hafta buluşması için Galatasaray Meydanı’na çıkmak isteyen Cumartesi Anneleri/İnsanları bir kez daha polis tarafından engellendi.

AYM’nin oturma eylemlerinin yasaklanmasıyla ilgili verdiği ‘ihlal’ kararının ardından Cumartesi Anneleri, 10 haftadır her cumartesi günü Galatasaray Meydanı’nda karanfil bırakarak basın açıklaması yapmak istiyor.

Bu haftaki eyleme HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, TBMM Grup Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da katıldı.

18 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Cumartesi Anneleri’nden Hanife Yıldız, İkbal Eren Yarıcı, Maside Ocak, Hanım Tosun, Mikail Kırbayır, Ali Ocak, Eren Keskin, Gülseren Yoleri, Leman Yurtsever, Cihan Kaplan, Hatice Onaran, Fırat Akdeniz, Nazım Dikbaş, İsmail Yücel, Hünkar Hüdai Yurtsever, Arda Yüksel, Arzu Aksakal ve Meryem Bars polis müdahalesiyle gözaltına alındı.

GAZETECİLER ALANDAN UZAKLAŞTIRILDI

Gözaltı işlemlerinin ardından gazeteciler de alandan uzaklaştırıldı. Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Cengiz Çiçek de meydanda abluka altına alındı. Cumartesi Anneleri’nin açıklamasını Buldan okudu.

GÖZALTILARA TEPKİ

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, AYM’nin verdiği ihlal kararını hatırlatarak, gözaltılara tepki gösterdi. Buldan daha sonra basın metnini okudu:

“28 yıldır gözaltında kaybedilen insanların akıbetlerinin açıklanması ve adaletin sağlanması için Anayasadan, yasalardan ve Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmelerden doğan haklarımızı kullanıyoruz. 699 hafta boyunca bizimle bir hafıza mekanına dönüşen Galatasaray Meydanı’ndan taleplerimizi haykırdık. Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişinin ardından beş yıldır Galatasaray’daki buluşmalarımız polis şiddeti ile engelleniyor. Anayasa Mahkemesi’nin Cumartesi Annelerine Galatasaray Meydanı’nın yasaklanmasını hak ihlali olarak değerlendiren iki kararına rağmen engelleme devam ediyor. On haftadır da her Galatasaray’a çıktığımızda, polis tarafından ablukaya alınıyor, hiçbir yasal koşul oluşmadığı halde kelepçeleniyor ve gözaltına alınıyoruz.”

‘SUSMAMAKTA KARARLIYIZ’

Yasak kararının ihlalde ısrar olduğunu belirten Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“AYM’nin güvenilirliğine ve AYM tarafından koruması gereken insan haklarına doğrudan bir saldırıdır. Dahası, bu yasaklamadaki ısrar barışçıl olarak bir araya gelip taleplerini ifade etmek isteyen herkes üzerinde caydırıcı etki yaratmayı hedeflemektedir. 951. haftamızda bir kez daha hatırlatıyoruz; AYM ve AİHM kararlarını uygulamayan bir sistem, hukuk devleti güveni yaratamaz.

Adalet sistemindeki ağır hasar onarılmadan, hukuka dönülmeden sorunlarımız çözülemez.951. haftamızda Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı’nı, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına ve meşruiyetine saygı göstermeye, beş yıldır keyfi bir biçimde sürdürülen Galatasaray yasağına derhal ve koşulsuz olarak son vermeye çağırıyoruz. Biz hakikati anlatıyoruz; bu topraklarda yaşanan inkarı ve adaletsizliği görünür kılmak için mücadele ediyoruz. Hukuk zemininde kalarak kayıplarımızı arıyor ve faillerin cezalandırılmasını talep ediyoruz. Bizim bu meşru beklentimizi boşa çıkarmak istiyorlar. Zorla, şiddetle bizi susturmak istiyorlar. Ama biz susmamakta kararlıyız. Kayıplarımızdan, adalet arayışımızdan ve Galatasaray’dan vazgeçmiyoruz. Tüm baskılara, doğruyu söylemenin, haklı olduğumuzu bilmenin gücü ve cesaretiyle karşı çıkıyoruz”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA