“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN MEMLEKETİNDE ÜNÜVERSİTE ÖĞRENCİLERİDE SOKAKTA” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN MEMLEKETİNDE ÜNÜVERSİTE ÖĞRENCİLERİDE SOKAKTA”

Bu haber 03 Ekim 2021 - 15:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.
“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN MEMLEKETİNDE ÜNÜVERSİTE ÖĞRENCİLERİDE SOKAKTA”

Rize’ de Recep Tayyip Erdoğan üniversitesi (RTEÜ) ne kayıt yaptıran onlarca öğrenci kalacağı yurt bulamadığı için sokakta kaldı.RTEÜ ve il gençlik spor müdürlüğü öğrencilere kapılarını kapattı.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN MEMLEKETİNDE ÜNÜVERSİTE ÖĞRENCİLERİDE SOKAKTA”

Gençağa Karafazlı – Rize

2021-2022 yılı eğitim öğretimin başlamasıyla birlikte üniversitelere kayıt yaptıran binlerce öğrencinin yurt sorunu da başladı.

Rize ‘de RTEÜ ve Gençlik spor il müdürlüğü tatil olduğu gerekçesiyle öğrencilere kapılarını kapattı sorunlarına sahip çıkmadı.

Başta büyükşehirler olmak üzere tüm illerde artan kiralar ve yetersiz yurtlar nedeniyle geçen 20 öğrencinin İstanbul Kadıköy’de başlattığı ‘‘barınamıyoruz’’ eylemi, Ankara, İzmir, Kocaeli, Diyarbakır, Çanakkale, Eskişehir, Antalya’ya gibi illerde yayılırken nüfusu az olan illerde üniversite kazanan ancak yurtlara yerleşemeyen onlarca öğrenci sokakta.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’de onlarca üniversite öğrencisi yurt sorunu yaşıyor.

“RTEÜ VE GENÇLİK SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ ÖĞRENCİLERE KAPILARI KAPATTI”

Recep Tayyip Erdoğan üniversitesi (RTEÜ) de 2021 -2022 akademik eğitim yarın başlıyor. RTEÜ’de kayıt yaptıran ve yarın eğitime başlayacak olan onlarca öğrenciler Rize de ev kiralarının yüksek olması (1500- 2000 TL) nedeniyle barınma sorunu yaşıyor.

Geldikleri Rize de kalacak yer sorunu yaşayan öğrencilerin sorunlarına sahip çıkması gereken Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Gençlik ve spor il müdürlüğü yetkilileri Cumartesi ve pazar günü olması nedeniyle kapılarını böylesi önemli günde kapattığı için öğrenciler soğukta sokakta kaldı.

Sokakta yağmurda kalan öğrenciler sorunları ile ilgili RTEÜ ve Gençlik spor il müdürlüğünde muhatap bulamayınca sorunlarının çözümü için çare aradı ardından KYK yurtlarının kapısını çalarak barınma sorununu çözmeye çalıştı.

“KYK MÜDÜRÜ MUTLU KAPILARINI ÖĞRENCİLERE AÇTI”

Özel eşyalarıyla birlikte yurt kapılarına giden öğrencilere yurt yetkililerinin yer olmadığını söylemesi üzerine ne yapacaklarını şaşırdı.

Yaşanan bu durum karşısında Rize Yeşil çay KYK Yurt müdürü Ensar Mutlu öğrencileri geçici olarak misafir edeceğini bildirerek öğrencilerin birkaç günlüğünde yurtta kalmalarına olanak sağladı.

‘RİZE’DE KİRALAR YÜKSEK’

Özel eşyalarıyla KYK yurtlarının kapısını çalan ve içeriye girmek için sıra bekleyen öğrenciler, Rize’de ev kiralarının yüksek olmasından yakındı. İsimlerini vermek istemeyen öğrenciler, “Üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra Rize’de ev tutmayı düşündük ancak burada kiralar oldukça yüksek. Bu nedenle devlet yurtlarını tercih ettik fakat yerleşemedik, yedekte kaldık. Okullar başladı, mecburen geldik ve kalacak yerimiz yok. Cumartesi ve pazar günleri RTEÜ ile Gençlik Spor İl Müdürlüğünden yardım alalım diye gittik, tatil olduğu için kimse ile görüşemedik. Mecburen KYK yurtlarının kapısını çaldık” dedi. Ciddi bir şekilde barınma sorunu yaşadıklarını söyleyen öğrenciler, “Şu anda KYK Yeşilçay yurdunda 2 gün misafir olarak kalabileceğimiz söylendi. Bugün pazartesi ve bugünden sonra yurtta kalmamız zor gözüküyor. Yurt hakkı elde eden arkadaşlarımız yerleşecek, biz yedekte beklemeye devam ediyoruz. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bu pandemi sürecinde barınma sorunu da gerçekten çok ciddi bir sorun. Arkadaşlarla aramızda görüşüyoruz, havalar da soğudu. Yetkililerin soruna çözüm üreteceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Ekonomik durumunun iyi olmadığını o nedenle devlet yurdunu tercih ettiğini ifade eden RTEÜ Fen edebiyat bölümünü kazanan adını vermek isteyen öğrenci, ekonomik nedenlerle  devlet yurtlarında kalmanın daha cazip geldiğini söyledi. Ailesinin ekonomik durumunun iyi olmadığını ifade eden öğrenci “Buraya gelen ve kayıt yaptıran bir çok arkadaşımın durumu aslında benden farklı değil” diye konuştu. Yurt olmayınca özel bir ev tutmak istediklerini ancak kiraların oldukça yüksek olduğunu kaydeden öğrenci,  “Okulumuz henüz yeni açıldı. Arkadaşlarla beraberce ev kiralamayı düşündük fakat Rize’de ilginç bir durumla karşılaştık. Ev sahipleri öğrenci olduğumuzu söylediğimizde kirayı 2 ya da 3 kat artırıyor. Bir ev sahibi bize ‘2 öğrenci geliyor, ev istiyor daha sonra evde 4 ve ya 5 öğrenci kalıyor, evimi niye ucuza vereyim ki’ diyor . Ev sahiplerinin bazıları kaç kişi kiralama yapacaksak o sayıdan başka eve kimsenin gelmemesi şartı koyuyor. Açıkçası arkadaşlarımızla bile görüşmemiz istenmiyor böyle garip bir durum var” diye sitem etti. Özel yurtları cemaat ve tarikat mevzuları nedeniyle tercih etmediğini belirten öğrenci, şöyle devam etti: “O nedenle apart gibi yerler bakalım dedik ama oralar da iyıllık sözleşme yapmayınca sizi kabul etmiyor. Aaten çok para istiyorlar. Bu nedenlerden dolayı yedekte bekleyip yurt çıkmasını beklemeyi düşünüyoruz.”

‘KIZ ÖĞRENCİLERİ UZUN SÜRE MİSAFİR EDEMEYİZ’

Öğrencilerin barınma sorunu yaşaması üzerine Rize Yeşilçay KYK Yurt Müdürü Ensar Mutlu, öğrencileri geçici olarak misafir edeceğini bildirdi. Yurt yetkilileri, yer sorunu yaşayan yüzlerce öğrencinin bulunduğunu ancak şu anda özelikle erkek öğrencileri bir süre daha misafir edebileceklerini, kız öğrencileri ise uzun bir süre misafir etmelerinin mümkün olmayacağını belirtti.

Öte yandan Rize KYK yurt yetkilileri, 650 öğrencinin henüz yerleştirilemediğini, henüz barınma sorunlarını çözemediklerini belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA