DEM Parti sokak hayvanları için harekete geçiyor: “faşizmin karanlığına karşı hep birlikte ses olalım”

Hayvan hakları savunucuları ile bugün Meclis’te bir araya gelen DEM Parti Milletvekili Perihan Koca, üç kentte 2 Haziran’da yapılacak eylemlere destek vereceklerini açıkladı. Koca ayrıca, barınaklarda yaşananları teşhir edeceklerini söyledi…

DEM Parti sokak hayvanları için harekete geçiyor: “faşizmin karanlığına karşı hep birlikte ses olalım”
Son Güncelleme: Whatsapp
Hayvan hakları savunucuları ile bugün Meclis’te bir araya gelen DEM Parti Milletvekili Perihan Koca, üç kentte 2 Haziran’da yapılacak eylemlere destek vereceklerini açıkladı. Koca ayrıca, barınaklarda yaşananları teşhir edeceklerini söyledi.

AKP’nin sokak köpeklerine yönelik hazırladığı taslağa tepkiler sürerken, bugün hayvan hakları savunucuları Meclis’te Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleriyle bir araya geldi. Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi, Çeşme Doğa ve Hayvan Severler Derneği (ÇESAL), Hayvan Koruma ve Yaşam Derneği (ARES), Diren Tekir Doğa ve Hayvan Koruma Derneği ve BurHak-Hayvan Hakları Merkezi temsilcileri ile bir araya gelen DEM Parti Mersin Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu üyesi Perihan Koca, yapılan görüşmenin detaylarını Artı Gerçek’e anlattı. Koca, 2 Haziran’da Ankara, İzmir ve İstanbul’da hayvan hakları savunucularının alanlarda olacaklarını açıkladı. Koca, DEM Parti milletvekilleri olarak dayanışma ve destek vereceklerini aktardı.

c063d955-d39d-472c-b91a-e18906a4578b.jpg
DEM Parti Mersin Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu üyesi Perihan Koca

‘HAYVAN HAKLARI SAVUNUCULARI İLE İLEŞİTİM AĞI KURDUK’

Koca, AKP’nin sokak hayvanlarının katledilmesine yönelik hazırladığı yasa tasarının gündeme gelmesi ile birlikte bu konuda çalışma yürüten hayvan hakları savunucuları ile bir iletişim ağı kurduklarını belirtti. Bu konuda hayvan hakları savunucuları ile neler yapabileceklerini tartıştıklarını dile getiren Koca, eylem planı hazırladıklarını söyledi.

Geçtiğimiz hafta perşembe günü Çevre ve Tarım Komisyonlarının toplantıları olduğunu belirten Koca, bu yasaya hayır diyenler olarak kaygılandıklarını şöyle dile getirdi:

“Acaba komisyona alelacele bu tasarı getirilir mi, Meclis’ten jet hızıyla geçirmek mi istiyorlar diye kaygılandık. Çünkü elimizde bununla ilgili çok sayıda veri vardı.”

‘KONUNUN MUHATAPLARININ DİKKATE ALINMASI GEREKİYOR’

Konunun asıl muhatapları olan çok sayıda hayvan hakları savunucuları ile temas halinde olduklarını belirten Koca, şöyle konuştu:

“Gerçek anlamda bir çözüm aranıyorsa konunun muhataplarının dikkat alınması gerekiyor. Bu anlamıyla yasama organının yapması gereken şeyi biz yaptık. Çünkü yasama organı uzun zamandır işlevsiz durumda. Yasama organının içinde bulunan TBMM üyelerinin konuyla ilgili iktidar partisinde değilseniz haberdar olamıyorsunuz. Ben yaptım siyaseti ile yapılmaz, konunun muhatapları ile yasa tasarısı hazırlanır. Ancak bu konuda haber verilmediği gibi görüşme taleplerine dahi yanıt verilmiyor.”

Bugün hayvan hakları savunucuları ile birlikte bir görüşme trafiği olduğunu söyleyen Koca, getirilmesi beklenen yasa tasarısına ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Geçtiğimiz dönem hayvan hakları derneklerinin yapmış oldukları eylem planlarını ve çözüm önerilerini konuştuklarını belirten Koca, şöyle ekledi:

“Medyada yürütülen tartışmalar konusunda bir bilgi kirliliği yaşanıyor. Özellikle Avrupa’nın yöntemlerinin saptırıldığına ilişkin değerlendirmeler oldu. Yan yana gelen hayvan hakları savunucuları bu konuda dünyadaki bütün örnekleri tarıyor. Yani bu bizim ilk ve son olmayacak. Aslında teması kuvvetlendirdiğimiz bir birleşme olacak.”

‘ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Hayvan hakları savunucuları ile yaptıkları görüşmeler sonucunda 2 Haziran tarihinde İstanbul, İzmir ve Ankara’da eş zamanla eylemlerin olacağını belirten Koca, aynı zamanda kimi illerde eş zamanlı olarak neler yapabileceklerine dair yol haritası çizmeye çalıştıklarını aktardı.

Medyada ve AKP içinde çelişkili tartışmalar yaşandığına dikkat çeken Kocak, “Bize ölümü gösterip, sıtmaya razı etmeye çalışıyorlar” dedi.

‘PİLOT BÖLGELERDE BARINAKLARLARDA EYLEMLER DÜZENLEYECEĞİZ’

“’Uyutma’ dedikleri katliam planını barınaklara toplama, yani ölüm kamplarına, esaret kamplarına toplama üzerinden bir plana çevirebilirler” diyen Koca, barınakların hayvan hapishanesine dönüştürüldüğünü aktardı. Belediyelerde hayvan hakları için ayrılan bütçelere yerel yönetimlerin el koyulduğunu belirten Koca, konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘ELİMİZDE RAPORLAR VAR TEŞHİR EDECEĞİZ’

“Hayvan hakları savunucuları ile barınakların ne anlam ifade ettiğini göstermek için bazı pilot bölgelerde barınaklarda geziler ve eylemler düzenleyeceğiz.

Yani bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü aslında oranın bir esaret kampı, bir Nazi kampı olduğunu göstermek gerekiyor. Barınaklarda birbirini yiyen aç hayvanlar, yoksun bırakılan hayvanlar gerçekliği ile karşı karşıyayız. Bunlarla ilgili elimizde raporlar var bunu da teşhir edeceğimiz bir süreç izleyeceğiz.”

‘FAŞİZMİN KARANLIĞINA KARŞI HEP BİRLİKTE SES OLALIM’

Koca, sokak hayvanlarına yönelik hazırlanan taslağın alelade bir yasa olmadığını belirterek, iktidarın bu anlamda bir saldırı planı içinde olduğunu söyledi.

Sokak hayvanlarının katledilmesi konusunun sık sık gündeme getirildiğine dikkat çeken Koca, bu konuda toplumun gerildiğini ve kutuplaştırıldığını aktardı.

“Faşizmin itibar kazanabilmesi için bir toplumsallaşma yaratmaya ihtiyaç duyuyorlar” diyen Koca, “Bu faşizmin karanlığına geçit vermemek için birlikte mücadele, sokaklarda birlikte olma, hep birlikte ses çıkarma çağrısını bir kez daha yineleyeyim” dedi. (ARTI GERÇEK)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.