betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Demirtaş: PKK’nin silah bırakmasını istiyorlarsa süreç devam etsin

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK’nın silah birakması için İmralı’da hapis yatan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın silah bırakma konusunda çarı yapmak için hazır olduğunu, bunu Başbakan..

Son Güncelleme: Whatsapp

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK’nın silah birakması için İmralı’da hapis yatan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın silah bırakma konusunda çarı yapmak için hazır olduğunu, bunu Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da bildiğini söyledi.

Demirtaş Ankara’da açıklamada bulundu ve gazetecilerin soruları yanıtladı. Demirtay’ın konuşması özetle şöyle:

Başkanlık sistemi dayatma bir modeldi. AKP’ye karşı özel bir husumetimiz olduğu için eleştirmiyoruz. Hataları yanlışları vardı. Yüksek bir sorumluluk aldığımızın farkındayız. Yeni anayasa için, çözüm süreci için gerekli adımları atmaya Başbakan, eski başbakan diyelim bunun farkındadır. Çözüm süreci en önemli başlık. İmralı’ya gitmek için bir değerlendirme yapacak arkadaşlarımız. AKP  doğru desteğini çıkarır, iç sorgulamaya dönerse bu iyi olur.

“BAYKAL – ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ”

İsteyen, istediğiyle görüşebilir. Cumhurbaşkanı yetkileri çerçevesinde görüşmeler yapabilir. Bunlar siyasette doğal ilişkilerdir. Mümkün olduğunca bu tartışmaları kamuoyuna mal etmek herkes açısından yararlı olur diye düşünüyorum.

ERDOĞAN’A KİŞİSEL HUSUMETİMİZ YOK

Sayın Erdoğan’a karşı kişisel bir husumetimiz yoktur. Biz hukuku, adaleti ihlal eden bir cumhurbaşkanı bizim açımızdan her zaman eleştiri alacaktır. Siyasetin önünde açacaksa bizden destek görür. Sıkı bir muhalefet yapmaya hazırlanıyoruz. Halkın bize iktidar yetkisi vermediğini biliyoruz.

Biz kadrolarımızla tek başına Türkiye’yi yönetecek güçteyiz ama halk bize bu yetkiyi vermedi. Bugün bütün adaylarımızla toplantımızı gerçekleştireceğiz. Herkesin içi rahat olsun. Erken seçimden ve koalisyonlardan korkmayalım. Erken seçim ilk çözüm değildir. Koalisyon çıkararak ilerlemeyi uygun görüyoruz.

HİÇBİR TEKLİFE KAPALI DEĞİLİZ

Partilerle birbirimizi tebrik etme dışında bir görüşmemiz yok. Gayriresmi bir görüşmemiz de yok. Partimize fikirler iletilirse biz de düşüneceğiz. Hiçbir teklife kapalı değiliz. Kapımız herkese açık. MHP’nin ne yapacağına biz karar veremeyiz, kendileri bilirler. Şununla olurum olamam diyemeyiz, hiçbir partiyi zorlayacak halimiz yok. Ama partimize hakaret eden yaklaşımları da kabul etmeyiz. Onlar neyse HDP’de odur. Laf lafa geldiğinde milletin iradesinden dem vuranlar, HDP’nin arkasındaki halka hakaret edemez. Seçenekler ortaya çıkmadan bir şey demeyeceğiz. AKP ile söylediklerimizin arkasındayız. Diğer seçenekler için söylüyorum, kapımız açık.

PKK’NIN SİLAH BIRAKMASI

Çözüm sürecinde hangi aşamada olunduğunu, nereye gelindiğini kendileri gibi Davutoğlu’nun da bildiğini ifade eden Demirtaş, “Çağrıların yapılma aşamasına gelindiğini kendisi de biliyor. Kimin bu aşamada hangi adımı atması gerektiğini kendisi de biliyor. Öyle gizli kapaklı değil. Dolmabahçe’deki 10 maddelik mutabakatın müzakereye açılması, öbür taraftan PKK’nın silahlara dair kongre tarihi belirleyip kongre çağrısı yapması ve Öcalan’ın bu çağrıyı İmralı’dan yapması. Karşılıklı senkronize eş zamanlı adımların atılması aşamasına gelmiştik. HDP olarak biz sürecin kaldığı yerden devam etmesi konusunda sorumluluğumuzu biliyor ve daha fazla sorumluluk almaya hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Kendileri de aynı noktadalar mı? Çünkü seçim döneminde ‘masa yok’ dediler, ‘Dolmabahçe mutabakatı’ yok dediler. Kürt sorunu yok dediler, müzakere yok dediler, taraf yok dediler. Bütün bunlardan rücu etmiş olmaları lazım, yani bunların hepsinin AKP yetkililerinden bir kez daha değiştiğini duymamız gerekiyor ve çözüm sürecinin kaldığı yerden başlamasını pratikte de izlememiz gerekiyor. Yapılacak çağrının muhatabı biz değiliz, Davutoğlu bunu daha iyi biliyor. Silahlar konusunda çağrı yapacak Sayın Öcalan’dır. O da çağrı yapmaya hazır bir şekilde İmralı’da bekliyor. Eğer Davutoğlu samimi ise çağrı yapılmasını istiyorsa, buyurun heyetimiz yarın İmralı adasına gitsin, görüşme trafiği başlasın, kaldığımız yerden devam edelim, koalisyon kurulduğunda koalisyon hükümeti elini taşın altına koysun, müzakereleri sahiplensin, HDP’de her türlü desteği vermeye hazırdır. Bundan kaçacak halimiz yok, biz barış için halkımıza söz verdik. Bu konuda samimiyiz ve  üzerimize düşen sorumluğu da yerine getireceğiz.
++++++++++++++
Çözüm süreci koalisyon kurulduktan sonra işlemeye devam edecek. İmralı ziyareti faydalı olur diye düşünüyorum. Sayın Davutoğlu’nun belirttiği sorumluluklarımızın arkasındayız. Çözüm sürecinde nereye geldiğimizi kendisi de biliyor, gizli kapaklı değil. Dolmabahçe görüşmesinin müzakere edilmesi ve PKK’nın müzakere yapması noktasına gelmiştik zaten. Seçim döneminde masa yok dediler, taraf yok dediler, çözüm süreci yok dediler. Çağrı aşamasına gelindiğinin Davutoğlu da farkındadır. Silahların bırakılması konusunda çağrı yapacak olan Sayın Öcalan’dır. Öcalan da İmralı da hazır bekliyor. Arkadaşlarımız  İmralı’ya gitmek için hemen başvuru yapacaklar. Buyrun yarın İmralı’ya gidiyoruz.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.