Demirtaş”kışkırtmayın Barış dili kullanın”

 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, insanların öldüğü ortamda konuşmanın bir anlamının olmadığını belirterek, “Biraz daha sağduyu ile hareket edilmeli, barış dili kullanılmalı. Bu sıkıntılı günlerde bunları aşabilmenin yolu siyasette..

Son Güncelleme: Whatsapp

 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, insanların öldüğü ortamda konuşmanın bir anlamının olmadığını belirterek, “Biraz daha sağduyu ile hareket edilmeli, barış dili kullanılmalı. Bu sıkıntılı günlerde bunları aşabilmenin yolu siyasette birbirini suçlamak değildir” dedi.

Demirtaş Halkevleri’ne yaptığı ziyaretin ardından gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Biz konuşurken insanlar ölüyorsa konuşmamızın ne anlamı var” diyen Demirtaş, “Biraz daha sağduyu ile hareket edilmeli, barış dili kullanılmalı. Bu sıkıntılı günlerde bunları aşabilmenin yolu siyasette birbirini suçlamak değildir. Ben kimseyi suçlamak ve zan altında bırakmak için açıklama yapmam. Birbirini suçlama üzerine güven oluşturulamaz. Ortada ciddi bir güvensizlik var. Bunun için ben AK Parti’deki bazı yetkilileri eğer çözüm ve barış konusunda yeniden çaba sarf etmek istiyorlarsa daha ciddi bir çaba sarf etmelerini özellikle rica ediyorum” dedi.

-“ÜLKEMİZİ BİRİLERİNİN HIRSI İÇİN FEDA EDEMEYİZ”-

Cumhuriyet Halk Partisi’nde de AK Parti’de de barışı isteyen herkesin sesini yükseltmesi çağrısında bulunan Demirtaş, “Ülkemizi birilerinin hırsı için feda edemeyiz. Halk bizi niye seçti? Halk bize oy verirken savaş çıksın da insanlar birbirini öldürsün diye mi oy verdi? Bakın ben açık çağrı yağıyorum; karşılıklı derhal silahlar durmalı. Toplumun barış isteğini öne çıkaralım. Zorlaştırmayalım kolaylaştıralım. Ben yurttaşlarımızdan el ele tutuşmalarını barış içinde, gönül gönüle hareket etmelerini rica ediyorum. Kışkırtıyorlar, hedef gösteriyorlar aldanmayın bunlara” açıklamasında bulundu.

-“YURTTAŞTAN DAHA FAZLA DOKUNULMAZLIĞIMIZ NİYE OLSUN Kİ?”-

Demirtaş, dokunulmazlık konusundaki soruyu yanıtlarken milletvekillerinin dilekçelerini dün hazırladıklarını ve bugün Meclis’e verecekleri belirtti. “Dokunulmazlık konusundaki düşüncelerimiz bellidir” diyen Demirtaş, şunları kaydetti:

“Seçim beyannamemiz, parti programımız okunursa orada biz dokunulmazlıkların zaten kaldırılmasını savunuyoruz. Yani yurttaştan daha fazla niye dokunulmazlığımız olsun ki. Söylediğimiz sözler kürsü dokunulmazlığı dışında yani ifade özgürlüğü dışında ona ihtiyaç duymuyoruz. Hırsızlık mı yaptık derhal yargılanmalıyız. Yolsuzluk mu yaptık derhal yargılanmalıyız. Vatandaşın parasını mı çaldık derhal yargılanmamız gerekiyor. Ne dokunulmazlığı biz dokunulmazlık zırhını falan istemiyoruz. Ama ayrımcılık yaparak değil. 550 milletvekili gidelim dokunulmazlıklarımızı kaldıralım. Bak yargıda onların elinde buna rağmen biz yargılanmaktan korkmuyoruz. Gelin, Davutoğlu da başta olmak üzere tüm milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldıralım.”

-“BARIŞ İNŞA ETMEK KOLAY BİR İŞ DEĞİL”-

Barışı inşa etmenin kolay bir iş olmadığını aktaran Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Evet zorlu süreçlerdir. Halk barış ister. Nereye giderseniz gidin yurttaşlarımız bütün bu ölümlerden, eylemlerden, silahtan rahatsızdır. Fakat halkın bu barış isteğini siyasette kurucu bir unsur olarak hayata geçirmek zordur. Koltuklarınızdan vazgeçebiliyor musunuz, yeri geldiğinde canınızdan vazgeçebiliyor musunuz? Bunu yapabilen siyasetçiler ancak barış kurabilirler. Aksi taktirde koltuk sevdasına, makam hırsına kapılmış olanlar barışın ne kadar kıymetli olduğunu anlayamazlar. (Yalçın Akdoğan) Dolamabahçe mutabakatı okunurken orada oturmuş bir bakandır. İsmi neden mutabakattır o zaman. Birbirimizi suçlayarak, birbirimizi zan altında bırakarak da bir yerlere varamayız. Yeniden çok hızlı derhal karşılıklı çatışmasızlık ve yeniden diyalog sürecini yaratmamız lazım. Bakın bu ülkenin evlatları yaşamını yitiriyor. Gençlerimiz ölüyorlar. Asker sivil, gerilla polis bunların hepsi bizim kardeşlerimiz bu toplumun insanları. Biran önce karşılıklı silahların susacağı karşılıklı demokratik bir basınç yaratmamız lazım. Bunun için çaba sarf eden her siyasetçiyle hareket etmeye hazırız. Partisi ve siyasi görüşü ne olursa olsun.”

Kılıçdaroğlu ile görüşme girişimleri olmadığını ancak bir araya gelip ülkenin içinde olduğu durumu konuşmak gerektiğini söyleyen Demirtaş, “Kılıçdaroğlu’nun da buna kapalı olduğunu düşünmüyorum. Önümüzdeki günlerde tabi ki bir araya gelmek gerekir” dedi.

Demirtaş, hakkında hazırlanan fezlekeye ilişkin ise “Hayırlısı olsun” demekle yetindi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.