Devrimci Uzun İşkencede Katledilişinin 40. Yıldönümünde Anıldı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Devrimci Uzun İşkencede Katledilişinin 40. Yıldönümünde Anıldı

Bu haber 19 Ocak 2021 - 18:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Devrimci Uzun İşkencede Katledilişinin 40. Yıldönümünde Anıldı

İşkencede Katlediliş Yıldönümünde Anıldı
12 Eylül’e Direnen Rizeli Devrimcilerden Ahmet Uzun…

Gençağa KARAFAZLI

Faşist 12 Eylül askeri darbesine direnirken, gözaltında alınan ve işkencede öldürülen Rizeli devrimcilerden Ahmet Uzun, ölümünün 40. yıldönümünde, mezarı başında anıldı.
Darbesi sonrasında, darbecilere karşı direnen ve daha sonra düzenlenen operasyonlarla gözaltına alındıktan sonra işkencede katledilen Devrimci Yol’un Karadeniz’deki önemli isimlerinden Ahmet Uzun, mezarı başında anıldı.
Rize’deki ‘Devrimci Yol’ hareketinin önde gelen isimlerinden olan Ahmet Uzun, 12 Eylül darbesi sonrası, darbeye direnen bir gurup arkadaşıyla direnişe geçmiş ve yaklaşık 4 ay sonra düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı.
Gözaltına alındıktan sonra yoğun ve çeşitli yöntemlerle işkence yapılarak katledilen Ahmet Uzun’un mezarı başındaki anmaya SOL Parti ve CHP üyeleri ile Ahmet Uzun’un arkadaşları da katıldı.
Darbenin ardından çeşitli bölgelerde ‘Askeri Cunta’ya karşı mücadele eden Ahmet Uzun, 14 Ocak 1981’de yapılan operasyonda arkadaşlarıyla birlikte yakalanarak gözaltına alınmış ve yapılan işkenceler sonrasında katledilmişti.
Rize ve çevresinde 12 Eylül faşist darbesi öncesinde toplumsal muhalefetin gelişmesinde önemli katkı ve emekleri olan Ahmet Uzun, uzun zamandır, katledildiği 16 Ocak’ta, arkadaşları tarafından, Rize Gündoğdu’nun Dağınıksu Köyündeki mezarı başında anılıyor.
Ahmet Uzun Kimdir?
1957 yılında Rize’de doğdu. Rize’de Devrimci Yol hareketinin ilk gönüllülerindendi.
12 Eylül öncesinde Pazar’ın kırsal kesiminde yürütülen örgütlenme çalışmalarının sorumluluğunu üstlenmişti. Bölgedeki çay üreticilerinin örgütlenmesinde, fabrika işgallerinde önemli rol oynadı.
12 Eylül’den sonra ise Rize kırsalında faaliyet yürüten Ahmet Uzun ve arkadaşları, iki gün süren takip ve çatışmanın sonunda yakalandı. Yakalanması ardından ağır işkencelere maruz kalan Ahmet Uzun, bu işkenceler sonucunda 16 Ocak 1981 günü gözaltında yaşamını yitirdi.
İşkencecilerin, ‘Hap içerek intihar etti’ raporu ardından Uzun’un babası otopsiye itiraz etti. Yapılan ikinci otopside Ahmet Uzun’un işkence ile öldürüldüğü kanıtlandı. İşkenceciler hakkında ise tüm çabalara rağmen yasal işlem yaptırılamadı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA