betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Diyarbakır, Newroz halayına durdu

 Günlerdir hazırlıkları yapılan Diyarbakır’da Newroz alanına gelen yurttaşlar Newroz halayına durdu Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)’nin organize ettiği Newroz kutlamaları bu yıl, Diyarbakır dahil 21 il..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Günlerdir hazırlıkları yapılan Diyarbakır’da Newroz alanına gelen yurttaşlar Newroz halayına durdu
Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)’nin organize ettiği Newroz kutlamaları bu yıl, Diyarbakır dahil 21 il ve ilçede gerçekleşiyor. 2002’den sonra Diyarbakır, ilk defa Olağanüstü Hal (OHAL) koşullarında Newroz’u (OHAL) kutluyor. Kutlamalar kent merkezinin 4 km. uzağındaki Nevruz Parkı’nda yapılıyor. Alanda yaklaşık 5 bin polis görev yapıyor. Newrozz kutlamalarına gidenler, çevresi bir gün önceden bariyerlerle çevrilen alana üst araması yapılarak alınıyor. 5 farklı noktada giriş yapılan alana sarı, kırmızı, yeşil renklerinin bir arada olduğu hiçbir bayrak, flama ve şal sokulmazken, alanda sadece HDP ve DBP bayraklarına ve üzerinde Kürtçe, Türkçe “Na” HAYIR yazılı bayraklara izin verildi. Hatice Kemer’in BBC Türkçe’de yer alan haberine göre, 33 yerde kutlama yapılması planlamıştı ancak valilikler, 21 Mart tarihleri dışında yapılacak kutlamalara izin vermedi. Bu yüzden 12 yerde kutlamalar iptal edildi.
KATILIM GEÇEN YILDAN YÜKSEK 
Diyarbakır’daki Newroz kutlamalarına katılım, güneşli havanın da etkisiyle bir önceki yıla göre yüksek. Katılımcılar alana kendi imkânlarıyla, bazıları davul ve zurnalar eşliğinde halay çekerek geliyor.Coşku yüksek olsa da, her yıl Newroz kutlamalarına geldiğini söyleyen Umut Akbaba’ya göre katılım düşük. Bir başka katılımcı da OHAL’den dolayı halkta bir korku olduğunu, yine de öğleden sonra alanın dolmasını beklediğini belirtiyor. 2016 Newroz’u Diyarbakır’da sokağa çıkma yasakları ve güvenlik operasyonların gölgesinde kutlanmıştı. HDP Mitingi, Suruç ve Ankara Garı saldırıları, katılımcıları meydanlardan uzaklaştırmış, yeni bombalı saldırıların yaşanması endişesi 2016 Newroz’una katılımı düşürmüştü. Devam eden çatışmalar da katılım ve coşkuyu azaltmıştı. lideri Abdullah Öcalan’ın mektuplarının okunduğu 2013 ve 2014 Newroz kutlamaları ise Diyarbakır’da meydanın gördüğü en büyük kalabalığa ve coşkuya şahit olmuştu. 1990’lı yıllarda OHAL koşullarında izinsiz Newroz kutlamaları yapılmıştı ancak ilk defa OHAL döneminde resmi izinli bir kutlama gerçekleşecek. Yüzbinlerce katılımcının buluştuğu Diyarbakır Newroz’u, hem siyasetçilerin hem de sanatçıların geçit törenine sahne oluyor. Diyarbakır Newroz’unun değişmez siması ve konuşmacılarından olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, belediye eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı tutuklu oldukları için bu yılki kutlamada yer alamayacaklar.
BAYDEMİR VE TÜRK’ÜN KONUŞMASI BEKLENİYOR 
Onların yerine Diyarbakır’ın eski belediye başkanı olan ve şimdi HDP’nin grup sözcüsü görevini yapan Urfa milletvekili Osman Baydemir ve görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk’ün katılımcılara hitap etmesi bekleniyor. Belediye başkanları yerine atanan kayyumların da ilk Newroz sınavı olacak. Önceki yıllarda belediye otobüsleri halkı ücretsiz kutlama alanına götürürken, bu yıl belediyenin Newroz kutlamaları için yapacağı hizmetler de merak ediliyor. Bir önceki günden itibaren Nevruz Parkı etrafında çok geniş bir alan polis bariyerleri ile çevrildi. Her yıl 12 olan alana giriş sayısı, bu yıl yediye indirilmiş durumda. Polislerin girişte kimlik ve üst araması yapacağı alanda, HDP de 300’e yakın kişiyi güvenlik amacıyla görevlendirdi. İl Emniyet Müdürlüğü, HDP ve DBP bayrak ve flamaları dışında başka herhangi bir bayrak, pankart ve flamanın alana sokulmasını yasakladı. Sahnenin olduğu platformda, yıllardır asılan Demirci Kawa’yı simgeleyen dev resim bu yılın yeni yasaklarından.
HDP’NİN REFERANDUM KAMPANYASININ NABZI TUTULACAK 
2017 Newroz’unun bu yılki sloganı olan ‘Newroz Direniş Ateşidir’ yazılarının yer aldığı pankartlar da dün sahneden indirilmişti. Yasaklanan afiş ve pankartlardan dolayı sahne de bu yıl sade olacak. Bu yılki kutlamalara gazetecilerin ilgisi yine çok yüksek; 463 yerli ve yabancı gazeteci Diyarbakır Newroz’unu izlemek üzere akreditasyon yaptı. Bunların içinde, Almanya’nın Hamburg kentinden gelen gazeteci Hinrich Schultze, Ofis semtinde halka Newroz davetiyeleri dağıtan HDP ve DBP’li yöneticilerini takip ederken, polisler tarafından durdurularak kısa süreli gözaltına alındı. Bu arada dün, Dicle Üniversitesi kampüsünde öğrencilerin yaptığı Newroz kutlaması polis müdahalesi ile sonuçlandı. referandum kampanyasının nabzının da tutulacağı bu yılki Newroz kutlamalarına katılımın gözaltı ve tutuklanma endişesinden dolayı önceki yıllara oranla düşük olması bekleniyor.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.