betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Diyarbakır’da binlerce kişi operasyonlar dursun çağrısı yaptı

 Silvan’da 10. güne giren çatışma ve operasyonlara tepki olarak Diyarbakır’da binlerce kişinin katılımıyla bir yürüyüş düzenlendi. Silvan’da operasyonların durdurulması istenen yürüyüşte müzakere masanın yeniden kurulması, savaş ortamının sonlandırılması çağrısında bulunuldu. ..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Silvan’da 10. güne giren çatışma ve operasyonlara tepki olarak Diyarbakır’da binlerce kişinin katılımıyla bir yürüyüş düzenlendi. Silvan’da operasyonların durdurulması istenen yürüyüşte müzakere masanın yeniden kurulması, savaş ortamının sonlandırılması çağrısında bulunuldu. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Silvan’a ses ver” çağrısı karşılık buldu, binlerce kişi HDP, DBP İl binaları önünde toplandı. “Çatışmalar dursun, müzakereler başlasın”, “Silvan onurdur, onuruna sahip çık” dövizlerinin taşındığı yürüyüşe, HDP Diyarbakır Milletvekilleri İmam Taşçıer, Ziya Pir, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak da katıldı. Kadın ve gençlerin yoğun olarak katıldığı yürüyüş boyunca düdükler ve ıslıklar çalındı. Koşuyolu Parkı’na kadar yapılan yürüyüşe ilçelerden de kitlesel katılımlar sağlandı. Binlerce kişinin katıldığı basın açıklaması adeta mitinge dönüştü. 

‘SARAY SAVAŞINA GEÇİT VERMEYECEĞİZ’

Silvan’da yaşamını yitiren yurttaşlar anısına saygı duruşunun yapıldığı açıklamada DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek Kürtçe yurttaşlara seslendi. Şimşek, “Bugün yüreğimiz Silvan’da atıyor. 7 Haziran’dan bugüne kadar iktidarın süren saldırıları köşk ve sarayları için sürdürülüyor. Kürt halkının mücadelesi bu katliam politikalarıyla sindirilmek isteniyor. Biz buna direneceğiz. Saray savaşına geçit vermeyeceğiz” diye konuştu. 

‘MÜZAKERE MASASI KURULMADIKÇA KARDEŞLİK TESİS EDİLMEZ’

Daha sonra konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, “Bu katliam gibi saldırıların nedeni seçimlerin ardından bir tane adamın çıkıp, beni başkan yaptırmazsanız size savaş açarım demesinin ardından gelişen durumdur. Biz buradan bir kez daha söylüyoruz. Seni başkan yaptırmayacağız” dedi. Yaşanan savaş halinin sonlandırılması gerektiğinin altını çizen Pir, “Buradan bir kez daha taleplerimizi söylüyoruz. Öncelikle Ankara’dakiler müzakere masasına geri dönmelidir ve önder Abdullah Öcalan’la masaya oturmaları lazım. Ve en önemlisi gerçek kardeşliğin tesisi için adımlar atmaktır. Bunun ilk adımı olarak da yeni sivil anayasanın kurulmasıdır. Öyle bir anayasa olmalı ki, insan onuru esas alınmalı, devlet onuru değil. Bu adımlar atıldığı takdirde kardeşliğin tesisi kurulacak. Eğer bu adımlar atılmazsa 35 günlük bebekten 75yaşına kadar insanlar öldürülmeye devam edecek. Tüm kamuoyu bu kardeşlik için çaba göstermelidir” diye konuştu. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.