DOKA’ HOPA LAZ BÖREĞİNE EL ATTI

HOPA’YI LAZ  BÖREĞİ İLE KALKINDIRACAKLAR DOKA’ HOPA LAZ BÖREĞİNE EL ATTI DOKA ‘Yerel Kalkınma, İstihdam ve Turizm değeri olarak Hopa Laz böreğinin üretimi ve pazarlaması’ projesini onayladı Hayati Akbaş Danıştay..

Son Güncelleme: Whatsapp

HOPA’YI LAZ  BÖREĞİ İLE KALKINDIRACAKLAR

DOKA’ HOPA LAZ BÖREĞİNE EL ATTI

DOKA ‘Yerel Kalkınma, İstihdam ve Turizm değeri olarak Hopa Laz böreğinin üretimi ve pazarlaması’ projesini onayladı

Hayati Akbaş

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Karadeniz Bölgesi’nde 8 ilin doğa harikası yaylalarını birbirine bağlayacak 2600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol Projesini durdurmasına karşın, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) projenin 2. etabı için bütçe ayırdığı ortaya çıkmıştı.

Bu gelişmeler sonrası Karadeniz bölgesindeki ekoloji örgütleri ve sivil toplum kuruluşları da “Yeşil Yol” Projesinin durdurularak Danıştay kararının uygulanması için kampanyalar düzenlemesinin ardından   “Yaylama Dokunma” Sloganı ile sosyal medyada eylemler başlatılmış ayrıca #yaylamadokunma hastagı ile de giderek yayınlamaya başlamıştı.

BÖREKLE TURİST ÇEKECEKLER

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası ve Hopa Halk Eğitimi Merkezi’nin ortak paydaş olarak Mahkeme kararlarına rağmen Yeşil yolun yapılması için bütçe ayıran DOKA’ya   sunduğu ‘Yerel kalkınma, istihdam ve turizm değeri olarak Hopa Laz böreğinin üretimi ve pazarlaması’ başlıklı proje yapılan değerlendirmeler sonucunda onaylandı.  

Ocak 2019 tarihinde 407 no.lu tescil numarası ile coğrafi işaret almış Hopa Laz Böreğinin sürdürülebilir ortak üretimi ve satışını amaçlayan ve bu proje ile Hopa Halk Eğitim Merkezi tarafından verilecek mesleki eğitim bağlamında Hopalı girişimci kadınlara ‘Muhallebici Kurs Programı’ çerçevesinde eğitim imkânı sağlayarak ilçede kadın girişimciliğinin özendirilmesi hedeflenmektedir.

Hopa (Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek ev sahipliğinde yapılan toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Aydın, Hopa Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Harun Yüce ve Hopa TSO Meclis Başkanı Gökhan Bıyıklı bir araya geldi. Toplantıda bundan sonra yürütülecek çalışmalar hakkında değerlendirmede bulunarak Hopa’ya hayırlı olması temennilerini dile getirdiler. 

Yapılan değerlendirmede Hopa Laz Böreğini tatmak ve satın almak isteyenler için Hopa’nın bir geçiş güzergâhı oluşturacağı, böylelikle ilçenin turizm kapasitesi arttırılarak yerel ekonominin de canlanmasının beklendiği ifade edildi.”

Şimdi gözler DOKA’nın destek verdiği Laz böreği üretimi projesiyle Hopa’nın ekonomisine ve Turizm kapasitesini ne kadar artıracağı beklentisine dönük.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.