EĞİTİM SEN, GİRESUN ŞUBESİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ HAZIRLADIĞI YENİ MÜFREDAT TASLAĞINI PROTESTO ETTİ.

(GİRESUN) Eğitim Sen Giresun şube başkanı Yıldıray Bıçak, “. Kamuoyunda bir haftadır müfredat değişiklikleri ile ilgili ders programlarındaki tekil örnekler tartışılıyor. Oysa asıl dikkat edilmesi gereken bu değişikliğin siyasal ve ideolojik..

EĞİTİM SEN, GİRESUN ŞUBESİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ HAZIRLADIĞI YENİ MÜFREDAT TASLAĞINI PROTESTO ETTİ.
Son Güncelleme: Whatsapp

(GİRESUN) Eğitim Sen Giresun şube başkanı Yıldıray Bıçak, “. Kamuoyunda bir haftadır müfredat değişiklikleri ile ilgili ders programlarındaki tekil örnekler tartışılıyor. Oysa asıl dikkat edilmesi gereken bu değişikliğin siyasal ve ideolojik yönüdür” dedi.

GENÇAĞA KARAFAZLI-SÜMEYYE ÇELİK

“ASIL DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BU DEĞİŞİKLİĞİN SİYASAL VE İDEOLOJİK YÖNÜDÜR.”

Siyasi iktidarın bir kez daha eğitim müfredatına ilişkin yeni değişiklik taslağı hazırlamasına Eğitim sen Giresun şubesi tepki gösterdi. Eğitim Sen üyesi öğretmenler Giresun, Atapark meydanında toplanarak Milli eğitim bakanlığının müfredatla ilgili yeni eğitim taslağını protesto etti. Basın açıklamasını Giresun eğitim Sen şube başkanı Yıldıray Bıçak okudu . , “Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), daha önce 2006 ve 2017 yıllarında zaten iki kez müfredatı değiştirmişti. Aynı iktidar bir kez daha eğitim müfredatına ilişkin yeni değişiklikler hazırlayıp taslak halinde geçtiğimiz cuma günü yayınladı. Kamuoyunda bir haftadır müfredat değişiklikleri ile ilgili ders programlarındaki tekil örnekler tartışılıyor. Oysa asıl dikkat edilmesi gereken bu değişikliğin siyasal ve ideolojik yönüdür. Normalde müfredat değişikliği yapılırken konunun bütün yönleriyle, bilim insanları, eğitim bilimcileri ve eğitim sendikalarının katılımıyla ve yapılacak değişikliğin çeşitli yönleriyle tartışılarak belirlenmesine özen gösterilir.” Dedi.

MEB’in öncelikli hedefi eğitim müfredatı ve ders kitapları üzerinden iktidarın siyasal ideolojisinin açık ve gizli (örtük) olarak öğrencilere aktarılmasıdır. Müfredat taslağının başlığının “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” olarak belirlenmiş olması bu tespitimizi doğrulamaktadır. Çünkü “Türkiye yüzyılı” ifadesi ile AKP’nin seçim söylemini bu çalışmaya taşımak ve “Eğitim” sözcüğü yerine “ Maarif” sözcüğünü kullanmak bir parti siyasetinin ve ideolojisinin açık itirafıdır.

“EĞİTİM SİSTEMİNDE YAŞANAN DİNSELLEŞME KUŞATMASININ EN SON VE EN TEHLİKELİ AŞAMASINI OLUŞTURMAKTADIR.”

Ülkeyi ve gelecek nesilleri yakından ilgilendiren eğitim müfredatı gibi bir konuda, hiçbir ortaklaşmaya başvurmadan eğitim müfredatının siyasal ve ideolojik olarak iktidara yakın çevrelerin müdahalesiyle içerik olarak daha da geriye götürülmesi, bize göre bilime, laikliğe ve aydınlanma düşüncesine karşı adeta bayrak açmadır.

MEB’in ÇEDES ve benzeri projeler ve protokoller üzerinden eğitim sistemi içine faaliyet alanı açtığı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yanı sıra iktidarla ekonomik ve siyasal bağları olan dini vakıf ve cemaatler tarafından doğrudan iktidar desteği ile tıpkı bir örümcek ağı gibi bütün eğitim sistemini kuşatmış durumdadır. Yeni müfredat değişiklikleri okullar başta olmak üzere eğitim sisteminde yaşanan dinselleşme kuşatmasının en son ve en tehlikeli aşamasını oluşturmaktadır.

AKP’nin toplum tahayyülünde istediği insan modelinin nedenli çağın gerisinde ve bilimsel gerçeklerle örtüşmediğini de eğitim alanında sicilinin ne denli bozuk olduğunu da bu dönemde yaşadığımız süreçten de biliyoruz. Dolayısıyla çocuklarımızın eğitiminde telafisi güç olumsuzluklar yaratacak bu müfredat değişikliği kabul edilemez. Eğitim Sen olarak eğitim müfredatı olmaktan çok siyasi iktidarın siyasal-ideolojik hedeflerini gözeten, tek adam rejiminin yaratmaya çalıştığı toplum modelini temel alan, laiklik ve bilim karşıtı yeni müfredatı reddediyoruz.

Bilimsel, sanatsal, estetik açıdan sığ, büyük ölçüde dini kural ve referanslara dayanan bir dilin kullanıldığı yeni eğitim müfredatının çocuklarımıza/öğrencilerimize verebileceği hiçbir şey yoktur. Eğitim müfredatı, öğrencilere yaşamı bir bütün olarak kavramayı hedefleyen, çocuk ve gençlerin çok yönlü gelişimlerine hizmet edecek öğrenme yaşantılarını içeren laik ve bilimsel bir içerikte olmak zorundadır.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.