Eğitim Sen Samsun: İnsanca yaşamak istiyoruz

Samsun Eğitim Sen Şube Başkanı Arzu Topaloğlu eğitim ve bilim emekçilerinin insanca yaşama ve sağlıklı koşullarda çalışma taleplerini dile getirdi. Dünya Öğretmenler Günü’ne dair açıklama yapan Samsun Eğitim Sen Şube..

Eğitim Sen Samsun: İnsanca yaşamak istiyoruz
Son Güncelleme: Whatsapp
Samsun Eğitim Sen Şube Başkanı Arzu Topaloğlu eğitim ve bilim emekçilerinin insanca yaşama ve sağlıklı koşullarda çalışma taleplerini dile getirdi.

Dünya Öğretmenler Günü’ne dair açıklama yapan Samsun Eğitim Sen Şube Başkanı Arzu Topaloğlu eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekerek, eğitim ve bilim emekçilerinin insanca yaşama ve sağlıklı koşullarda çalışma taleplerini dile getirdi.

Türkiye ekonomisinde yaşanan krizlerin sayıları bir milyonu aşan eğitim ve bilim emekçisinin çalışma ve yaşam koşullarını ciddi anlamda olumsuz etikilediğini belirten Topaloğlu “Öğretmenlerin, hizmetli ve memurların aldıkları maaşlar, yapılan işin önemi ve niteliği açısından bakıldığında, insanca yaşam seviyesinin yanına bile yaklaşamamaktadır. 1 ABD dolarının ortalama 1.81 TL olduğu 2012 yılında 1.769 TL aylık alan 9. derece 1. kademedeki bir öğretmen maaşıyla 977 ABD doları alabiliyorken, bugün aynı derece ve kademede 4 bin 960 TL alan bir öğretmenin dolar bazında aldığı maaş 560 ABD doları (1 $=8,86 TL) seviyesine inmiştir. Son 10 yılı temel aldığımızda 9/1 derecedeki bir öğretmenin maaşındaki aylık kayıp, dolar bazında 417 ABD doları (3.695 TL) olmuştur. Bu rakam son on yılda satın alım gücünde yaşanan azalmanın boyutlarını açıkça göstermektedir. Benzer bir şekilde 2012 yılında 9/1 derecedeki bir öğretmen maaşı ile 10 çeyrek altın, 2013 ve 2014’te 14 çeyrek altın alabiliyorken, şu anda aynı derecedeki öğretmen aldığı maaş ile 6 çeyrek altın alabilmektedir.” dedi.

Topaloğlu, eğitim ve bilim emekçileri, öğretmenler, akademisyenler, yardımcı hizmetliler, memurlar, idari ve teknik personel ile büyük bir bütün olduğunu ve ayrım gözetmeksizin bütün eğitim ve bilim emekçilerinin sorunlarının çözülmesini istedi.

“HAKLARIMIZ VE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrı yapan Topaloğlu, “ILO ve UNESCO tarafından 5 Ekim 1966’da kabul edilen ve Türkiye tarafından da imzalanan ‘Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın eksiksiz hayata geçirilmesidir. Başta 3600 ek gösterge olmak üzere, ekonomik, sosyal, mesleki, özlük haklarımızla ilgili taleplerimiz kabul edilmelidir.  Türkiye’nin dört bir yanında fedakârca görev yapan öğretmenleri, eğitim ve bilim emekçilerini mesleğine ve haklarına yönelik saldırılara, krizin faturasının sırtımıza yıkılmasına karşı birlikte mücadele etmeye, haklarımıza ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz. Eğitim Sen olarak, bizlere dayatılan her türlü haksız ve hukuksuz uygulamanın eğitim ve bilim emekçilerinin birleşik, örgütlü mücadelesiyle kırılabileceğine inanıyor, yaşadığımız tüm baskılara ve olumsuzluklara rağmen öğretmenlerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.” dedi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.