EMEP, “Bir an önce Fındık Fiyatını Belirleme Komisyonu kurulmalı.”

Emek Partisi Ordu İl Örgütü Tarım Komisyonu Başkanı Bahri Dinç, “Fındık fiyatı üreticileri memnun eder biçimde belirlenmeli.” diyerek fiyatın belirlenmesi için komisyon kurulmalı çağrısı yaptı. COŞKUN ÖZBUCAK Emek Partisi Ordu..

EMEP, “Bir an önce Fındık Fiyatını Belirleme Komisyonu kurulmalı.”
Son Güncelleme: Whatsapp

Emek Partisi Ordu İl Örgütü Tarım Komisyonu Başkanı Bahri Dinç, “Fındık fiyatı üreticileri memnun eder biçimde belirlenmeli.” diyerek fiyatın belirlenmesi için komisyon kurulmalı çağrısı yaptı.

COŞKUN ÖZBUCAK

Emek Partisi Ordu İl Örgütü Tarım Komisyonu Başkanı Bahri Dinç, “Ortaya konuşulan fındık fiyatı talebi de iktidarın açıklayacağı fiyatı beklemek de üretici köylülerin mağduriyetine ilaç olmadı, olmayacak. Tarım-fındık politikası nasıl olacağı tartışılmalı ve üreticilerin her yıl yaşadıkları bilinmezlik ortadan kaldırılmalı. Ancak bu tartışmalar sürerken acil olan öncelik yeni sezonun fındık fiyatının ne kadar olacağının belirlenmesidir. Fındık fiyatını baskılamak için TMO’nun ucuza fındık sanmasınlar ve rekolte üzerinden oynanan oyunları biliyoruz. Fındık fiyatının ne kadar olacağın belirlenme yetkisi iktidara da tüccar ve ihracatçılara da bırakılamaz. Bu zamana kadar maliyet, taban fiyat olarak açıklandı ancak tavan fiyata dönüştü.” diyerek yaşanmışlıkları anlattı.

Üretici taraf olmalı
Dinç, üreticilerin ürünü ve emeği için fiyat belirlenmesinde taraf olmasının şart olduğunu belirterek, “Yıllarca aynı oyun oynanıyor, buna karşı da her yıl aynı uyarıları yapıp çözüm önerilerini dile getiriyoruz. Yapılacak olan ilk iş, “fındık fiyatını belirleme komisyonunun” kurulmasıdır. Kurul önce maliyeti belirlemeli ki fiyatın ne kadar olacağını tartışalım. Kurul, fındık üreticilerinin örgütlerini de kapsamalıdır. İlk adım bu olmalıdır.
Artık sessizlik bozulmalı, bekleyen değil; talepleri için mücadele eden olmalıyız. Partilerin çağrıları olabilir ancak Emek Partisi olarak üretici köylü odaları, sendikaları, dernekleri; muhtarlar özne olmalılar. Ortak iradenin böyle dile getirilmesini önemsiyoruz. Her koşulda parti olarak üretici köylünün emeği ve ürünün değerinin alınması için mücadele edeceğiz.” dedi.

İktidar sermayeden yana
Bu zamana kadar hükümetlerin tarım ve gıda şirketleri lehine kararlar aldığını vurgulayan Dinç, “İktidarın tarım ve gıda şirketlerinin bir dediğini iki etmediğini bilerek adım atmalıyız. Kapitalist sistem, üretici köylülerin değil, sermaye gruplarının isteğine göre işliyor. Sermayedarlar ürettiklerinin fiyatlarını belirlerken üretici köylü belirleyemiyor. Bu sistem değişmelidir. Değişme, üretici köylünün mücadelesiyle olacaktır.
Bunlar gerçekler. Ancak iktidarın yapacağı bellidir. Her yıl aynısı oldu. Buğday ve çay üreticileri mağdur edildi. Tarım ve gıda şirketlerinin dediği oldu. Fındıkta da aynısı olmaması için birlikte olmalıyız, sesimizi yükseltmeliyiz.” dedi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.