EMEP “Laiklik ve demokrasi bir bütündür” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

EMEP “Laiklik ve demokrasi bir bütündür”

Bu haber 16 Temmuz 2023 - 12:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.
EMEP “Laiklik ve demokrasi bir bütündür”

EMEP, “Laiklik inançların da güvencesidir.”
ORDU-COŞKUN ÖZBUCAK
Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in “Kız okulları kurmak gerekirse kurulur.” açıklamasına tepki göstererek, “Yarım yamalak uygulanan laiklik de rafa kaldırılmak isteniyor, laiklik her inanç için güvencedir.” dedi.
Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, laikliğin gerçek anlamıyla uygulanması için mücadele ettiklerini vurgulayarak, “Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in açıklaması sonrası HÜDAPAR, BBP yetkililerinin açıklamalarıyla seçim öncesi HÜDAPAR ve YRP yetkililerin açıklamalarını ve AKP’nin uygulamalarını birleştirdiğimizde kadınların eğitimden sosyal yaşamda nasıl uzaklaştırılmak istendiğini anlayabiliyoruz. Tehlike büyük. Yarım yamalak olan laiklik bile çöpe atılıyor ve şeriat kuralları egemen yapılmak isteniyor.” dedi.
Laiklik ve demokrasi bir bütündür 
Poyraz Emek Partisi il binasında yaptığı açıklamasında, “Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in “Kız okulları kurmak gerekiyorsa kurulur” açıklaması niyeti ortaya koyan ve tepki ölçmeye yöneliktir. Laik yaşam demokrasiyle bütündür ve inanan inanmayan; her tür inancın da güvencesidir. Laiklik, inançlara yasak getirmez. İnançlar arasında ayrımcılığı önler. İsteyen istediği inancı istediği gibi yaşayabilir. Tek koşul, devlet desteği olmadan ve başka inançları baskılamadan. Bu nedenle laiklik aslında inançlarında bir güvencesidir. Laiklik karşıtı söylemler aslında bir inanç grubunun tüm inanç gruplarını baskı altına almak ve kendi kurallarına göre yaşamaya zorlama isteklerinin dışa vurumudur. Bu nedenle kadınların eğitimine, yaşam biçimine müdahale anlamına gelen açıklamaları şiddetle kınıyoruz ve laik, demokratik bir yaşam biçiminin güvencesi olan demokratik halk iktidarı mücadelemiz sürecektir.” dedi.
Karma eğitim olmazsa olmaz
Poyraz, eğitimdeki eşitsizliğin kaynağının karma eğitim olmadığını belirterek, “Eğitimde kalitenin düşmesi AKP iktidarının uygulamalarıdır. Bilimsel, laik ve kamucu anlayıştan uzaklaşılması kaliteyi düşürdüğü gibi eğitimde özelleşmeyi de belirleyici hale getirmiştir. Bu nedenle karma eğitim vaz geçilmezdir. Kız öğrencilere ayrı okul, yarın başka bir uygulamanın ön adımı olacaktır. Tarikatların okullarda egemen hale getirilme girişimleri de bu zihniyetin amacını ortaya koymaktadır. Emek Partisi olarak bilimsel, laik, demokratik eğitimden ödün vermeyeceğiz. Herkesi birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA