betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

EMEP,”Kapitalizm, gölgesini satamadığı ağacı keser”

Emek Partisi Ordu İl Örgütü Tarım Komisyonu Başkanı Bahri Dinç, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, yaşam alanlarının metalaştırılarak maden ve enerji şirketlerinin talanına açıldığını söyledi. COŞKUN ÖZBUCAK..

EMEP,”Kapitalizm, gölgesini satamadığı ağacı keser”
Son Güncelleme: Whatsapp
Emek Partisi Ordu İl Örgütü Tarım Komisyonu Başkanı Bahri Dinç, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, yaşam alanlarının metalaştırılarak maden ve enerji şirketlerinin talanına açıldığını söyledi.
COŞKUN ÖZBUCAK
Emek Partisi Ordu İl Örgütü Tarım Komisyonu Başkanı Bahri Dinç, “Kapitalizm, gölgesini satamadığı ağacı keser.” sözünün bugün açısından somut bir gerçeklik olduğunu belirterek, “5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlamaları yerini yaşanan ekolojik yıkımların gözler önüne serildiği bir güne bıraktı. Dereler, ormanlar, tarım arazileri, denizler maden ve enerji şirketlerinin pazarı haline getirildi. Kapitalist kuralları uygulayan AKP iktidarı talanın ve yağmanın önündeki tüm engelleri çıkardığı yasa ve yönetmeliklerle ortadan kaldırmaya devam ediyor. İklim değişikliğini artıran uygulamalarla ormanlar yok ediliyor. Tarım alanları azalıyor. Gıda güvenliği ve sorunu yaşanıyor. Dereler kurutuluyor. Yaşanan tam anlamıyla ekolojik yıkım olmaktadır. Sermaye grupları kazanırken geleceğimizi kaybediyoruz.” dedi.
Ordu yok ediliyor
Ülke genelinde yaşanan ekolojik yıkımın ilimizde de fazlaca yaşandığına dikkat çeken Dinç, “İlimizin yüzde 74’ü maden sahası olarak ruhsatlandırıldı. Ruhsatlar bir bir uygulama alanı olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca enerji şirketleri HESİ GES, RES projeleriyle tarım alanlarını, ormanları, meraları, yaylaları tehdit etmeye başladı. Denizlerimiz dolduruluyor. Şehir içi tamamen betonlaştı. Boztepe, Betontepe oldu. Dün Çevre Günü kutlama gününden yıkımın gözler önüne serilme gününe dönüştü. Yeşil Ordu yok oluyor. Emek Partisi olarak ekolojik yıkımın nedeni olan kapitalizm yok olmadıkça doğamızı, yaşam alanlarımızı koruyamayacağımızı söylüyoruz. Ormanlarımızı, derelerimizi, tarım arazilerini, yaylaları, meraları koruma mücadelesini sürdüreceğiz. Mücadele edilmediğinde nefes alacağımız yer kalmayacak.” dedi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.