EMEP,”Maliyet ve enflasyon hesabı yapmadan öylesine fiyat belirlemek doğru yöntem değil”

Emek Partisi Ordu İl Örgütü Tarım Komisyonu Başkanı Bahri Dinç, her yıl oynanan rekolteyi yüksek gösterme ve fiyat düşürme operasyonuna yeniden başlanıldığını belirterek tepki gösterdi. COŞKUN ÖZBUCAK             Rekoltenin yüksek..

EMEP,”Maliyet ve enflasyon hesabı yapmadan öylesine fiyat belirlemek doğru yöntem değil”
Son Güncelleme: Whatsapp

Emek Partisi Ordu İl Örgütü Tarım Komisyonu Başkanı Bahri Dinç, her yıl oynanan rekolteyi yüksek gösterme ve fiyat düşürme operasyonuna yeniden başlanıldığını belirterek tepki gösterdi.

COŞKUN ÖZBUCAK

            Rekoltenin yüksek olacağı tartışmalarının başlatıldığına dikkat çeken Emek Partisi Ordu İl Örgütü Tarım Komisyonu Başkanı Bahri Dinç, “Artık bıkkınlık veren ve her yıl yinelenen rekoltenin yüksel gösterilme çabasına fındık fiyatlarının düşürülmesi de eklenince aynı oyunu yeniden izleyeceğimizi gördük. Bu oyunu bozmak zorundayız. Şu an rekoltenin ne kadar olacağının belirlenme şansı yok. Temmuz ayında yaşanabilecek bir kuraklık her şeyi altüst eder. Yine fındık fiyatının düşürülmesi yeni dönemin fiyatını baskılama olarak kullanılacak.” dedi.

           Oyuna gelmeyelim

Dinç açıklamasında üreticilere ve örgütlerine uyanık olma çağrısı yaparak, “Algı yaratılmak isteniyor. Yapay tartışmalarla üreticileri etkilemeye çalışıyorlar. Emek Partisi olarak her yıl olduğu gibi yine vurguluyoruz ki, algı yaratmaya çalışanlar yalancı çoban gibiler. Rekolte yüksekliği ve fiyat düşürme oyununu teşhir edeceğiz. Fındık üreticileri lehine politikaların geliştirilmesi için sesimizi yükselteceğiz, üreticilerin de seslerini yükselmelerinin kaçınılmaz olduğunu bir kez daha söylüyoruz.” dedi.

Fiyatı bugünden tartıştırmayalım

            Fındık fiyatlarının bilerek düşürüldüğünü belirten Dinç, “Fındık fiyatını bilerek düşürüyorlar. TMO’nun fındık politikası da buna hizmet ediyor. Kimi kurum temsilcileri gelecek sezon için fındık fiyatı açıklaması yapıyorlar. Bu doğru değil. Maliyet ve enflasyon hesabı yapmadan öylesine fiyat belirlemek doğru yöntem değil. Şu an fındık fiyatını belirleme yönteminin nasıl olması gerektiği üzerinde baskı yapmak zorundayız. Fiyat belirleme yöntemi yasal güvenceye alınmalıdır. Üretici temsilcilerinin de olduğu komisyonda maliyet, enflasyon gibi kalemler dikkate alınarak fiyat belirlenmeli. Ayrıca her ay enflasyon farkı fiyata dahil edilmelidir.” dedi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.