Erdoğan yerel seçimlerde bu partilere muhtaç - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Erdoğan yerel seçimlerde bu partilere muhtaç

Bu haber 14 Aralık 2023 - 11:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Erdoğan yerel seçimlerde bu partilere muhtaç

Cumhur İttifakının yerel seçimlerde iş birliğine ilişkin çalışmaların bu hafta tamamlanması bekleniyor. AKP ve MHP heyetleri büyükşehir, il ve ilçelerdeki seçim iş birliği çalışmalarında son düzlükte.

Birkan BULUT
Evrensel-Ankara

Cumhur İttifakında yerel seçim çalışmalarındaki ortaklığın çatısı hazır. AKP ve MHP 30 büyükşehirde ortak girme, diğer illeri de birlikte planlama konusunda anlaştı. İstanbul’u 13 bin farkla kaybettiği 2019 travmasının yeniden yaşamak istemeyen Erdoğan’ın, Yeniden Refah ve HÜDA PAR’a desteklerinin çok üzerinde tavizler verebileceği belirtiliyor.

Cumhur İttifakının yerel seçimlerde iş birliğine ilişkin çalışmaların bu hafta tamamlanması bekleniyor. AKP ve MHP heyetleri büyükşehir, il ve ilçelerdeki seçim iş birliği çalışmalarında son düzlükte. 26 Ekim’de bir araya gelen heyetler, dün 10. toplantısını da gerçekleştirdi. Toplantıda 30 büyükşehirde ortak aday çıkarma, 51 ilin merkez ilçelerinde de seçimlere ortak girme konusunda anlaşıldı. Ancak heyetlerin yaptığı çalışmalarda son sözü Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli söyleyecek.

ÜÇ BÜYÜKŞEHİRDE YİNE MHP’Lİ ADAY

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Aralık’tan sonra adayları peyderpey açıklanacağını belirtse de ittifak pazarlıkları ve adayların netleşmesinin ocak ayına sarkabileceği ifade ediliyor. Ancak son toplantı itibarıyla Manisa, Adana ve Mersin’de yine MHP’nin adayıyla seçime gidilmesi, diğer 27 büyükşehirde ise AKP adayının desteklenmesi yönünde ortaklaşıldığı ifade ediliyor. Önceki yerel seçimde bu üç şehirdeki MHP’li adaylarından sadece Manisa’daki kazanmıştı.

MUHALEFET KAZANMASIN DİYE İÇ REKABET

AKP ve MHP’nin geçen seçim yarışıp muhalefete kaptırdığı Kırşehir’de adayın iyi belirlenmesi üzerine konuşuluyor. Öte yandan geçen yerel seçimde Karaman, Aksaray, Bartın gibi AKP’nin MHP’den yüzde en fazla yüzde 1 oy farkla seçildiği illerde yarış veya iş birliği mi yapılacağı bu hafta netleşecebilir. Cumhur İttifakının ortakları bu illerde yarışsa da AKP’de bu süreç “Özellikle MHP’nin oylarının İyi Parti’ye veya CHP’ye kaymaması, muhalefetin kazanmaması için” diye ifade ediliyor. Nitekim birbirine yakın oranda oy alan AKP ve MHP’ye destek bu illlerde yüzde 70’lere varıyor.

OY FARKI AZ, TALEPLER BÜYÜK

Cumhur İttifakında yüzde 50+1 tartışması AKP-MHP arasında yaşansa da, iktidar barajı geçemeyen küçük ortakların desteğine ihtiyaç duymaktan da rahatsız. Özellikle son İstanbul yerel seçimlerinin ilk turunun 13 bin farkla kaybedilmesi, megakentteki her bir oyu değerli kılıyor. Bu nedenle bazı siyasi parti ve çevrelerin, güçlerinin çok üzerinde taleplerde bulunması, AKP’deki yüzde 50+1 pişmanlığının sebeplerinden birini oluşturuyor. Örneğin sadece Ankara ve İstanbul’da ittifak olabileceğini açıklayan Yeniden Refah Partisi de buna dayanarak iddialı olduğu bazı il ve ilçelerde kendisinin desteklenmesini istiyor. Dün Erdoğan ile görüşen HÜDA PAR’ın listesinde ise Kürt illerindeki kimi belediyeler bulunuyor.

BÜYÜKŞEHİR İDDİASI

NTV’nin haberine göre Yeniden Refah Partisi Fatih Erbakan’ın, üç büyükşehirde AKP’yi destekleme karşısında  bir büyükşehir belediyesinin yönetimine talip olduğu iddia edildi. Buna göre Erbakan, Erdoğan’a Bursa ve Malatya gibi illeri işaret etti. (HABER MERKEZİ)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA