Erdoğan’ın çay fiyatına üretici meclislerinden sert tepki - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Erdoğan’ın çay fiyatına üretici meclislerinden sert tepki

Bu haber 04 Mayıs 2023 - 16:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Erdoğan’ın çay fiyatına üretici meclislerinden sert tepki

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Rize’de yaptığı mitingde bu yılki yaş çay alım fiyatını da açıkladı. Erdoğan’ın yüzde 64 artışla diyerek ‘müjdelediği’ alım fiyatı 11 lira 30 kuruş çay üreticilerinin tepkisine neden oldu.

GENÇAĞA KARAFAZLI-EMRE KOÇ

Çay ürütücüleri “Erdoğan’ın açıkladığı fiyatı kabul etmiyoruz. Bizi yok sayanları bizde sandıkta yok sayacağız gereken dersi vereceğiz. Ekeneğimize çayımıza ÇAYKUR’umuza sahip çıkacağız”

Çay üreticisi meclisleri 27 Nisan’da Rize Pazar’da gerçekleştirdikleri basın açıklamasında çay alımındaki taban fiyat taleplerini destekleme dahil 1 kilo yaş çayın 18 lira olmasını istemişlerdi. Erdoğan ise dün Rize mitinginde yaş çay alım fiyatını, destek ödemesiyle birlikte kilo başına 11 lira 30 kuruş olarak açıkladı. Erdoğan’ın açıkladığı fiyatı yeterli bulmayan Çay üreticileri meclisi üyeleri Rize’nin Pazar ilçesi Cumhuriyet meydanında Erdoğan’ın açıkladığı çay fiyatını protesto etti. Üreticiler var olan hayat pahalılığı karşısında çayın en az 18 TL olmasını bir kez daha haykırdı. Üreticiler ayrıca açıklanan fiyatın yeniden revize edilmesi ve yeniden fiyat belirlenmesi çağrısında bulundu.

Pazarda gerçekleşen protesto eyleminde yapılan basın açıklamasını çay üreticileri meclisi adına çay üreticisi Recep Memişoğlu okudu “Biz ‘Çay Üreticileri Meclisi’ olarak 27 Nisan’da bu meydanda basın açıklaması ile kamuoyuna Taban fiyat talebimizi 17+1=18 lira olarak açıklamıştık. Ki bu fiyatın, üreticinin girdi fiyatları, enflasyon ortamı ve temel tüketim maddelerinin aşırı artması sonucunda haklı olarak böyle belirlemiştik.

“BU PAHALILIKTA KENDİ TARLAMIZDA YARICI BİLE OLAMAYACAĞIZ”

Dün, 3 Mayıs’ta Rize’de Erdoğan, yaş çayın fiyatını 11+0,30=11,30 lira olarak açıklamıştır. Bu fiyat, üreticinin beklentilerinin çok çok altında kalmıştır. Temel tüketim maddelerinin yüzde 300’lerin üzerinde arttığı, bir ton gübrenin 12500 lira olduğu, günlük yevmiyenin 1000 lira, bir ton çay toplatmanın 3500-4000 lira olacağının söylendiği ortamda; Biz Çay üreticileri olarak kendi tarlamızda yarıcı bile olamayacağız. Bir çay toplama bezinin 20-40 lira aralığında olduğu ve tüm çay toplama ara ekipmanların aşırı arttığını biliyoruz, yaşıyoruz.

“ERDOĞAN’IN AÇIKLADIĞI FİYATI KABÜL ETMİYORUZ BİZİ YOK SAYANLARA SANDIKTA DERSİNİ VERECEĞİZ”

Çay Üreticileri Meclisi’ olarak diyoruz ki;

Biz Erdoğan’ın açıkladığı 11,30 lira fiyatı kabul etmiyoruz, protesto ediyoruz. Bu fiyat üreticinin hiç beklemediği, yandaş üreticiyi dahi memnun etmediği bir fiyattır. Bizi yok sayanları, bizde sandıkta gömeceğiz, gereken dersi vereceğiz. Hakkımız olanı talep etmekten hiçbir zaman geri durmayacağız. Çay Taban Fiyatı 18 Lira Olmalı. Çayımıza, Emeğinize Sahip Çıkıyoruz. ÇAYKUR Halkındır Satılamaz. Susma, Haykır Sandıkta Dersini Vereceğiz.”.

Çay üreticileri eylemde “Çayda taban fiyat uygulansın, sözleşmeli üreticilik ve taban fiyat kırmızı çizgimizdir, tencere kaynamıyor TOGG’ dan banane, üretici çayına geleceğine sahip çık” sloganların yer aldığı yazılı dövizler taşıdı.

Çay üreticileri Erdoğan’ın açıkladığı çay fiyatını beğenmediklerini ifade etti. Bir çay üreticisi bir kadın “Neyini beğendik ki bunu beğeneceğiz. Neyini beğenelim güzel bir şey yapıyor mu? Üç kilo çay satıp bir kilo soğan alamıyoruz.”

“Memnun değilim. En azından 18-20 TL olması gerekirdi. Kurban bile kesemeyeceğiz bu sene.”

“Hiç memnun değilim, her şey almış başını gidiyor. İnsanların bir sosyal hayatı yok. Anneler çocuklarına harçlık veremiyor, söylenecek çok söz var. Hiçbir şeyden memnun değiliz.”

“Biz 15 TL bekliyorduk çaya çok düşük zam verdi.”

“Adalet yok, kendilerini düşünüyorlar sadece, adalet yok.”

“Çok düşük bir fiyat. Fiyatı hiç beğenmedik, ayın onunda Ekrem İmamoğlu Rize’ye geliyor, istediğimiz fiyatı verir ona güveniyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA