betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

“EVİMİZ ATÖLYE” PROJESİ İLE MERSİNLİ KADINLAR ÜRETİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Gönüllüler Şube Müdürlüğü’nün koordinesinde ‘Elde Var Yetenek, Evde Var Ekmek’ sloganıyla yürütülen  ve Mersinden Kadın Kooperatifi’nin paydaşı olduğu “Evimiz Atölye” projesinin 9’uncu durağı Akdeniz ilçesi Gündoğdu Mahallesi..

“EVİMİZ ATÖLYE” PROJESİ İLE MERSİNLİ KADINLAR ÜRETİYOR
Son Güncelleme: Whatsapp

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Gönüllüler Şube Müdürlüğü’nün koordinesinde ‘Elde Var Yetenek, Evde Var Ekmek’ sloganıyla yürütülen  ve Mersinden Kadın Kooperatifi’nin paydaşı olduğu “Evimiz Atölye” projesinin 9’uncu durağı Akdeniz ilçesi Gündoğdu Mahallesi oldu. Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, “Kadınlar ürettikçe mutlu oluyorlar. Evde gizli kadın iş gücünün ekonomik değere dönüşmesi ve kadınların sosyalleşmesi açısından çok önemli olan Evimiz Atölye projesi artarak devam edecek” dedi.

Kent genelinde birçok ilçede ve onlarca mahallede sürdürülen projeye Akdeniz ilçesi Gündoğdu Mahallesi de eklendi. Büyükşehir Belediyesi’nin gönüllü eğitmenlerinin verdiği 4 haftalık eğitim ile kadınlar, Büyükşehir’in sağladığı malzemelerle çoraptan oyuncak yapmayı öğrendi. Eğitimin son gününde Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Gönüllüsü Meral Seçer’le bir araya gelen kadınlar, oyuncak üretimine başlayacak. Büyükşehir tarafından alınan oyuncaklar kentteki çocuklara hediye edilirken, kadınlara da hem sosyalleşme imkanı hem de ekonomik kazanç sağlanıyor.

“KADINLAR ÜRETTİKÇE MUTLU OLUYORLAR”

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, “Evimiz Atölye projesinde 9’uncu mahallemiz oluyor Gündoğdu Mahallesi. Şu anda gördüğüm ortam gerçekten insana mutluluk verici ve çalışmaların daha da artırılması gerektiğini gösteriyor. Çünkü kadınlar ürettikçe mutlu oluyorlar ve bir arada sosyalleşiyorlar, yeni fikirler ortaya çıkartıyorlar. Bu projenin maksadına uygun olarak evde gizli kadın iş gücünün ekonomik değere dönüşmesi ve kadınların sosyalleşmesi açısından çok önemli olan Evimiz Atölye projesi artarak devam edecek” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Gönüllüler Şube Müdür Vekili Hava Güngeç, “Mersinden Kadın Kooperatifi’nin iş birliğinde kadınlarımızı sosyal, kültürel yönden desteklemek, aile ekonomilerine katkı sağlamalarına yardımcı olmak amacıyla başlattığımız projede çoraptan oyuncak üretiyoruz. Kadınlar çok mutlular. Üretmiş oldukları oyuncakları biz alıyoruz. Onları steril ettikten sonra Başkanımız bunları çocuklarımıza dağıtıyor” diye konuştu.

“GAYET GÜZEL BİR EĞİTİM SÜRECİ GEÇİRDİK”

Kadın ve Aile Hizmetleri Gönüllüler Şube Müdürlüğü Koordinatörü Melike Dursun, “4 haftalık eğitimin sonunda bugün son eğitimimizi verdik. Şimdi haftaya kendilerine ev ödevi vereceğiz. Daha sonra o yaptıkları oyuncakları kendilerinden teslim alacağız. Katılım belgeleri vereceğiz. Gayet güzel bir eğitim süreci geçirdik. Kadınlar çok güzel sosyalleşti, sorunlarını paylaştılar bizlerle. Başkanımıza sonsuz şükranlarını ilettiler. Çünkü ‘Bugüne kadar hep evlerdeydik. Siz mahallemize gelince evlerimizden çıktık, çok mutluyuz, dertlerimizi unuttuk’ dediler. Biz de tabii çok mutlu olduk” dedi.

KADINLAR ÜRETMEKTEN VE SOSYALLEŞMEKTEN ÇOK MEMNUN

Evimiz Atölye projesine dahil olan kadınlar ise duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdiler:

-Hanım Akdeniz: “Çok memnunuz. Evde oturmaktan sıkıldık, bir şeyler öğreniyoruz, sosyalleşiyoruz. Eşimize destek olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Çok memnunuz.”

-Yıldız Çeliker: “Mersin Büyükşehir’in bize sunduğu eğitimi destekleyen herkese teşekkür ederiz. Bize bu imkanı sundukları için mutluyuz. Hem arkadaş olduk hem bir şeyler öğrendik. Çok güzeldi, kolaydı zorlanmadık. Eğitmenlerimiz bizimleydi, çok güzel öğrettiler. Bir öğretmen gibi değil de bir arkadaş gibi çok yakındılar bizlere. Mutlu olduk. Bebek yaptık.”

-Sakine Yıldız: “Bir şeyler öğrendik, bebek yaptık. Hoşumuza gidiyor, gelip yapıyoruz. Boş zamanımızda iyi oluyor. Hep aynı şeyleri yapıyoruz; iş, güç, çocuklar. Evde her gün oturmaktansa bizim için güzel. Ev ekonomisine katkı sağlıyor. Daha gezecekmişiz güzel olacak bizim için.”

(anka)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.